Domov Slovensko Slovensko Istanbulský dohovor neprijalo

Slovensko Istanbulský dohovor neprijalo

0
0

Presne 101 poslancov sa na minulotýždňovej schôdzi parlamentu uznieslo, že Slovenská republika nechce pokračovať v ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu. Tento dokument je známy ako tzv. Istanbulský dohovor.

Uznesenie do NR SR predložila SNS po dohode v koalícii a v parlamente ho akceptovalo 101 poslancov. SNS sa opiera o fakt, že v samotnom dokumente sú vo výklade mnohých ustanovení nedorozumenia, ktoré sú v rozpore so slovenskou ústavou.

Nezrovnalosti sa majú týkať predovšetkým definície manželského zväzku muža a ženy a hlavným pochybením má byť výklad pojmu gender (rod).

Rovnako tak je podľa SNS v dohovore zle definované aj odstraňovanie rodových stereotypov.

Istanbulský dohovor

Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, alebo tzv. Istanbulský dohovor, je jednou z najkomplexnejších medzinárodných zmlúv v boji proti násiliu páchanému na ženách.

Dohovor je zameraný na prevenciu i ochranu obetí, na ktorých bolo páchané rodovo podmienené násilie.

Argumenty proti uzneseniu

Proti uzneseniu z dielne SNS bol poslanecký klub SaS a niekoľko poslancov sa našlo aj v táboroch OĽaNO či koaličného Mosta-Híd.

Opoziční poslanci, ktorí sa postavili proti uzneseniu, hovorili o potrebe tohto dokumentu a odmietali, že by bol v rozpore s Ústavou SR.

Medzi nimi napríklad aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá jasne povedala, že Istanbulský dohovor nie je v rozpore s našou ústavou.

Vyslovila, že pojem gender, ktorý definuje muža a ženu, je v dokumente chápaný ako pohlavie, nie ako rod. Dala do pozornosti, že potreba predchádzania násiliu v domácnosti je nutnosťou a vzťah muža a ženy má byť o dohode a nie o nadradenosti.

Výzva Európskeho parlamentu

Európsky parlamente v marci roku 2018 vyzval všetky členské štáty EÚ, aby Dohovor rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách, domácemu násiliu a boju proti nemu ratifikovali. A to v záujme rastúceho trendu násilia páchaného na ženách.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Kúzelník s loptou

Stačí mu futbalová lopta, malinký priestor a kohokoľvek privádza do šialenstva. Tento mlad…