Domov Ekonomika Slovensko je montážnou dielňou Európy, do duševného vlastníctva investujeme katastrofálne málo

Slovensko je montážnou dielňou Európy, do duševného vlastníctva investujeme katastrofálne málo

0
0

Do inovácií, vedy a výskumu dávame veľmi málo peňazí. Sme na chvoste EÚ. Aj to málo, ktoré tam ide, je poznačené veľkými škandálmi. Najmä v rezorte školstva, ktorý od roku 2016 ovláda Dankova SNS. Jej ministri rozdávajú pochybným garážovým či narýchlo vzniknutým firmám desiatky miliónov eur. Sú to peniaze vyhodené do vzduchu. Navyše hrozí, že nám viaceré projekty Brusel neuhradí. Na „lumpárne“ v rezorte školstva sa tak budú musieť poskladať naši daňový poplatníci.

Ak chce Slovensko obstáť v konkurenčnom boji s inými krajinami a zabezpečiť si dlhodobý rast životnej úrovne obyvateľov, bude musieť pridať. Byť v prevažnej miere montážnou dielňou, ako je to v súčasnosti, nestačí.

„Dlhodobo udržateľný rast miezd je možný len cez zvyšovanie produktivity práce. A vyžaduje si zvyčajne investície do nových technológií, inovácie či zefektívnenie výrobných procesov,“ hovorí ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršnák.

Málo produktívna produkcia

Slovensko stále funguje na priemyselnej výrobe s relatívne nízkou pridanou hodnotou, čo neumožňuje generovať vyššie platy. Spomaľuje to rast životnej úrovne a spôsobuje riziko, že ak platy stúpnu nad únosnú hranicu, zahraničné firmy sa začnú sťahovať ďalej na východ.

Dominantné postavenie v priemysle majú automobilky. Drvivá časť produkcie sú len „bežiace pásy“ a montáž áut z jednotlivých dielov. Vývoj a výskum tvorí len minimálnu časť.

„V minulých rokoch sa ekonomický rast na Slovensku posunul viac smerom k rastu zamestnanosti, zatiaľ čo rast produktivity práce sa výraznejšie spomalil.

To urýchlilo proces vyčerpávania zdanlivo nevyčerpateľnej zásoby voľnej pracovnej sily, čo dostalo slovenskú ekonomiku na hranu možností jej aktuálneho ekonomického modelu založeného na výkonnej a lacnej pracovnej sile,“ vysvetľuje Koršňák.

Dôležitým zdrojom pre zvyšovanie produktivity práce v ekonomike, a tým aj životnej úrovne, sú inovácie. Ide najmä o duševné vlastníctvo, predovšetkým priemyselné. Sem patria napríklad patenty, vynálezy či ochranné známky.

Krajiny Európskej únie investovali v roku 2017 do duševného vlastníctva takmer 4 percentá hrubého domáceho produktu (celková produkcia tovarov a služieb v ekonomike v jednom roku), čo je približne 15 percent všetkých investícií do kapitálu.

Premiantom je Írsko, kde až 43 percent všetkých investícií smerovalo do duševného vlastníctva, čo je zhruba 10 percent HDP.

Horší ako my sú len Rumuni

Z bývalých socialistických štátov, ktoré sú v súčasnosti v únii, si potrebu investícií do inovácii uvedomujú najmä Česi. Tí dokonca v pomere k HDP mierne prevyšujú priemer EÚ.

My však patríme medzi tých, ktorí do duševného vlastníctva investujú žalostne málo. „Bohužiaľ, Slovensko v tejto oblasti nezaostáva len za krajinami západnej Európy, ale aj za svojimi regionálnymi konkurentmi, keď sa radí na samý koniec rebríčka krajín EÚ.

V roku 2017 investovali subjekty na Slovensku do duševného vlastníctva iba 1,4 percenta HDP. Menej investícií smeruje do duševného vlastníctva spomedzi krajín EÚ už len v Rumunsku.

Peniaze vrážame najmä do strojov, zariadení a budov. Tam sa však vyššia pridaná hodnota, ktorá je základom pre vyššie platy, nevytvára. Sme tak stále odkázaní na dovoz nových technológií a inovácií zo zahraničia.

Preto je Slovensko stále označované ako montážna dielňa Európy. „Na rozdiel od niektorých iných krajín regiónu, nepozorujeme v tejto oblasti zlom, ani zmenu trendu.

Kým v Bulharsku, Estónsku, či Litve v posledných desiatich rokoch rástli fixné investície do duševného vlastníctva v stálych cenách v priemere o 6 a 7 percent ročne, pričom tieto krajiny sa v tomto smere radili k lídrom EÚ, na Slovensku sa v rovnakom období dokonca znižovali v priemere o 2 percentá ročne,“ kritizuje nelichotivú situáciu u nás Koršňák.

Čo je duševné vlastníctvo

  • majetok nehmotnej povahy, ktorý je výsledkom tvorivého myslenia alebo tvorivej duševnej činnosti. Je predmetom právnej ochrany a jeho používanie je preto viazané na súhlas autora, či tvorcu.
  • Právo duševného vlastníctva obsahuje dve oblasti:
    • autorské právo a práva súvisiace s autorským právom – súvisí skôr s umeleckou, kultúrnu oblasťou
    • právo priemyselného vlastníctva súvisí skôr s hospodárskou, technickou oblasťou

Zdroj: dusevnevlastnictvo.gov.sk

Pochybné delenie peňazí v gestorstve SNS

Aj to málo peňazí, čo u nás ide do vedy a výskumu, je sprevádzané obrovskými škandálmi, najmä pri prerozdeľovaní štátnych peňazí na ministerstve školstva, ktoré v súčasnosti „patrí“ Dankovej SNS.

Národný kontrolný úrad nedávno zistil, že pri projektoch na čerpanie eurofondov na vedu a výskum za 600 miliónov eur boli zistené vážne pochybenia.

Kontrolóri poukazujú aj na konflikt záujmov. Napríklad pri niektorých výzvach bol odborným hodnotiteľom poradca na ministerstve školstva, pričom ten istý človek bol zároveň aj členom dozornej rady firmy, ktorá žiadala o eurofondy.

Najväčším problémom však bolo, že eurofondy prideľovali pochybným a neznámym firmám, ktoré sídlia v rozpadnutých halách alebo vznikli len krátky čas pred vyhlásením eurofondových výziev.

Ministerka školstva Martina Lubyová, ktorá na jeseň v roku 2017 nahradila Petra Plavčana, ktorý bol za eurofondový škandál zodpovedný, však problém iba ututlávala a nezrušila všetky pochybné projekty.

Preto teraz hrozí, že Slovensko môže prísť až o sto miliónov eur, ktoré nám Brusel nepreplatí. Tieto peniaze získajú spomínané pochybné firmy. Ani po výmene ministrov teda zásadná zmena nenastala.

Vlani dokonca Lubyová podobným spôsobom a s podobnými pochybnými firmami podpísala zmluvy na čerpanie eurofondov. Išlo o 30 firiem, ktoré si rozdelili vyše 33 miliónov eur.

„Pri celej kauze s dotáciami sa ukázalo obrovské množstvo pochybení a nezrovnalostí, ktoré ministerka školstva doteraz nedokázala hodnoverne vysvetliť.

Niektoré firmy dostali časť prostriedkov v rozpore so zákonom, keďže ani neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora,“ popísala pre HN pochybnosti v projektoch poslankyňa OĽANO Veronika Remišová.

Ján Bystriansky, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…