Domov Zahraničie Slovensko je už v Európskej únii „plnoleté“

Slovensko je už v Európskej únii „plnoleté“

0
0

Od 1. mája 2004 máme nielen slovenskú, ale aj európsku identitu, o čom rok predtým rozhodli občania SR drvivou väčšinou hlasov v doposiaľ jedinom platnom referende v roku 2003.

Pred 18 rokmi sa Slovenská republika spoločne s deviatimi ďalšími európskymi krajinami pridala k spoločenstvu najvyspelejších štátov sveta a vstúpila do priestoru voľného pohybu občanov, tovarov, služieb a kapitálu.

„Odvtedy sedíme za jedným stolom a spolurozhodujeme o fungovaní či smerovaní Európskej únie (EÚ), ktorá sa stala prirodzenou súčasťou našich domácich politík, ako aj každodenného života občanov.

Či už hovoríme o možnosti občanov slobodne cestovať, pracovať a študovať v krajinách Únie, alebo o množstve benefitov, úľav a odstránených prekážok – všade tam je stopa spoločných európskych rozhodnutí v prospech občanov,“ pripomína štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Členstvo v EÚ posilňuje hlas Slovenska

Vstupom do Európskej únie sa tiež výrazne posilnil hlas slovenskej politiky a diplomacie v zahraničí. Ako krajina sme sa stali atraktívnejšími pre investorov z cudziny, čo je pre slovenskú „proexportne“ orientovanú ekonomiku veľmi dôležité.

Spoločný trh EÚ nám zaisťuje široký priestor odbytu, čím sa zvyšuje náš ekonomický potenciál. Čo je však podľa Martina Klusa ešte dôležitejšie ako hospodársky rast, to sú ľudské práva, mier, sloboda, ako aj ďalšie hodnoty demokracie a právneho štátu.

„Bez nich by zvyšovanie prosperity Slovenska nebolo možné. Medzi výhody členstva v EÚ patrí aj spoločné nachádzanie riešení na výzvy, ktorým osobitne menšie krajiny nedokážu čeliť samé.

Ukázala to pandémia COVID-19, vojna na Ukrajine, ale nepochybne to platí aj v prípade zdolávania dôsledkov klimatickej zmeny či ďalších globálnych výziev, vrátane boja s dezinformáciami,“ vysvetľuje štátny tajomník rezortu diplomacie.

Niet pre nás lepšej alternatívy

Európska únia podľa Martina Klusa nie je ani zďaleka bezchybná, no rozhodne si nezaslúži zatratenie. EÚ považuje za základný životný, politický, ekonomický i kultúrny priestor, ktorý stále nemá pre občanov SR lepšiu, ba ani len porovnateľnú alternatívu.

Doterajšie obdobie členstva Slovenska v EÚ bolo to najúspešnejšie v modernej histórii nášho štátu, o čom presvedčivo hovoria aj mnohé štatistiky.

md, foto: archív MK  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

M. Viskupič: Od 1. 7. 2022 začína platiť zaokrúhľovanie. 1 a 2 centové mince zmiznú z bežného používania

Často počúvame, že nás drobné mince obťažujú a zaťažujú nám peňaženky. Obzvlášť v dnešnej …