Domov Slovensko Slovensko je v obrovskom šoku! Zavraždili novinára a jeho partnerku

Slovensko je v obrovskom šoku! Zavraždili novinára a jeho partnerku

0
0

S týmto sa Slovensko ešte nikdy nestretlo. Pokojne to môžeme označiť za jednu z najhorších udalostí našej histórie. V dedinke Veľká Mača (okres Galanta) našli mŕtve telá dvoch ľudí. Investigatívneho novinára a jeho družky podľa všetkého niekto úkladne zavraždil.

Keď sa objavili prvé informácie o otrasnom náleze v rodinnom dome novinára portálu Aktuality.sk, všetci sa báli najhoršieho, no nik si nedovolil to povedať až kým to policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej konferencii nepripustil.

Jána Kuciaka a jeho priateľku zavraždili pravdepodobne kvôli jeho investigatívnej práci. „Slovensko ešte nečelilo tak bezprecedentnému útoku na novinára,“ uviedol na Gašpar.

Sloboda prejavu a novinárska práca bez strachu sú hlavnými znakmi demokracie a právneho štátu a pokiaľ sa tento motív potvrdí, bude to útok na základy, na ktorých stojí naša spoločnosť.

Kto bol Ján Kuciak

Ján Kuciak patril do investigatívneho tímu spravodajského portálu Aktuality.sk a vo svojich článkoch sa venoval najmä daňovým podvodom a korupcii.

Venoval sa kauzám spojeným s predstaviteľmi politickej strany SMER-SD, Bašternákom, či Kočnerom, o ktorom bol aj jeho posledný článok.

Ešte v pondelok sa však objavili informácie o tom, že v poslednom období pracoval na kauze s rozkrádaním eurofondov, ktoré súviselo s talianskou mafiánskou skupinou s prepojením na Slovensko.

Čo však bolo skutočným motívom tejto vraždy, ktorú policajné zložky vyšetrujú ako úkladnú vraždu zatiaľ nie je známe.

Otrasný nález v rodinnom dome

Investigatívca Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú († 27) našli policajti v ich dome vo Veľkej Mači v nedeľu pred polnocou, po tom, čo Martinina matka nahlásila na polícii, že sa jej dcéra neozýva už niekoľko dní.

To, čo policajti našli na mieste činu, nemá na Slovensku obdoby. Novinára mali nájsť v pivnici so strelnou ranou v oblasti hrude, jeho snúbenica bola podľa informácií nájdená s prestrelenou hlavou v spálni.

Policajný prezident potvrdil, že pri ich telách sa našli porozhadzované nábojnice a aj náboje. Tie sú pri mafiánskych popravách zanechané pri telách ako výstraha pre ostatných, aby sa už v danej veci viac neangažovali.

Policajný šéf, ako aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár však objasnili, že náboje a nábojnice neboli usporiadané spôsobom, aký je bežný pri nechávaní výstražných odkazov.

Vláda vypísala odmenu

Tento ohavný čin zasiahol nielen celé Slovensko, ale aj zahraničie. Úkladná vražda slovenského novinára a jeho snúbenice sa objavilo v hlavných správach v mnohých mienkotvorných svetových médiách.

Vražda investigatívneho novinára vrhá na našu krajinu veľmi temné svetlo. Aj preto vláda vyhlásila odmenu milión eur pre toho, kto informáciami pomôže k dolapeniu a odsúdeniu páchateľa.

Zľava: Tibor Gašpar, Robert Fico, Róbert Kaliňák..

Aby predseda vlády Robert Fico všetkých presvedčil, že to s odmenou myslí vážne, rovný milión v zviazaných bankovkách priniesol aj na utorkovú tlačovú konferenciu.

Zároveň sa na spoločnom stretnutí generálny prokurátor Jaromír Čižnár, policajný prezident Tibor Gašpar, riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Anton Šafárik, minister vnútra Róbert Kaliňák, a predseda vlády Robert Fico dohodli na vytvorení špeciálneho vyšetrovacieho tímu zloženého z ľudí z generálnej prokuratúry, špeciálnej prokuratúry, ministerstva vnútra a SIS.

Taktiež uverejnili telefónne číslo, na ktoré môžu ľudia telefonovať a poskytnúť informácie, ktoré by pri vyšetrovaní mohli pomôcť (t.č. +421 915 967 793 alebo na číslo 158).

„Čokoľvek, čo môže pomôcť k dolapeniu páchateľov, môže byť veľmi cenné. Bez ohľadu na to, aký motív z toho vypadne,“ povedal Robert Fico.

Hľadá sa motív

Aj keď sa v prvých hodinách pozornosť médií sústreďovala na články, ktoré už Kuciak publikoval, ako generálny prokurátor Čižnár na tlačovej konferencii pripomenul, treba sa viac zamerať na témy, na ktorých novinár pracoval a ktoré plánoval uverejniť.

„Tam by mohli byť informácie, kto mohol mať záujem na tom, čo sa stalo,“ povedal Čižnár. Investigatívny novinár Tom Nicholson v rozhovore pre Denník N prišiel s informáciami, že s Kuciakom minulý týždeň komunikoval, pretože aktuálne pracovali na tej istej kauze, ktorá súvisí s talianskou mafiou, ktorá pôsobí na východnom Slovensku a cez politické kontakty tu má čerpť eurofondy.

Je v tom talianska mafia?

Informácie o talianskych podnikateľoch s koreňmi v talianskej mafii zvanej Ndrangheta, ktorá operuje v Kalábrii na juhu Talianska posunul Kuciakovi novinár Plus 7 dní Ivan Mego.

Podľa jeho vlastných slov jemu túto tému vo vydavateľstve stopli „zhora“. Ako povedal pre televíziu Ta3 posunul informácie „tam, kde by možno mohli byť publikovateľné.“

Ako dodal, Kuciak na tejto téme pracoval už niekoľko mesiacov a bol pred jej dokončením. „Tesne pred vrcholom publikovania investigatívneho materiálu, kedy už máte nazbierané gro informácií konfrontujete tých hlavných aktérov a príde k nejakej odozve.

Buď vám zastavia článok alebo sa s vami vysporiadajú rôznymi hrozbami, ale to čo sa stalo teraz, s tým by som nikdy nerátal,“ povedal Ivan Mego s tým, že mladý novinár sa zrejme dostal ďaleko z čoho vychádza predpoklad, že sa to niekto zrejme pokúsil zastaviť.

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk, pre ktorý Kuciak pracoval, Peter Bardy však už informoval o tom, že článok o talianskej mafii prepojenej na slovenských politikov, na ktorom pracoval zavraždený Kuciak vyjde v čo najkratšom čase.

Tibor Gašpar sa pokúsil tlmiť emócie a predčasné závery a v televízii RTVS upozornil, že „verzií je stále platných viac. Pracujeme aj s verziou, že mohlo ísť o skutok motivovaný majetkovým motívom, o konanie páchateľov, ktoré majú vzťahové väzby na obete.

Pracujeme aj s verziou, že mohla celá táto vražda súvisieť s činnosťou investigatívneho novinára, ale vôbec nechcem potvrdzovať, či sa to týka talianskej mafie, či konkrétnych osôb.“

Na druhý deň na tlačovej konferencii spoločne s premiérom priznal, že niektoré informácie z vyšetrovania vedú aj do zahraničia, okrem Talianska aj do Českej republiky.

„Dostali sme priamu ponuku z Europolu, kde sú špecializované tímy na niektoré činnosti. Spolupracujeme aj s Talianskom vzhľadom na informácie, ktoré už boli prezentované v médiách.“

Zároveň pripomenul, že policajti musia preverovať všetky verzie až pokiaľ ich nebudú vedieť vylúčiť. „Preverujeme aj osoby, ktoré súvisia s osobou priateľky novinára,“ dodal Tibor Gašpar.

Vyjadrujeme úprimnú sústrasť

V mnohých mestách po celom Slovensku sa stretávali ľudia na verejných priestranstvách a zapaľovali sviečky na pamiatku mladej dvojice.

Na sociálnych sieťach už oznámili konanie pochodov na pamiatku Kuciaka a jeho priateľky, ktoré majú tak isto vyzvať kompetentných na čo najskoršie vyriešenie vraždy dvoch mladých ľudí, ako aj na objasnenie káuz, na ktorých investigatívny novinár pracoval.

Sviečky horia aj pred redakciou Aktuality.sk.

Redakcia týždenníka Koment sa pripája ku všetkým, ktorí tvrdo odsudzujú tento ohavný čin a volajú po jeho objektívnom vyšetrení a adekvátnom potrestaní vinníkov.

Zároveň vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým po oboch zavraždených, kolegom a priateľom zavraždených i celej novinárskej obci.

Spomienka na dvojicu na Námestí SNP v Bratislave.

Povedali o ohavnom zločine:

Andrej Kiska, prezident SR:
„Som otrasený a zhrozený tým, že sa také niečo mohlo na Slovensku stať. Chladnokrvná vražda mladých ľudí je otrasným činom, ktorý musí byť potrestaný. Musíme čo najrýchlejšie nájsť tých, čo to urobili, a zaistiť bezpečnosť novinárov.“

Andrej Danko, predseda NR SR:
„Je nepredstaviteľné, že v dnešnej dobe sme svedkami takýchto skutkov. Verím, že polícia bude neodkladne konať a nedá šancu páchateľovi. Takéto praktiky sú v našej spoločnosti neprípustné.“

Robert Fico, predseda vlády SR:
„Vražda dvoch mladých ľudí je ohavným činom za akýchkoľvek okolností a nesmie mať v našej spoločnosti miesto. Ak by sa ukázalo, že smrť investigatívneho reportéra súvisela s jeho novinárskou prácou, išlo by o bezprecedentný útok na slobodu tlače a demokraciu na Slovensku.“

Jaromír Čižnár, generálny prokurátor SR:
„Garantujem, že rozpútam peklo, ak sa potvrdí, že skutok bol spáchaný v súvislosti prácou Jána Kuciaka. Pokiaľ by sa písali aj úplne lži, nie je to dôvod na to, aby sa tu vraždilo. To už tu naozaj máme polomafiánsky štát, keď sa tu toto deje, keď sa tu strieľajú novinári?“

Antonio Tajani, predseda Europarlamentu:
„Európska únia nemôže akceptovať, že zavraždia novinára za to, že vykonáva svoju prácu. Vyzývam slovenské orgány, aby spustili dôkladné vyšetrovanie prípadu Jána Kuciaka, ak treba aj s medzinárodnou podporou.“

Andrej Babiš, predseda vlády ČR:
„Som v šoku. Ak sa potvrdí, že to súvisí s jeho prácou, je to šialené. V Živote by ma nenapadlo, že sa niečo podobného môže v roku 2018 na Slovensku stať. Násilie proti novinárom absolútne odcudzujem.“

Mogens Blicher Bjerregård, prezident Európskej federácie žurnalistov:
„Som hlboko ohromený touto smutnou správou, ktorá prichádza iba mesiace po zavraždení maltskej investigatívnej novinárky. Ak sa potvrdí prepojenie medzi jeho prácou a smrťou, bude to veľmi znepokojujúci signál pre žurnalistiku v EÚ.“

Andrew Caruana Galizia, syn nedávno zavraždenej maltskej novinárky:
„Moja rodina varovala Európsku komisiu, že Malta vraždou mojej matky nastolila nový štandard prípustnosti správania na území Európskej únie a že čoskoro zomrú ďalší, pokiaľ nebudú prijaté rozhodné opatrenia. Ján Kuciak mohol byť zachránený.“

ano, foto: SITA, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Grinerová pobudne v ruskom väzení ďalší mesiac

Elitná americká basketbalistka Brittney Grinerová v ruskom väzení pobudne minimálne ďalší …