Domov Slovensko Slovensko kleslo v rebríčku slobody médií

Slovensko kleslo v rebríčku slobody médií

0
0

V najnovšej aktualizácii rebríčka slobody médií zverejnenom organizáciou Reportéri bez hraníc si Slovensko opäť pohoršilo. Výsledok súvisí predovšetkým s vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka.

V rebríčku slobody médií organizácie Reportéri bez hraníc sa Slovensko umiestnilo na 35. mieste, pričom si oproti minulému roku pohoršilo o 8 priečok a oproti roku 2017 dokonca o 18.

Zostavovatelia rebríčka upozornili, že napriek násilnému aktu voči novinárovi Kuciakovi, slovenskí politici, najmä bývalý premiér Robert Fico, naďalej útočia na novinárov.

Zároveň poukázali na to, že vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice „oživila otázky súvisiace s nevysvetlenými zmiznutiami dvoch žurnalistov, jedného v roku 2008 a druhého v roku 2015, a vrátila na stôl otázku bezpečnosti novinárov a ich zdrojov“.

Komentár zostavovateľov rebríčka tiež varuje, že „slovenské médiá, ktoré v minulosti vlastnili významné medzinárodné mediálne spoločnosti, sa v posledných rokoch dostali do rúk miestnych oligarchov, ktorých hlavné podnikateľské záujmy sa netýkajú novín“.

Naše postavenie v rebríčku ovplyvnila aj minuloročná kauza RTVS, z ktorej časť novinárov odišla po nezhodách s novým vedením a tiež snaha vládnych strán o obnovenie práva na odpoveď pre politikov, ktoré v roku 2011 zrušila vláda Ivety Radičovej.

Na záver komentár upozorňuje na to, že na Slovensku stále hrozí novinárom podľa Trestného zákona až osemročné väzenie za poškodzovanie mena a ohováranie a „politici to naďalej využívajú na šikanovanie novinárov a médií“.

V prvej trojke rebríčka za rok 2019 sú Nórsko, Fínsko a Švédsko. Naopak na samom konci, v poslednej trojke zo 180 sledovaných krajín sveta sú Eritrea, Severná Kórea a Turkmenistan.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…