Domov Zahraničie Slovensko má ďalší Strom pokoja, zasadili ho vo Veľkom Mederi

Slovensko má ďalší Strom pokoja, zasadili ho vo Veľkom Mederi

0
0

Podľa štátneho tajomníka Martina Klusa z rezortu diplomacie dokážeme žiť v mieri len ak budeme stavať na tolerancii, rešpektovať druhých a ak si prestaneme zamieňať vlastenectvo s agresívnym nacionalizmom.

V pondelok, 16. augusta 2021, sa na Srbskom vojenskom cintoríne vo Veľkom Mederi konalo slávnostné vysadenie v poradí osemnásteho Stromu pokoja.

Od svojho vzniku v roku 2018 bol medzinárodný projekt výsadby pamätných stromov, ktorý iniciovalo občianske združenie Servare et Manere, úspešne realizovaný už v desiatich štátoch na troch kontinentoch sveta.

Iniciatíva, pôvodne spájaná s výročím konca prvej svetovej vojny, sa postupne rozvinula do všeobecnejšieho zamerania na podporu myšlienok mieru a priateľstva medzi národmi. A dnes dokonca šíri aj ekologické posolstvá a uctieva si nielen obete vojnových konfliktov, ale aj obete prírodných či environmentálnych katastrof.

„Nesmieme zabúdať na lekcie z minulosti, pretože ak sa z našej histórie nepoučíme, sme odkázaní zopakovať ju. Preto nestačí iba hovoriť o svetovom mieri, treba preň niečo urobiť.

Hoci len toľko, že nedopustíme, aby sa zabudlo na hrôzy spojené s vojnou. Iniciatíva Strom pokoja a myšlienky, na ktorých tento projekt podporovaný rezortom diplomacie stojí, sú preto hodné našej pozornosti,“ povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus.

Dobrý nápad Slovensko

Medzinárodný projekt Strom pokoja sa realizuje aj s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Projekt zároveň reprezentuje našu krajinu pod oficiálnou značkou Dobrý nápad Slovensko – Good Idea Slovakia.

„Aj vďaka tejto značke dávajú Slováci o sebe vedieť vo svete a ukazujú, že Slovensko je krajina dobrých nápadov, inovácií, šikovných a mimoriadne schopných ľudí. Vďaka patrí všetkým, ktorí sa svojimi aktivitami významnou mierou podieľajú na národnej prezentácii. Projekt Strom pokoja je toho konkrétnym príkladom,“ vyhlásil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Na Srbskom cintoríne vo Veľkom Mederi je v hromadných hroboch pochovaných vyše päťtisíc srbských vojakov, ako aj stovky ďalších obetí rôznych národností. Práve miesta ako je cintorín vo Veľkom Mederi, kde zasadili ďalší Strom pokoja, sú podľa Martina Klusa mementom, aký krehký vie byť mier a aká vzácna je naša sloboda.

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Volejbalisti sú na dobrej ceste za postupom na ME

Slovenskí volejbalisti uspeli vo svojom 4. dueli v F­‑skupine kvalifikácie o postup na ME …