Domov Slovensko Slovensko má novú vládu. Matovič a spol. prebrali moc

Slovensko má novú vládu. Matovič a spol. prebrali moc

0
0

Presne tri týždne po parlamentných voľbách sa víťazná strana, spoločne so svojimi koaličnými partnermi, ujala vládnych funkcií. Igor Matovič a jeho vládny kabinet boli prezidentkou Slovenskej republiky Zuzanou Čaputovou vymenovaní do funkcií premiéra, resp. ministrov, minulú sobotu. Následne si od odchádzajúcich vládnych činiteľov prebrali svoje rezorty.

Parlamentné voľby sa tento rok uskutočnili v netradičnom termíne, a to 29. februára. Najväčšiu podporu v nich získalo hnutie Igora Matoviča OĽaNO.

Skladanie vlády

A práve líder tohto politického subjektu dostal niekoľko dní po voľbách poverenie od prezidentky Zuzany Čaputovej, aby zostavil novú vládu.

Matovič od začiatku tvrdil, že by rád zostavil štvorkoalíciu, a to zo strán OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, avšak v prvých dňoch bola práve posledne menovaná strana, vedená Andrejom Kiskom, pomerne neistá, keďže bývalý prezident si najskôr nedokázal na potenciálnych koaličných partnerov nájsť čas a následne naznačoval potenciálnemu premiérovi svoje podmienky.

Keď sa napokon Kiskovci rozhodli vstúpiť do rokovaní o novej vláde, vyskytol sa v rodiacej štvorkoalícii problém pri rozdeľovaní ministerských postov, šlo najmä o post financmajstra.

Šéfovať štátnym financiám totiž chcel Richard Sulík, no aby nemal premiér financie pod kontrolou svojej strany, to by bol predsa len zvláštny precedens.

Napokon sa však štvorlístok v zložení Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a Veronika Remičová, ktorá v rokovaniach zastúpila prezidenta Kisku, dohodol na prerozdelení rezortov i menách nových budúcich ministrov.

Tie Igor Matovič začiatkom minulého týždňa predstavil prezidentke Čaputovej, ktorá k jeho zoznamu nemala väčšie výhrady, a tak nič nebránilo tomu, aby vznikla nová vláda.

Vláda Igora Matoviča

Ustanovujúca schôdza a prvé iskrenie

V piatok minulý týždeň si do poslaneckých lavíc po zložení sľubu zasadli aj novozvolení poslanci. Ešte predtým sa v parlamente stretli zástupcovia šiestich zvolených politických strán, aby si prerozdelili vedúce parlamentné posty i stoličky v jednotlivých parlamentných výboroch.

Už tu sa objavilo prvé iskrenie medzi novou koalíciou a opozíciou reprezentovanou stranami SMER-SD a ĽS NS, keď koaličné strany odmietli návrhy týchto strán na predsedov výborov.

V prípade Smeru informovala koalícia, že nesúhlasí s nomináciou Ľuboša Blahu ako kandidáta na predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a v prípade ĽS NS zas zamietli Mariana Kotlebu ako predsedu Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, čo sa nepáčilo najmä predsedovi Smeru Robertovi Ficovi, ktorý svoju nespokojnosť vyjadril na ustanovujúcej schôdzi po tom, čo novozvolení poslanci zaujali svoje miesta v pléne národnej rady.

„Na Ľuboša Blahu dnes boli použité veľmi tvrdé slová. On nie je hanbou, ale hanbou je nazvať ho koronavírusom, ktorý je potrebné izolovať.

To ja považujem za hanebné a smiešne,“ vyčítal Fico poslancom krátko pred voľbou predsedu NR SR, pričom na tento post bol nominovaný jediný kandidát, a to Boris Kollár.

Šéf Smeru nezabudol pripomenúť všetky hriechy predsedu Sme rodina, či už jeho fotky s mafiánmi, nevhodnú komunikáciu s 15-ročným dievčaťom, či jeho vzťah s dnes obvinenou z vraždy Alenou Zsuzsovou.

Na to proti sebe pochopiteľne poštval celú koalíciu, ktorá mu pripomenula jeho výroky o tom, že v roku 2014 už v politike nebude, či o tom, že vládny činiteľ by sa nemal vrátiť do parlamentu ako opozičný poslanec.

Bezpečnostné a hygienické opatrenia

Šíriaca sa epidémia koronavírusu ovplyvnila aj oficiálne akty zasadania nového parlamentu i skladania a menovania vlády. V parlamente i v prezidentskom paláci boli zavedené prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia.

Počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR nebol do budovy vpustený nik okrem poslancov, zamestnancov NR SR a ochranky. Všetci mali na sebe ochranné rúška a rukavice. Podobná situácia bola aj v prezidentskom paláci.

Predsedom parlamentu Kollár

Následne si však poslanci splnili svoju úlohu a v rámci ustanovujúcej schôdze zvolili nového predsedu parlamentu, ktorým sa stal Boris Kollár (Sme rodina) i podpredsedov parlamentu, ktorými sa stali Gábor Grendel (OĽaNO) a Juraj Šeliga (Za ľudí).

Ostatní dvaja podpredsedovia boli zvolení dodatočne v utorok, na druhej schôdzi parlamentu. Stali sa nimi Peter Pellegrini (SMER-SD) a Milan Laurenčík (SaS).

Následne poslanci zvolili aj členov a predsedov jednotlivých parlamentných výborov s výnimkou vyššie spomenutých dvoch, keďže ako koalícia avizovala, Ľuboša Blahu a Mariana Kotlebu do čela ľudskoprávneho, resp. výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, nezvolila a parlament tak neurobil ani na utorkovej schôdzi. O týchto dvoch postoch bude teda NR SR hlasovať opäť.

Matovičova vláda sa ujala funkcie

Igor Matovič prebral úrad predsedu vlády od Petra Pellegriniho.

V piatok večer už prezidentka Zuzana Čaputová očakávala v Grasalkovičovom paláci dosluhujúceho premiéra Petra Pellegriniho, ktorý k nej prišiel podať demisiu svojej vlády, aby deň na to, v sobotu, mohla hlava štátu vymenovať nových vládnych predstaviteľov.

Ešte predtým sa však lídri koalície stretli na bratislavskom hrade pri podpise koaličnej zmluvy. Igor Matovič, Boris Kollár, Richard Sulík a Veronika Remišová síce podpísali zmluvu, podľa ktorej by mala najbližšie štyri roky fungovať koalícia, avšak verejnosti ju zatiaľ nepredstavili.

Nateraz teda nie je jasné, na aké priority sa bude Matovičova vláda sústrediť a čo od nej možno očakávať, ani to, ako bude štorkoalícia fungovať.

Nič to však nezmenilo na tom, že o 13.00 už bol Igor Matovič, spoločne so všetkými nominantami na ministrov, pripravený v prezidentskom paláci prevziať menovacie dekréty od Zuzany Čaputovej.

„Doba a situácia je natoľko vážna, že dnes si inú vládu ako ústavne konajúcu, poctivú, pracovitú, obetavú, odvážnu, rozhodnú a zodpovednú dovoliť nemôžeme.

To, že svoje povinnosti budete plniť v záujme občanov, je vašou svätou povinnosťou, lebo práve od vás do značnej miery závisí, či prejde Slovenská republika svojou ťažkou skúškou.

Dnes nepreberáte iba moc, dnes preberáte najmä zodpovednosť za republiku a jej obyvateľov. Každé zlyhanie, ktoré je za obvyklých pomerov len predmetom mediálnej kritiky, by dnes ohrozilo to základné, čo nám všetkým dáva šancu, aby sme situáciu zvládli,“ povedala novému vládnemu kabinetu prezidentka.

„Spoločne sa zaväzujeme vám, pani prezidentka, a rovnako všetkým občanom SR, že budeme vládnuť otvorene a budeme ľuďom vždy hovoriť úplnú pravdu.

Zaväzujeme sa, že budeme vláda, ktorá sa neodtrhne od života obyčajných ľudí. Budeme vláda, ktorá bude ľuďom načúvať, vláda, ktorá bude vládnuť s ľuďmi a pre  ľudí,“ povedal predseda vlády Igor Matovič.

Programové vyhlásenie do 13. apríla

Hneď po menovaní zamieril nový premiér na Úrad vlády, kde ho už čakal Peter Pellegrini, aby mu odovzdal úrad. „Priatelia, pred malou chvíľou som odovzdal pomyselné žezlo od našej krajiny novému pánovi premiérovi Igorovi Matovičovi.

Od tejto chvíle sme už všetci, vrátane mňa, v jeho rukách. Želajme si, aby sa darilo všetkým ľudom, ktorí žijú v Slovenskej republike a aj našej krásnej krajine. Bolo mi cťou,“ informoval Peter Pellegrini.

Následne sa už novomenovaný kabinet zišiel na Úrade vlády na svojom prvom rokovaní. Na ňom noví ministri zvolili štátnych tajomníkov na jednotlivé ministerstvá a odhlasovali taktiež dokument, podľa ktorého má premiér Matovič predložiť programové vyhlásenie vlády do 13. apríla.

Vláda je totiž podľa ústavy povinná do 30 dní predstúpiť pred poslancov NR SR, predložiť im svoj program a požiadať o vyslovenie dôvery. Po rokovaní vlády, v sobotu podvečer, si svoje rezorty na jednotlivé ministerstvá šli prebrať aj všetci novovymenovaní ministri.

sam, foto: SITA, grafika: týždenník Koment/MH

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…