Domov Slovensko Slovensko má novú vládu

Slovensko má novú vládu

0
0

Politicky turbulentné obdobie, ktoré začalo po vražde investigatívneho novinára s jeho snúbenicou a následných závažných informáciách odhaľujúcich prepojenia na mafiu na najvyšších politických miestach vyústili až do pádu politických stálic Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Už pár dní po tom, ako prezident Andrej Kiska poveril zostavením vlády dovtedajšieho podpredsedu vlády Petra Pellegriniho, mu ten predložil návrh na obsadenie jednotlivých ministerských stoličiek.

Druhý návrh prešiel

Ten sa prezidentovi nepozdával, a tak dezignovaný premiér predložil nový návrh. „So zložením budúcej vlády nie som spokojný na sto percent.

Ale ako hlava štátu neprekročím hranicu danú ústavou a ústavnými zvyklosťami,“ povedal prezident a oznámil, že keďže má koalícia podporu v parlamente, vládu napokon vymenuje.

Dodal však, že táto vláda bude mať omnoho zložitejšiu úlohu ako získať dôveru v parlamente. „Bude musieť zabojovať o dôveru verejnosti. V súčasnej napätej atmosfére to bude veľmi ťažká úloha.

Verím, že si túto zodpovednosť uvedomuje každý jeden budúci minister a každá jedna budúca ministerka. Ako prezident budem dbať o to, aby na túto svoju zodpovednosť nemohli ani na chvíľu zabudnúť,“ doplnil prezident Kiska.

Novovymenovaný predseda vlády SR Peter Pellegrini podpisuje sľub počas vymenovania predsedu vlády a nového vládneho kabinetu SR v Prezidentskom paláci.

Prvý kiks už majú za sebou

Prezident napokon minulý štvrtok vymenoval novú vládu na čele s premiérom Petrom Pellegrinim. „Moja vláda je pripravená okamžite pracovať. Od svojich kolegov očakávam viac ako 100-percentný výkon,“ povedal nový predseda vlády, no nevyhol sa prvým zakopnutiam.

Nová vláda schválila na svojom prvom zasadnutí programové vyhlásenie presne v tom istom znení, ako to urobila Ficova vláda v roku 2016, a tak si Pellegrini so svojím kabinetom naplánoval napríklad aj dobre zvládnuť predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únii, ktoré sa uskutočnilo v druhom polroku 2016.

Za neuaktuálnosť programového vyhlásenia sa novému premiérovi ušla vlna kritiky najmä od opozície.

Parlament vyslovil dôveru

Už v piatok sa nový predseda vlády pobral do parlamentu predstaviť novú vládu a požiadať ho o vyslovenie dôvery. S hlasmi opozície však rátať nemohol.

Napriek tomu mala Pellegriniho vláda dostatok podporovateľov. Aj keď nový premiér doniesol prezidentovi 78 podpisov poslancov, parlament napokon dôveru novej vláde vyslovil hlasmi 81 zákonodarcov.

Zásadná rekonštrukcia vlády teda dopadla takto:

ano, foto: gov.sk, SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Pre pobavenie publika

Hovorí sa, že škodoradosť je najlepšia radosť. My sa však nechceme nikomu vysmievať, len v…