Domov Ekonomika Slovensko nemusí Unionu zaplatiť milióny

Slovensko nemusí Unionu zaplatiť milióny

0
0

Slovenská republika vyhrala spor na nemeckom Najvyššom súde so spoločnosťou Achmea B.V., ktorej patrí poisťovňa Union. Vďaka tomu nemusí štát zaplatiť niekoľko desiatok miliónov, ktoré si poisťovňa nárokovala ako odškodnenie za zákaz zisku. Minulý týždeň o tom informovalo ministerstvo financií.

Najvyšší súd Spolkovej republiky Nemecko zrušil arbitrážne rozhodnutie, na základe ktorého mala Slovenská republika vyplatiť poisťovni Union odškodné vo výške 30 miliónov eur za zákaz zisku zdravotných poisťovní z obdobia prvej vlády Roberta Fica.

Spor o zákaze zisku poisťovní

Slovensko ešte v roku 2007, za prvej vlády Roberta Fica, prijalo zákon, ktorý zdravotným poisťovniam zakázal zisk. Už vtedy poisťovne reagovali, že sa jedná o porušenie ich práv.

Spoločnosť Achmea sa v roku 2008 obrátila na Arbitrážny súd, ktorý jej dal v roku 2012 za pravdu, z čoho vyplývala aj naša povinnosť odškodniť poisťovňu Union vo výške 30 miliónov eur. Slovenská republika sa však s týmto rozhodnutím nezmierila a celý spor smeroval na Vyšší krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý však rozsudok Arbitrážneho súdu nezrušil.

Slovensko sa preto odvolalo na Najvyšší spolkový súd, ktorý aj s prihliadnutím na rozhodnutie o predbežnej otázke Súdneho dvora EÚ zrušil rozhodnutie Arbitrážneho súdu.

Robert Fico má dôvod na úsmev.

Arbitráže budú minulosťou

„Spor o zákaze zisku zdravotných poisťovní je teda definitívne minulosťou, čo znamená, že Slovenská republika nemusí odškodniť zdravotnú poisťovňu Union,“ píše sa v stanovisku ministerstva financií, pričom rezort dodáva, že toto rozhodnutie nepomôže len Slovensku ale aj ostatným členským štátom EÚ, ktoré vedú podobné investičné arbitráže s veľkými spoločnosťami, v ktorých sa jedná o stovky miliónov.

„Daným rozhodnutím bol vytvorený zásadný precedens, ktorý postavil investičnú arbitráž vedenú podľa bilaterálnych investičných dohôd uzavretých medzi členskými štátmi EÚ mimo pravidiel EÚ.

Ide o takmer 200 rôznych zmlúv o ochrane investícií, ktoré budú pravdepodobne tiež zrušené,“ píše ministerstvo a dodáva, že: „Po dnešku môžeme povedať, že arbitrážne konania v súčasnej podobe sa stávajú minulosťou.“

„Mrchožrúti“ sa tešili predčasne

Šéf rezortu financií Peter Kažimír, ktorý tak vďaka tomuto rozhodnutiu ušetrí 30 miliónov eur, neskrýval spokojnosť. „Potvrdilo sa to, čo sme hovorili už pred rokmi, a to, že v tomto spore nezaplatíme Achmei ani euro.

Dnes nám dal konečne súd za pravdu a všetci „mrchožrúti“, ktorí roky vykrikovali, že prehráme, sa tešili zbytočne. Chcem teda poďakovať celému tímu za prácu a vyjadriť radosť z tohto výsledku,“ uviedol minister Kažimír.

Súčasne po tomto rozhodnutí by malo byť ukončené aj s týmto prípadom súvisiace exekučné konanie v Luxemburgu vedené voči Slovenskej republike.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Neuveriteľný pouličný umelec!

Toto ste ešte nevideli. Tento chlapík ovláda vskutku netradičné umenie. Portréty svojich k…