Domov Slovensko Slovensko oružovelo, uvoľnili sa ďalšie opatrenia

Slovensko oružovelo, uvoľnili sa ďalšie opatrenia

0
0

Od pondelka 17. mája nie je podľa COVID automatu ani jeden okres na Slovensku v čiernej fáze. V bordovej fáze sú dva okresy (Myjava a Sobrance), červených je 23, v ružovej fáze ich je 50. V druhom stupni ostražitosti, ktorý zodpovedá oranžovej farbe, sú štyri okresy (Hlohovec, Nitra, Senec a Topoľčany). Zároveň sa opäť uvoľňujú protipandemické opatrenia.

Na vstup do fitnescentier už od uplynulého pondelka nie je potrebné preukázať sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19. V prípade hromadných podujatí sa podľa aktualizovaných pravidiel zvyšuje doterajší limit návštevníkov.

V aktuálne najhoršom, teda treťom stupni varovania (bordová farba), je povolené organizovať podujatia do šiestich osôb. V ružových, oranžových, žltých a zelených okresoch sú povolené skupinové prehliadky v múzeách či galériách. Kiná môžu otvoriť všetky okresy od červenej farby.

Do reštaurácie i akvaparku

Vo všetkých okresoch sa zrušila povinnosť v obchodných domoch merať teplotu. Na vstup nie je potrebný ani negatívny test na ochorenie COVID-19.

Naďalej platí zákaz konzumovať jedlá alebo nápoje v interiéri obchodného domu. Netýka sa to zariadení v obchodných domoch, ktoré postupujú podľa podmienok platných pre prevádzky zariadení verejného stravovania.

V okresoch v prvom a druhom stupni ostražitosti – žlté a oranžové okresy – je možné od pondelka konzumovať aj v interiéroch reštaurácií, avšak s kapacitnými obmedzeniami.

Zmeny sa dotýkajú aj fitnescentier, kapacita je stanovená rozdielne pre jednotlivé stupne COVID automatu. Wellness, akvaparky a kúpele môžu byť otvorené v prvom stupni varovania a v lepších okresoch (oranžová, žltá, zelená), na vstup do vnútorných služieb je však potrebný negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo RT-PCR či LAMP test nie starší ako 72 hodín.

Na šport i do školy

Od 15. mája povoľujú v okresoch od prvého stupňa varovania a lepších prítomnosť obecenstva na športových podujatiach. Pre divákov a súťažiacich je povinný negatívny výsledok testu.

Najdôležitejšou správou pre školopovinných je, že sa do školských lavíc môžu vrátiť všetci žiaci v materských, základných aj stredných školách. Obnovená prezenčná výučba na vysokých školách je umožnená v oranžových okresoch.

red, TASR, foto: gov.skNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…