Domov Slovensko Slovensko rozdeľuje postoj k Rusku

Slovensko rozdeľuje postoj k Rusku

0
0

Tak, ako postoj k Ruskej federácii po útoku na bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa rozdeľuje svet, v rozkole je aj Slovensko. Niektorí súhlasia s vládou a jej menej razantnou reakciou voči Rusku, iní ju zas kritizujú, že sa nepridala k mnohým štátom EÚ a nevyhostila ruských diplomatov z nášho územia.

Útok jedovatou látkou, pravdepodobne Novičkom, na bývalého agenta Skripaľa a jeho dcéru, z ktorého bolo Britániou obvinené práve Rusko, vyvolal diplomatickú prestrelku medzi východom a západom sveta.

Mnoho západných štátov a členov EÚ sa postavilo na stranu Spojeného kráľovstva a podobne ako táto krajina pristúpili k diplomatickému zásahu voči Ruskej federácii a vyhostili zo svojho územia ruských diplomatických pracovníkov. Slovensko sa k takémuto počinu zatiaľ neodhodlalo. To vyvolalo veľké diskusie a aj kritiku vlády.

Vláda čaká na dôkazy

„Nebuďme ako barani. Ak nám predložia dôkazy, nie nejaké obrázky, tak sa možno k tomu nejako postavíme. Ale odmietam rozbíjať priateľské vzťahy s Ruskom len preto, že si to želá niekto iný,“ povedal bývalý premiér a predseda strany SMER‑SD Robert Fico po koaličnej rade.

„Sme slobodná a samostatná republika, preto prosím aj iné štáty, aby nás neposudzovali na základe premisy „kto nie je s nami, je proti nám“. Toto sme tu už raz mali.

Aj pri tejto téme treba zachovať rozvahu a nie sa rozhodovať hurá systémom,“ myslí si predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý je známy svojím pozitívnym postojom k Rusku.

Koaliční lídri chcú čakať.

Prezident požaduje razantný postoj

Naopak prezident Andrej Kiska nie je s naším postojom k danému problému spokojný. Po tom, čo Slovensko z Ruskej federácie povolalo domov svojho veľvyslanca si prezident pozval tajomníka ministerstva zahraničných vecí, aby mu vysvetlil, prečo sa Slovensko nezachovalo k britskej požiadavke vyhostiť ruských diplomatov z krajiny podobne ako iné štáty EÚ, prípadne všetky štáty V4.

Prezident sa po tomto stretnutí vyjadril, že vysvetlenie štátneho tajomníka Lukáša Parízka nepovažuje za dostatočné a s doterajšími krokmi rezortu zahraničných vecí vyjadril nespokojnosť.

Zároveň povedal, že očakáva zásadový a jasný postoj Slovenska k požiadavke prejaviť solidaritu s jedným z našich dôležitých partnerov.

Ďalšie reakcie:

Jaroslav Naď, bezpečnostný analytik: „Je to zlé, najmä v súvislosti, že sme jedinou krajinou V4, ktorá sa takto rozhodla. Faktom je, že naši najbližší spojenci očakávali solidaritu tak, ako aj my ju budeme prípadne očakávať, keď ju budeme potrebovať. Čo sa týka vyhostených, jednotlivé krajiny a ich spravodajské služby ľudí s diplomatickým krytím monitorovali a vyhodnotili ako spravodajských dôstojníkov Ruskej federácie.“

Martin Klus, poslanec za SaS: „Ak spojenci Veľkej Británie dospejú k záveru, že stopy po otrávení bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v juhoanglickom Salisbury vedú do najvyšších poschodí ruskej politiky a treba na to zareagovať koordinovanou akciou viacerých štátov, Slovensko by nemalo stáť bokom.“

Dušan Čaplovič: poslanec SMERu‑SD: „Už ste zabudli na klamstvá Tonyho Blaira o chemických zbraniach v Iraku v minulom desaťročí? Už ste zabudli na klamstvá mnohých britských politikov, Theresy Mayovej a Borisa Johnsona, v súvislosti s brexitom, ako klamali svojich obyvateľov o dôsledkoch tohto rozhodnutia? A teraz mám nezištne veriť o ruskej stope pri otrávení Novičokom bývalého plukovníka ruskej spravodajskej služby GRU Sergeja Skripaľa, ktorý kedysi pôsobil ako agent britskej spravodajskej služby MI6, a jeho dcéry Júlie? Nie, nie, nie.“

Jozef Banáš, bývalý diplomat (pre Parlamentné listy): „Po dlhom čase som zažil maličký okamih nášho štátneho sebavedomia. Bolo to vo chvíli, keď poslanec Fico a predseda NR SR Danko v mene koaličnej rady oznámili, že sa k odvolávaniu ruských diplomatov nepridáme. Páni, tlieskam vám.“

Andrew Garth, britský veľvyslanec na Slovensku: „Vážnosť tejto udalosti si vyžaduje ráznu reakciu. Všimol som si, že po dlhšom zvažovaní sa slovenská vláda rozhodla stiahnuť veľvyslanca na konzultácie. Oceňujem toto rozhodnutie. Ale nemôžem povedať, že nie som sklamaný.“

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…