Domov Slovensko Slovensko sa po dvojnásobnej vražde mení

Slovensko sa po dvojnásobnej vražde mení

0
0

V januári Slovensko oslávilo 25 rokov existencie svojej samostatnosti, počas ktorej prešlo podľa mnohých úspešnú cestu, keď sa z komunistickej krajiny pretransformovalo na moderný, demokratický štát, ktorý je plnohodnotnou a rešpektovanou súčasťou medzinárodného spoločenstva. Momentálne však naša spoločnosť prežíva jedno z najťažších období v histórii našej štátnosti.

Takzvané „osmičkové“ roky majú v našej histórii špecifické miesto. Pravdepodobne im neostane nič dlžný ani rok 2018. Tak, ako boli prelomové pre našu krajinu roky 1948, 1968, 1988, či 1998, tak pravdepodobne bude takým aj rok 2018.

Bez ohľadu na to, ako dopadne celá situácia, ktorá vznikla po zavraždení dvoch mladých ľudí, investigatívneho novinára a jeho snúbenice, je takmer isté, že Slovensko a naša občianska spoločnosť už nikdy nebudú také, ako boli pred touto obrovskou tragédiou.

Veľký rozklad spoločnosti

Ešte nikdy za posledných 25 rokov, ani za éry „mečiarizmu“, sa nevylialo na predstaviteľov štátu, či politických predstaviteľov koalície i opozície, toľko špiny, ako sa jej valí dnes.

Ešte nikdy za posledných 25 rokov nebola nervozita a napätie v spoločnosti taká veľká, ako je teraz.

Ešte nikdy za posledných 25 rokov neboli voliči a sympatizanti jednotlivých politických strán takí agresívni voči sebe navzájom, ako je tomu dnes.

Ešte nikdy za posledných 25 rokov sme neboli svedkom toľkej neslušnosti, arogancie, či dis­rešpektu voči sebe navzájom, medzi politikmi, medzi štátnymi predstaviteľmi, i medzi občanmi navzájom, a dokonca aj medzi jednotlivými médiami, ako je tomu dnes.

A napokon od dôb vlád Vladimíra Mečiara nebola naša krajina zahalená v očiach medzinárodného spoločenstva v takej černote, ako je tomu dnes.

Vražda, mafia a politika

Všetko to odštartovala brutálna vražda novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27), ktorí boli zavraždení pred dvomi týždňami vo svojom dome vo Veľkej Mači.

Od momentu, keď policajný prezident Tibor Gašpar oznámil, že najpravdepodobnejšou príčinou tejto úkladnej vraždy je práca mladého novinára, sa na Slovensku rozpútalo informačné peklo.

Ešte v deň, keď Slovensko zahltili správy o úkladnej vražde, vyšiel aj rozhovor s kanadským novinárom Tomom Nicholsonom, bývalým manželom podpredsedníčky parlamentu Lucie Ďuriš Nicholsonovej, ktorý ako prvý informoval o tom, že za príčinu vraždy novinára Kuciaka považuje jeho pripravovaný článok o talianskej mafii, ktorá je prepojená na politické špičky našej krajiny.

Šokujúce prepojenia

Tento posledný a bohužiaľ nedokončený článok Jána Kuciaka napokon Aktuality.sk publikovali v noci z utorka na stredu.

Článok priniesol informácie o talianskych podnikateľoch pôsobiacich na východnom Slovensku, ktorí sú spájaní s rodinami patriacimi do nebezpečnej mafiánskej skupiny ‘Ndrangheta.

Článok prepojil týchto pochybných podnikateľov až na Úrad vlády SR, a to cez hlavnú štátnu radkyňu premiéra Fica Máriu Troškovú a tajomníka Bezpečnostnej rady SR Viliama Jasaňa. Obaja zo svojich pozícií napokon odišli až do vyriešenia celého prípadu.

Neskôr sa ukázalo, že Mária Trošková s podnikateľom spájaným s talianskou mafiou Antoninom Vadalom v minulosti tvorila pár a dokonca s ním figurovala v jednej firme.

Viliam Jasaň bol s Vadalom taktiež obchodne prepojený a Trošková mu robila asistentku v parlamente predtým, ako sa dostala k premiérovi Ficovi na Úrad vlády SR.

Mária Trošková a Viliam Jasaň.

Po prevalení týchto spojení sa začali množiť rôzne obvinenia na predstaviteľov vlády i iných štátnych úradníkov. Takáto prestrelka opozície, koalície a niektorých médií u nás snáď ešte nebola.

Ťažkú situáciu našej spoločnosti v českej relácii Reportéri popísala bývalá premiérka Iveta Radičová:

„Slovensko zažilo útoky na novinárov v 90-tych rokoch a bolo to vážne, ale nezažilo vraždu novinára. Slovensko zažilo, že zmizli novinári bez stopy… ako keby to šlo do zabudnutia, to je pravda. Ale teraz to nie je zmiznutý novinár, to jeho telo je hmatateľný dôkaz, že tu pretrvávajú stále spôsoby, ktoré sme dúfali, že už na Slovensku nebudú existovať a nebudú možné a …, oni sú tu! A myslím, že práve tento fakt obrovským spôsobom zatriasol celou spoločnosťou.“

ano, foto: SITA, twitter

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 20/2019: Európske voľby predo dvermi, európski populisti zbroja

Už tento víkend si občania Európskej únie zvolia svojich zástupcov do jedinej volenej inšt…