Domov Slovensko Slovensko sa postavilo na stranu Ukrajiny

Slovensko sa postavilo na stranu Ukrajiny

0
0

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok oznámil, že sa rozhodol okamžite uznať Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) ako nezávislé štáty. Informoval o tom v prejave k národu, ktorý odvysielali ruské štátne televízie. Následne vyslal na východ Ukrajiny vojenské jednotky.

Uznanie suverenity a nezávislosti DĽR a LĽR označil Putin za potrebné. Dodal, že požiadal ruský parlament, aby jeho rozhodnutie podporil a ratifikoval zmluvy s obomi samozvanými proruskými republikami nachádzajúcimi sa v ukrajinskom Donbase.

Agentúra TASS po skončení prejavu informovala, že Putin príslušné výnosy už aj podpísal. Okrem toho podpísal aj dohody o spolupráci s DĽR a LĽR.

Na podpisovom akte v Kremli sa zúčastnili aj predstavitelia oboch týchto „republík“. Vedenie Štátnej dumy, dolnej komory ruského parlamentu, deklarovalo svoju súčinnosť a pripravenosť čo najrýchlejšie pristúpiť k ratifikácii dohôd s DĽR a LĽR, k čomu už medzičasom aj došlo.

Krátko na to vyslal Kremeľ na východ Ukrajiny vojenské jednotky, ktoré tu majú podľa slov Moskvy pôsobiť ako mierové jednotky a garantovať bezpečnosť obyvateľov v oblasti.

Neprijateľný krok

Na bezprecedentný krok Ruska okamžite zareagovali štáty západu, vrátane Slovenska. Ako uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Slovenská republika odmieta rozhodnutie Ruskej federácie o uznaní nezávislosti separatistických entít tzv. Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky.

Rozhodnutie Ruska označil slovenský rezort diplomacie za neprijateľný krok, ktorý je „v priamom rozpore s deklarovaným záujmom hľadať konštruktívne riešenie v diplomatickom dialógu v príslušných medzinárodných formátoch“.

Podľa rezortu je takéto konanie v rozpore tiež s „princípom nedeliteľnosti bezpečnosti, ktorý Ruská federácia sama zdôrazňuje a žiada o jeho rešpektovanie ako NATO, tak aj EÚ“.

„Slovenská republika rezolútne neuznáva samozvanú nezávislosť uvedených separatistických entít,“ uviedlo ďalej ministerstvo.

Principiálna zahraničnopolitická pozícia Slovenska podľa vyjadrenia rezortu „odporuje politickú suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť nášho suseda – Ukrajiny a univerzálnu platnosť a rešpektovanie princípov medzinárodného práva“.

Rezort slovenskej diplomacie v utorok odovzdal veľvyslanectvu Ruskej federácie v Bratislave protestnú nótu.

Vojenská agresia a okupácia

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ešte v pondelok večer kritizovala rozhodnutie ruského prezidenta. „Ruské uznanie takzvaných ľudových republík marí roky úsilia o vyriešenie konfliktu, ktorý Moskva vytvorila.

Je to voľba konfrontácie pred diplomaciou a očividné porušenie medzinárodného práva a suverenity Ukrajiny,“ uviedla Čaputová na sociálnej sieti. V utorok označila pôsobenie ozbrojených síl Ruska na území Ukrajiny za akt vojenskej agresie a okupáciu.

Ide podľa nej o pripravované, zámerné, nevyprovokované a neospravedlniteľné porušenie medzinárodného práva a územnej celistvosti zo strany Ruska voči Ukrajine, ktoré Slovensko ostro odsudzuje.

Potvrdila záujem o mier a diplomatické riešenie situácie. Deklarovala podporu všetkým krokom na pôde Európskej únie a Severoatlantickej aliancie vrátane potrebných sankcií.

Nevedie to k mieru

Uznanie nezávislosti separatistických republík je podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) len podpora násilia a nenávisti.

„Po anexii Krymu Rusko pokračuje v praktikách, ktoré nevedú ani k mieru, ani k prosperite, ani k dobrému spolunažívaniu Ukrajincov a Rusov,“ uviedol predseda vlády. Uznaním separatistických republík budú podľa Hegera trpieť obyčajní ľudia.

Slovensko nie je ohrozené

V utorok popoludní mimoriadne zasadala v súvislosti so situáciou na Ukrajine Bezpečnostná rada SR. Po jej rokovaní prezidentka Zuzana Čaputová informovala, že Slovenská republika dnes nie je bezprostredne vojensky ohrozená.

V prípade eskalácie bojov by to malo minimálne tie konzekvencie, že by obyvatelia Ukrajiny utekali pred vojnou na Slovensko. Ako uviedla hlava štátu, nejde o žiaden náhly krok, ktorý by bol nečakaný.

V posledných týždňoch bola totiž veľká koncentrácia ruských jednotiek v okolí ukrajinských hraníc. Slovenská republika takýto krok zo strany Ruska podľa prezidentky odsudzuje.

„Odsúdilo ho celé medzinárodné spoločenstvo vrátane všetkých krajín Európskej únie,“ vyhlásila. Hlava štátu tiež skonštatovala, že predmetom debaty na Bezpečnostnej rade SR boli aj konkrétne kroky z hľadiska prípravy SR na ďalší vývoj.

ano, TASR, foto: TASR/Pavol Zachar  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…