Domov Zahraničie Slovensko stojí o rozvoj politického dialógu s Luxemburskom

Slovensko stojí o rozvoj politického dialógu s Luxemburskom

0
0

Slovensko stojí o ďalší rozvoj politického dialógu s Luxemburskom, špeciálne v otázkach ako sú zavedenie európskych digitálnych COVID-19 certifikátov alebo plány na posilnenie jednotného trhu a voľného pohybu osôb, tovarov a služieb.

Aj to je jeden zo záverov oficiálnej pracovnej cesty štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martina Klusa do Luxemburska. Išlo o vôbec prvú bilaterálnu návštevu slovenského predstaviteľa v Luxembursku od vlaňajšieho prepuknutia pandémie COVID-19.

Byť naďalej v centre diania v EÚ

„Slovensko aj Luxembursko, ako krajiny desiatok tisíc „pendlerov“, vedia oceniť dôležitosť Schengenu pre každodenný život občanov EÚ. V tejto, ale aj ďalších dôležitých oblastiach, preto nadväzujeme užšiu spoluprácu, ktorá štátom, akými sú tie naše, môže mimoriadne pomôcť,“ vyhlásil po rokovaniach s luxemburskými partnermi štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

V záujme zintenzívnenia vzájomných vzťahov a posilnenia spolupráce medzi Slovenskom a Luxemburskom sa štátny tajomník MZVEZ SR stretol s predsedom Poslaneckej snemovne Fernandom Etgenom, luxemburským šerpom a poradcom premiéra Mikom Hentgesom, ako aj šéfom luxemburskej diplomacie Jeanom Asselbornom.

Partneri diskutovali predovšetkým o aktuálnych európskych témach. „Tak ako Luxembursko, aj my chceme byť naďalej v centre diania a súčasťou hlavných procesov v EÚ.

Máme napríklad rovnaký pohľad na Konferenciu o budúcnosti Európy, v rámci ktorej je podľa nás kľúčové zapojenie čo najväčšieho množstva občanov diskutujúcich o vplyve Únie na náš každodenný život, ale aj našich spoločných hodnotách, ktoré nás spájajú a robia silnejšími,“ zdôraznil M. Klus.

V rámci bilaterálnej návštevy Luxemburska sa štátny tajomník rezortu diplomacie SR Martin Klus stretol aj so zástupcom Európskej prokuratúry (EPPO) so sídlom v Luxembursku, prokurátorom Jurajom Novockým, ďalej s kandidátom na honorárneho konzula SR v Luxembursku Giancarlo d’Ellia a predsedníčkou krajanskej organizácie SLUX Adrianou Boysovou, ktorej všestranné aktivity zamerané na zviditeľňovanie Slovenska v Luxembursku, obzvlášť počas trvajúcej pandémie COVID-19, v mene MZVEZ SR vysoko ocenil.

Slovensko je pripravené intenzívnejšie spolupracovať s Luxemburskom aj na zachovaní funkčného Schengenu, ktorý je jedným z úspechov EÚ.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…