Domov Slovensko Slovensko vyhostilo ruského diplomata: Moskva reagovala

Slovensko vyhostilo ruského diplomata: Moskva reagovala

0
0

Hoci je politická orientácia Slovenskej republiky viac ako jasná, niekedy sa objavia skutočnosti, ktoré našu proeurópsku víziu trocha naštrbia.

To, že chceme tvoriť „jadro“ EÚ neznamená, že diplomaticky odsúdime každého mimo Európy. Občas ako by sme boli na dvoch brehoch. Príkladom toho sú naše vzťahy s Ruskom. Alebo boli?

Vykonával rozviedne aktivity

Nie, nevraciame sa o pár desaťročí v čase. Slovenská republika 22. novembra vyhostila diplomatického pracovníka, ktorý bol pridelencom obrany Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR.

Týmto rozhodnutím sa z neho stala persona non grata a do 48 hodín musel opustiť územie našej krajiny. Premiér Peter Pellegrini uviedol, že Rus vykonával rozviedne aktivity, ktoré boli voči záujmom SR a NATO.

Jeho aktivita bola v nesúlade s Viedenským dohovorom a porušovala diplomatické správanie sa na území krajín EÚ. Z dostupných informácií nemožno vedieť, ako dlho táto aktivita trvala a do akej miery poškodzovala naše záujmy.

Ruská strana zaujala postoj

Ruské ministerstvo zahraničia na seba nenechalo dlho čakať a zaujalo rázny postoj. „Ruská strana na toto nepriateľské konanie Bratislavy odpovie na základe princípu reciprocity,“ uviedla agentúra TASS.

To by znamenalo, že ruská strana nám odpovie rovnakou mincou. Čo presne tým Ruská federácia chcela povedať, ešte nie je zrejmé, no ak by mala bezdôvodne vyhostiť slovenského diplomata z ich krajiny, dal by sa takýto čin považovať za pomerne útočný.

V Rusku o tomto kroku informovali i miestne médiá. Novaja Gazeta upozornila na fakt, že s podozrením zo špionáže prišlo nedávno i Rakúsko. V Rakúsku mal jeden z ruských plukovníkov dodávať Rusku informácie z oblasti letectva a taktiež o zbraňových systémoch krajiny.

Kiska podporil vládu

„Takéto konanie považujem za neakceptovateľné a porušenie priateľských vzťahov medzi štátmi. Dlhodobo upozorňujem, že Slovensko je cieľom takýchto aktivít, o čom ma utvrdzujú aj správy kompetentných slovenských orgánov,“ a ďalej prezident SR Andrej Kiska pokračoval „v týchto rozhodnutiach má vláda SR moju úplnú podporu.“

Zároveň podotkol, že to, čo je štandardným riešením v takýchto prípadoch v iných krajinách, sa teraz stalo i u nás.

Denis Ruščák, foto: depositphotos

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Odborníci preskúmali potopenú nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Odborníkom sa podarilo po prvý raz preskúmať nemeckú ponorku, ktorú počas prvej svetovej v…