Domov Slovensko Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov

0
0

Slovenská republika vyhostila troch ruských diplomatov. Ako uviedol premiér Eduard Heger, Slovensko tak reagovalo na udalosti v Českej republike. Moskva informovala, že je sklamaná nepriateľským konaním vlády SR a jej reakcia na seba nenechá dlho čakať.

Premiér zdôraznil, že zaručenie bezpečnosti Slovenskej republiky a jej občanov je jednou zo základných funkcií štátu a zároveň predstavuje najvyššiu prioritu vlády SR:

„Považujeme za veľmi dôležité urobiť všetko pre ochranu bezpečnostných záujmov, medzi ktoré patrí aj vyhodnocovanie bezpečnostných rizík vrátane dosiahnutia toho, aby cudzie diplomatické misie pôsobili na území Slovenskej republiky v súlade s našimi zákonmi a medzinárodnými dohovormi.“

Vzťahy s Ruskom

Predseda vlády ďalej informoval, že SR ako suverénny štát nemôže tolerovať, ak činnosť zástupcov cudzích diplomatických misií nerešpektuje dohodnuté princípy.

„Slovenská republika potvrdzuje svoj záujem o budovanie vzťahov s Ruskou federáciou, ktoré bude založené na vzájomnom rešpekte. Zároveň očakávame, že k tomu prispejú zástupcovia diplomacie ruskej misie, ktorí budú rešpektovať princípy správania založené na príslušných medzinárodných dohovoroch,“ vyhlásil Heger.

Akt solidarity

Českej republike opätovne vyjadril solidaritu a plnú podporu. Rozhodnutiu o vyhostení podľa premiéra predchádzalo dôkladné vyhodnotenie informácií našich spravodajských služieb.

Heger priznal, že išlo aj o akt solidarity voči Českej republike, keďže udalosti vo Vrběticiach považuje za výrazný zásah do bezpečnosti susednej krajiny. „Je to náš najbližší spojenec, Vrbětice sú navyše blízko našich hraníc, nemôžeme sa tváriť, že sa nič nestalo,“ vysvetlil.

Rusi sú sklamaní

Moskva je podľa vyjadrenia ruského ministerstva zahraničných vecí „hlboko sklamaná“ nepriateľským konaním „Bratislavy, ktorá sa rozhodla preukázať pseudosolidaritu s Prahou v prípade vykonštruovaného prípadu“ vo Vrběticiach. Ako rezort ruskej diplomacie avizoval, odpoveď Ruska na kroky vlády SR „na seba nenechá dlho čakať“.

EDIT – 28. mája 2021

A tak sa aj stalo. Na odpoveď sme dlho nečakali. Slovenský veľvyslanec v Moskve dostal v stredu dopoludnia (28. apríla) nótu, v ktorej ruská strana označili troch slovenských diplomatov za nežiaduce osoby. Opustiť krajinu musia do 5. mája.

Česko-ruský spor

Česká republika vyhostila 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb. Vyhostenie súvisí s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.

Rusko ako odvetu oznámilo vyhostenie 20 zamestnancov ambasády Českej republiky v Moskve. Český premiér Andrej Babiš v pondelok (19. 4.) informoval, že išlo o útok na tovar bulharského obchodníka, a nie o akciu namierenú voči Českej republike. Dodal, že nie je prijateľné, aby agenti robili takéto operácie na území zvrchovaného štátu.

ano, TASR, foto: TASR/Martin Baumann  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Mystifikátor

Je tragédiou spoločnosti, ak sa do jej popredia dostane človek s pochybnou minulosťou. Muž…