Domov Ekonomika Slovensko vyprázdňuje srbskú Vojvodinu

Slovensko vyprázdňuje srbskú Vojvodinu

0
0

Z cudzincov zamestnaných na Slovensku tvoria najväčšiu skupinu Srbi. Až každý štvrtý zahraničný zamestnanec prichádza práve zo Srbska.

Tisícky zahraničných pracovníkov, ktorí prichádzajú do firiem na Slovensku sa vzhľadom na nerovnomerné rozloženie priemyslu, koncentrujú predovšetkým na západe našej krajiny. V minulom roku pribudlo v našich firmách vyše 10 tisíc ľudí zo zahraničia.

„Nových zamestnancov zamestnávatelia vyhľadajú najmä v krajinách mimo EÚ, keďže s problémami nedostatku zamestnancov zápasí aj väčšina ostatných krajín tohto regiónu.

Najviac cudzincov prichádza na Slovensko zo Srbska, ich počet však nateraz už kulminoval koncom roka a zatiaľ ďalej nerastie,“ povedal analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Z cudzincov zamestnaných na Slovensku, je takmer každý štvrtý Srb.

Pribúda Ukrajincov

„Slovensko čoraz viac vyprázdňuje vlastnú menšinu v srbskej Vojvodine. Robí v malom to, čo Maďarsko robí v rumunskom Sedmohradsku vo veľkom už dve dekády,“ uviedol ekonóm SAV Vladimír Baláž v denníku N.

Rýchlo rastúcou „pracujúcou menšinou“ sú u nás aj Ukrajinci. Tých začalo pribúdať najmä potom, ako bola pre našich východných susedov zrušená vízová povinnosť.

„Ukrajinci sa v počte zamestnaných u nás prepracovali už na tretie miesto, hneď za Rumunov,“ dopĺňa Koršňák. U nás zatiaľ pracuje len niekoľko tisíc Ukrajincov, kým v susednom Poľsku ich je vyše 400 tisíc.

Skôr emigrácia ako imigrácia

Hoci sa viacerí politici pokúšali strašiť našich ľudí návalom migrantov, nič také sme zatiaľ u nás nezažili. Stále pracuje v zahraničí niekoľkonásobne viac Slovákov ako cudzincov u nás.

„Na Slovensku sme doteraz riešili skôr fantómové problémy s imigrantmi. Náš migračný problém sa ešte stále volá emigrácia a nie imigrácia. Kladivo demografického vývoja však na nás bude dopadať stále silnejšie.

Prví to pocítili zamestnávatelia. Pragmaticky sa obrátili k migrantom, ktorých integrácia u nás prebieha s relatívne nízkymi nákladmi,“ myslí si ekonóm Baláž.

Vzdelanie ľudí, ktorí pracujú na Slovensku je podobné ako u väčšiny našich nezamestnaných. Približne 45 percent z nich nemá ukončené úplne stredné vzdelanie.

Ján Bystriansky, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…