Domov Ekonomika Slovensko zas dostalo rozpočtové zaucho

Slovensko zas dostalo rozpočtové zaucho

0
0

Rozpočtový plán Slovenska na budúci rok je podľa eurokomisie málo ambiciózny, Slovensko nebojuje razantne proti korupcii, nemyslí to až tak vážne s hodnotou za peniaze a zanedbáva školstvo aj zdravotníctvo.

Po nedávnych údajoch z Eurostatu, podľa ktorých patrí Slovensko medzi 8 najhoršie hospodáriacich krajiny v únii, dostali naše verejné financie ďalšie zaucho, hoci 3 miernejšie.

Európska komisia Slovensko nepochválila

Európska komisia pochválila šesť krajín Európskej únie za to, ako si počínajú pri hospodárení so štátnymi financiami. Slovensko medzi touto šesticou nebolo.

„V prípade 6 krajín – Nemecko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Fínsko a Holandsko – sa dospelo k záveru, že návrhy rozpočtových plánov sú v súlade s požiadavkami Paktu stability a rastu na rok 2018,“ uvádza sa v stanovisku komisie. Slovensko sa spolu s Estónskom, Írskom, Cyprom a Maltou dostalo až do ďalšej rozpočtovej skupiny.

Návrhy rozpočtových plánov týchto krajín sú síce vo všeobecnosti v súlade s požiadavkami Paktu stability a rastu, avšak „tieto krajiny predložili plány, ktoré by mohli viesť k určitej odchýlke od ich strednodobého rozpočtového cieľa alebo od ich postupu úprav smerom k tomuto cieľu“.

Podľa odporúčaní eurokomisie by Slovensko malo viac znižovať rozpočtový deficit, dôslednejšie uplatňovať projekt hodnota za peniaze, efektívnejšie nakladať s peniazmi v zdravotníctve, zlepšiť kvalitu vzdelávania, zapracovať na vzdelávaní Rómov či razantnejšie bojovať proti korupcii.

jb, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…