Domov Kultúra Slovenský film bude bojovať o prestížne ocenenie

Slovenský film bude bojovať o prestížne ocenenie

0
0

Slovenský film Čiara, ktorý v kinách láme rekordy návštevnosti sa môže tešiť z obrovského úspechu. Na jubilejnom 90. ročníku odovzdávania cien Akadémie filmových umení a vied, ktoré poznáme ako Oscar, môže byť ocenený najznámejšou soškou.

Slovenská filmová a televízna akadémia vybrala spomedzi jedenástich slovenských filmov práve film Čiara, ktorý sa stal slovenským nominantom na Oscara v kategórii najlepších cudzojazyčných filmov.

Príbeh filmu sa odohráva na slovensko‑ukajinskej hranici krátko pred tým, ako Slovensko vstúpilo do Európskej únie. Rozpráva príbeh otca rodiny, ktorý je členom a vodcom pašeráckej skupiny. Aj on má však hranice, ktoré je odhodlaný nikdy neprekročiť.

Režisér filmu Peter Bebjak už získal ocenenie za najlepšiu réžiu na medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Ak by sa stalo, že by Čiara sošku získala, stala by sa tak druhým slovenským filmom a to po dlhých 52 rokoch.

Dodnes máme iba jednu

Slovenský film získal doposiaľ jedinú sošku Oscara. Bol to film Obchod na korze, ktorý toto ocenenie získal v roku 1966. Išlo o kategóriu najlepší cudzojazyčný film, no nominovaný bol ešte v jednej kategórii.

Poľská herečka Ida Kamińska bola nominovaná o rok neskôr v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Toto ocenenie však napokon získala Liz Taylorová za film Kto sa bojí Virginie Woolfovej.

Slovensko a Oscar

Samotné Slovensko sa do výberu piatich filmov nedostalo ani raz od jeho vzniku v roku 1993. Avšak Československo, ktorého sme boli súčasťou, už v užšom výbere bolo viackrát a dokonca bolo aj ocenené.

Už spomínaný film Obchod na korze bol prvou nomináciou v úzkom výbere piatich filmov a hneď sa mu podarilo aj uchmatnúť cenu. O rok neskôr bol v nominácii československý film Lásky jedné plavovlásky.

V roku 1968 získal Oscara za najlepší cudzojazyčný film opäť československý film Ostře sledované vlaky. Ďalšími československými filmami, ktoré neboli ďaleko od prestížneho ocenenia boli filmy Hoří, má panenko, film Vesničko má středisková a Obecná škola.

Česko je na tom lepšie

Hoci samostatné Slovensko nemalo ani jeden nominovaný film v úzkom výbere, Česko ani náhodou nezaháľa. Film Kolja získal Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film a v rovnakej kategórii bodoval aj na Zlatom glóbuse.

Ďalšími českými nominovanými filmami boli filmy Musíme si pomáhat a film Želary. To, či sa film Čiara dostane do úzkeho výberu a aj to, či prestížne ocenenie získa, sa dozvieme až vo februári budúceho roka.

Ako to funguje?

Celý proces od nominovania až po samotné odovzdávanie je zdĺhavý. Každá krajina je vyzvaná, aby akadémii predložila svoj najlepší film. Z každej krajiny sa prijíma len jeden film.

Po tomto kroku sú filmy premietané vo výbore, ktorý oceňuje cudzojazyčné filmy. Ich členovia potom zvolia päť oficiálnych nominácií.

puma, foto: Čiara, shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mračnová dostala cenu Laurel

Európske olympijské výbory (EOV) ocenili čestnú členku Slovenského olympijského a športové…