Domov Zahraničie Slovenský pas patrí medzi najsilnejšie na svete

Slovenský pas patrí medzi najsilnejšie na svete

0
0

Londýnska poradenská spoločnosť Henley & Partners pre globálne občianstvo a pobyt aj tento rok zverejnila rebríček „sily pasov“. Ukazuje, s pasom ktorej krajiny možno bez vízovej povinnosti cestovať do najväčšieho počtu krajín.

„Veľakrát si to ani neuvedomujeme, no ako občania Slovenskej republiky sme zároveň aj občanmi Európskej únie a túto skutočnosť máme priamo napísanú aj na našich pasoch.

Málokto však vie, do koľkých krajín sveta nám umožňuje slovenský pas cestovať bez víz. Je to až 182 štátov, čo zaraďuje Slovensko na 10. priečku známeho rebríčka spoločne s Litvou a Poľskom,“ vysvetľuje štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: KLUS: Diplomacia je kotva

Japonci sú na prvom mieste

Najsilnejší pas na svete má Japonsko. Jeho držitelia majú bezvízový prístup do rekordných 193 krajín celého sveta, zatiaľ čo singapurský a juhokórejský pas do 192 krajín. To znamená, že práve táto trojica východoázijských krajín ponúka držiteľom pasov najväčšiu slobodu pri cestovaní po svete.

Ázijskú trojku na vrchole rebríčka nasledujú európske štáty. Nemecko a Španielsko majú rovnaký (190) počet bezvízových destinácií, za nimi nasledujú Fínsko, Taliansko a Luxembursko (189). Na piatom mieste sú Rakúsko, Dánsko, Holandsko a Švédsko (188).

„Teší ma, že sa Slovensko nachádza v prvej desiatke krajín s najsilnejším pasom. Je to, okrem iného, dôkaz, že naša diplomacia pracuje efektívne a pre občanov, ktorým v rôznych oblastiach uľahčujeme každodenný život, a to práve nadväzovaním užšej spolupráce s krajinami sveta,“ uzatvára Martin Klus s tým, že nebyť členstva Slovenska v Európskej únii a Schengenskom priestore, náš pas by taký silný nebol.

Potvrdzuje to význam slovenskej diplomacie, nášho členstva v EÚ a dobrých vzťahov so zahraničnými partnermi.

Martin Klus, štátny tajomník MZVEZ

md, foto: MZVEZNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…