Domov Šport VIDEO: Slovinský mladík dobýja NBA

VIDEO: Slovinský mladík dobýja NBA

0
0

Luka Dončič. Európsky basketbalový fanúšik eviduje toto menu už minimálne tri roky. Mladučký talent vyhral v Európe všetko, čo sa dalo, a tak zamieril za veľkú mláku. Stačilo pár mesiacov a ešte stále len devätnásťročný tínedžer si už stačil získať aj zámorských divákov.

Keď Luka v apríli 2015 nastupoval vo veku 16 rokov po prvýkrát na palubovku „veľkého basketbalu“, odborníci už vedeli, koho majú pred očami. Netrvalo ani 15 sekúnd a zistili to aj fanúšikovia.

Mladík v drese Realu Madrid dostal prvýkrát loptu, vystrelil spoza oblúku a tribúny zaburácali. Začala sa rodiť hviezda. Za necelé štyri sezóny v A-tíme „bieleho baletu“ získal tri ligové tituly, dva španielske poháre a vyhral Ligu majstrov.

Popri Dirkovi medzi hviezdy NBA

V lete sa síce nestal, podľa očakávaní a prianí európskeho publika, draftovou jednotkou v NBA, z tretieho miesta si ho však vybrala Atlanta, ktorá ho v rámci vopred dohodnutého kľúča vymenila do Dallasu.

Odborníci a basketbaloví analytici očakávali, či sa Luka dokáže s prechodom do zámoria vyrovnať. On si z toho však ťažkú hlavu nerobí a už od prvého zápasu v najlepšej lige sveta potvrdzuje nielen to, že tam patrí, ale aj to, že je dokonale pripravený na to, aby sa stal jedným z najlepších hráčov jej histórie.

Už po pár mesiacoch Lukovho pôsobenia v NBA je jasné, že Mavericks získali po Dirkovi Novitzkom ďalšieho európskeho hráča, ktorý môže v klubovej histórii zanechať nezmazateľnú stopu a opäť po rokoch priniesť do Dallasu trofej určenú najlepšiemu tímu ligy.

Ani hviezdy sa nechytajú

Vďaka svojim vyrovnaným výkonom a prejavu na palubovke sa Luka takmer okamžite stal miláčikom dallaských tribún. Získava si však aj srdcia fanúšikov po celom svete, o čom svedčí najmä hlasovanie NBA All Star, v ktorom si fanúšikovia vyberajú hráčov, ktorých chcú vidieť vo februárovom tradičnom zápase hviezd.

Luka sa v hlasovaní nachádza aktuálne na druhom mieste v rámci Západnej konferencie, keď dýcha na krk najväčšej hviezde NBA LeBronovi Jamesovi.

Luka už dostal viac ako 2,2 milióna hlasov a ani také hviezdy ako Stephen Curry, James Harden či Kevin Durant na neho nestačia.

LUKA DONČIČ

∗ 28. február 1999, Ljublana
2015 – 2018: Real Madrid
od 2018: Dallas Mavericks
2018: Draft NBA: Atlanta Hawks – 3. miesto
Číslo dresu: 77

Štatistiky NBA:

41 zápasov
20 bodov/ zápas
6,7 doskokov/zápas
5 asistencií/zápas

Prekonáva rekordy

V štatistikách nováčikov v NBA jednoznačne kraľuje a napriek tomu, že 20 rokov oslávi až budúci mesiac, porovnávajú ho už dnes s najväčšími hviezdami ligy.

Minulý týždeň napríklad zariadil výhru svojho tímu na palubovke Minnesoty 29 bodmi, 8 doskokmi a 12 asistenciami, čím sa stal prvým hráčom pod 20 rokov, ktorý zaznamenal viac ako 25 bodov a 10 doskokov v jednom zápase od roku 2004, kedy sa to podarilo LeBronovi Jamesovi.

Svojím aktuálnym priemerným počtom bodov na zápas sa zaraďuje na štvrté miesto v historických rebríčkoch NBA medzi tínedžermi. Pred ním sú v rebríčku len mená najväčšieho kalibru – Kevin Durant, Carmelo Anthony a LeBron James.

Jeho doterajším maximom je 34 bodov, ktoré zaznamenal koncom roka v zápase v New Orleans, v ktorom zároveň zaznamenal 7 úspešných trojkových hodov a stal sa najmladším hráčom histórie, ktorému sa to podarilo.

Svoje prvé ocenenie si prebral za November, kedy bol vyhlásený najlepším nováčikom mesiaca v Západnej konferencii. V svojom druhom zápase v NBA si Luka pripísal 26 bodov a stal sa najmladším hráčom histórie klubu, ktorý pokoril 20-bodovú hranicu.

Už o pár dní neskôr pokoril aj hranicu 30 bodov, keď v San Antoniu pri prehre po predĺžení zaznamenal 31 bodov. Podľa odbornej aj laickej verejnosti má v tejto sezóne jednoznačne nakročené na ocenenie, ktoré majú v zbierke len tí najlepší hráči NBA – ocenenie Nováčika roka.

Najväčšou prednosťou mladučkého Slovinca je jeho neomylná ruka a schopnosť skórovať z pohybu, keď najmä jeho presné trojkové pokusy z nebrániteľného odskoku privádzajú súperov do zúfalstva.

Vďaka svojej stavbe tela a dobrému nastaveniu hlavy sa Luka, v prípade, že mu to zdravie dožičí, môže zaradiť medzi najväčšie legendy NBA.

Pozrite si to najlepšie od Luku v tejto sezóne:

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

ČAPLOVIČ: Sprítomnená minulosť

V karanténe doma ostáva veľa času na premýšľanie, uvažovanie. Starí Egypťania poznali len …