Domov Ekonomika Smer chce návrh na zastropovanie dôchodku ešte vylepšiť ano

Smer chce návrh na zastropovanie dôchodku ešte vylepšiť ano

0
0

Po tom, čo sa strana SMER‑SD v prvých mesiacoch tohto roka otriasla základoch, keď svoje vládne stoličky stratili pod vplyvom tlaku spoločnosti minister vnútra Róbert Kaliňák i predseda vlády Robert Fico, sa najsilnejšia koaličná strana snaží sociálnymi opatreniami získať späť dôveru ľudí.

Jednou z ich ťažiskových tém je zastropovanie veku odchodu do dôchodku, ktorého návrh už v parlamente začiatkom októbra prešiel do druhého čítania. Smer najnovšie prichádza s doplňujúcim návrhom.

Od sústruhov rovno do hrobu

Nová úprava zákona by mala ochrániť ľudí pred tým, aby nešli z práce rovno do hrobu, ako obhajujú svoj návrh predstavitelia strany SMER‑SD. Vek odchodu do dôchodku sa v súčasnosti každý rok zvyšuje, pričom tento rok odchádzajú ľudia do dôchodku vo veku 62 rokov a 139 dní.

„Ak by sme to nechali v platnosti, ľudia by išli do dôchodku v 69, či 70 rokoch,“ povedal predseda Smeru Robert Fico. Ak by sa ústavným zákonom zaviedol strop, automatické zvyšovanie dôchodkového veku by zastavilo.

Dnes sa zdá, že debata koaličných partnerov o tom, v akom veku by mali ľudia najneskôr odchádzať do penzie, speje ku koncu, avšak stále ostáva otvorená otázka v akom veku pôjdu do dôchodku ženy – matky a práve to má riešiť najnovší pozmeňovací návrh Smerákov.

Muži v 64-tke, matky skôr

Už dávnejšie je známe, že vo finálnom návrhu sa ako dôchodkový strop objaví číslo 64, pričom pre ženy by tento vek mal byť nižší. Najnovší návrh z dielne vládneho Smeru hovorí o tom, že skôr do penzie by mali ísť len ženy, ktoré sa o svoje deti aj riadne postarali.

„Veľký pozor sme si dali na formuláciu, aby to nebolo o tom, že keď má niekto štyri, päť detí a nestará sa o ne, že by automaticky mal mať výhody pri dôchodkovom veku.

Chceme spojiť výhodu s tým, že žena sa postará o deti, teda hovoríme o materstve, rodičovstve a výchove. Som presvedčený, že v takomto prípade by žena mohla ísť do dôchodku skôr,‘‘ povedal predseda strany Robert Fico.

Potrebujú aj opozíciu

Na zastropovanie veku do dôchodku je potrebné, aby parlament schválil návrh ústavného zákona. Preto na podporu takéhoto riešenie hľadajú socialisti aj hlasy z opozície.

Do druhého čítania prešiel návrh s hlasmi Kotlebovcov, pričom návrh zatiaľ nemá ani 100-percentnú podporu koaličných partnerov. Napriek tomu, je Smer odhodlaný presadiť ho stoj‑čo‑stoj.

Ako hovorí poslanec Fico, Smeráci chcú v prípade neúspechu v parlamente tlačiť zastropovanie dôchodku aj podporením petície.

ano, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Ekonomika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Deň slovenského víťazstva a maďarskej krivdy

V týchto dňoch uplynie presne 100 rokov od chvíle, kedy bola v Trianonskom zámočku vo fran…