Domov Slovensko Smer chce do ústavy zahrnúť vek odchodu do dôchodku

Smer chce do ústavy zahrnúť vek odchodu do dôchodku

0
0

Najsilnejšia koaličná strana Smer-SD predložila návrh ústavného zákona, podľa ktorého by sa mal zastropovať vek odchodu do dôchodku. Ich návrh však zatiaľ nepodporili ani koaliční partneri z Mostu-Híd, národniari zas žiadajú jeho korekciu.

Najdôležitejším bodom zmeny ústavného zákona strany Smer‑SD je určiť maximálny vek, v ktorom sa bude odchádzať do dôchodku. Predseda strany Robert Fico chce takto zaistiť, že žiadna iná vláda neprekročí takúto hranicu, pokiaľ na tom nebude ústavná zhoda.

Ich návrh počítal s hranicou 65 rokov, ktorú chceli zapracovať do ústavy. Vrásky na čele im však robia koaličné strany Most‑Híd a SNS, ktoré v tejto problematike zaujali opačné stanovisko.

Aby strana svoj návrh presadila potrebovať bude minimálne 90 hlasov. Pravdepodobne tak bude musieť Fico urobiť nejaké ústupky a zároveň bude musieť hľadať podporu v radoch opozičných poslancov.

SMER vs. SNS a MOST‑HÍD

Najväčším problémom tohto návrhu je to, že ani koalícia sa na jednotnom znení zákona zatiaľ nezhodla. V oficiálnom stanovisku, ktorý predložila strana SNS národniari tvrdia, že hranica 65 rokov je pre nich nepostačujúca.

Strana totiž podporuje požiadavku Konfederácie odborových zväzov (KOZ SR) o tom, aby bol odchod do dôchodku u mužov maximálne 64 rokov a u žien 63 rokov.

Poslanec NR SR Robert Fico sa rozhodol, že vyhovie požiadavkám SNS a svoj návrh upravil. U mužov má ústavný zákon stanoviť vek 64 rokov. Presná hranica u žien zatiaľ stanovená nie je.

Hranica odchodu do dôchodku u žien má byť podľa stanovísk nižšia, no kritériá podľa ktorých budú ženy odchádzať do dôchodku sa zatiaľ líšia. Druhý koaličný partner Most‑Híd však s návrhom ústavného zákona stále nevyjadril súhlas.

Podpora opozície

Jedinými opozičnými stranami, ktoré Ficov návrh podporia sú OĽaNO a hnutie Sme rodina. Podľa predsedu strany OĽaNO Igora Matoviča je práve tento návrh najvhodnejším spôsobom, vďaka ktorému by sa na Slovensku mohla podporiť demografia.

Návrh však chcú upraviť pre ženy. V prípade určenia ich odchodu do dôchodku by sa mal podľa nich zohľadniť počet detí, ktoré ukončili aspoň strednú školu.

Aj poslanci NR SR za hnutie Sme rodina presadzujú niekoľko zmien v znení návrhu. Podľa nich by bezdetné ženy mali do dôchodku odchádzať najneskôr v 64 rokoch. Tie, ktoré majú detí viac by podľa ich tabuľky mali odchádzať do dôchodku o niečo skôr.

Kritika opozície

Proti návrhu sa postavili poslanci strany SaS a tiež nezaradení poslanci okolo Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála. Strana SaS vidí v novom návrhu Roberta Fica populizmus.

Podľa nich práve vďaka tomuto návrhu ústavného zákona chce strana Smer‑SD opäť získať podporu u obyvateľstva, ktorého sa táto problematika týka v blízkom období.

Podľa nich by sa vláda mala sústrediť na dôležitejšie veci keďže zastropovanie dôchodkového veku nie je súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Taktiež je to opatrenie, ktoré dnes ešte netreba riešiť, pretože sa jedná o desiatky rokov, kedy by mal vek odchodu do dôchodku prekročiť navrhovanú hranicu, čo napokon potvrdil aj samotný Robert Fico:

„Najpodstatnejšie je, že je to jasná ľavicová agenda, ktorá má pomôcť ľuďom a zagarantovať im, hoci sa to týka až rokov 2032 – 2033, že nepôjdu do dôchodku ako starí a unavení ľudia.“

Je teda očividné, že sa jedná o tému, ktorá ho po strate premiérskej stoličky a čati voličov, má opäť posadiť do kresla. Ako sa mu to podarí, bude záležať nielen od opozície, ale aj od jeho partnerov v koalícii.

Ako je to teraz?

Dôchodkový vek sa na Slovensku od roku 2013 automaticky predlžuje, približne o 2 mesiace každý rok, pričom u žien sa okrem veku berie do úvahy aj počet vychovaných detí.

Nie je teda stanovená žiadna striktná maximálna hranica odchodu do dôchodku a je možné, že deti narodené v roku 2018 by do dôchodku odchádzali až keď dosiahnu 71 rokov.

Smer-SD chce toto opatrenie pretlačiť do ústavy z toho dôvodu, aby prípadná pravicová vláda v budúcnosti nemohla zmeniť tento zákon bez súhlasu naprieč politického spektra.

puma, ano, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…