Domov Slovensko SMER má problém: Kalavská sa vzoprela Ficovi

SMER má problém: Kalavská sa vzoprela Ficovi

0
0

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská si povedala, že nebude rešpektovať dohodu s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom, ktorý ju do funkcie nominoval, a na zákon o stratifikácii nemocníc nebude v parlamente hľadať ústavnú väčšinu. Žeby ďalší dôkaz o problémoch v najsilnejšej koaličnej strane?

Nie je to tak dávno, čo sa predseda strany Smer-SD a bývalý premiér Robert Fico vyjadril, že o najväčšej zdravotníckej reforme súčasnej vlády nič nevie a kým to tak bude, nepodporí ju.

Pritom na jej predstavení sedel po boku ministerky Kalavskej aj premiér Peter Pellegrini, stranícky podriadený Roberta Fica. S cieľom, aby sa plápolajúci konflikt vyriešil, utekala šéfka zdravotníctva na centrálu Smeru, aby predsedu o reforme oboznámila.

Výsledkom stretnutia bola dohoda o predložení danej reformy ako ústavného zákona. Dnes je však všetko inak.

Problémy v Smere

Zdá, že u Ficovcov nie je všetko s kostolným poriadkom. Napokon, nie je to prvýkrát, čo sa skloňuje v súvislosti s vnútorným prostredím Smeru slovo kríza.

Vzopretie sa Kalavskej, ktorá má podporu premiéra Pellegriniho, ktorý údajne s predsedom strany už dlhší čas nekomunikuje, je ďalším znakom toho, že zatiaľ najsilnejšia strana asi predsa nie je taká kompaktná, ako by si samotní straníci priali.

Ústavný zákon je minulosťou

Ministerka zdravotníctva sa vzoprela tomu, ktorý ju do funkcie menoval. Minulý týždeň totiž jej rezort oznámil, že návrh stratifikácie nemocníc predloží na rokovanie vlády v pôvodnom znení, teda nie ako ústavný zákon.

Dôvodom má byť kritika odbornej verejnosti a tiež opozície, ktorá avizovala, že takto vypracovaný ústavný zákon nepodporí, a teda by bol vopred odsúdený na neúspech. Vláda o návrhu ministerstva zdravotníctva mala rokovať túto stredu.

S hlasmi Ficovcov počítať nemôže

„Ministerka Kalavská bola informovaná predsedom strany Smer -SD Robertom Ficom, že ak predloží návrh zákona o stratifikácii obyčajným zákonom, poslanecký klub Smeru-SD tento zákon nepodporí,“ tlmočil stanovisko Smeru-SD hovorca strany Ján Mažgút.

Ako teda dopadne reforma nemocníc je dnes ťažko povedať. Koaliční partneri Most-Híd a SNS chcú počkať na rokovanie koaličnej rady, čo svedčí o tom, že najnovšie informácie z rezortu zdravotníctva ich prekvapili.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…