Domov Slovensko SMER neotáľa. Predstavil ďalší sociálny balíček

SMER neotáľa. Predstavil ďalší sociálny balíček

0
0

S cieľom predstaviť ďalší balík sociálnych opatrení a nabudiť členskú základňu pred blížiacimi sa voľbami do Vyšších územných celkov (VÚC) sa minulú sobotu v Nitre uskutočnila programová konferencia najsilnejšej koaličnej strany SMER‑SD.

Základom programovej konferencie bolo predstavenie ďalšieho sociálneho balíčka, ktorý by mal daňových poplatníkov stáť asi 250 miliónov eur.

Minimálna mzda 500 €

Ako vo svojom prejave uviedol predseda strany Robert Fico, strana chce dosiahnuť 500-eurovú minimálnu mzdu v roku 2019. „My vieme, že na tento rast minimálnej mzdy táto krajina a tento výkon ekonomiky, toto prostredie absolútne má,“ povedal.

Je to ľavicové, je to naše

Vláda podľa Fica okrem toho zvýši príplatky za prácu v noci, cez štátne sviatky a počas sobôt a nedieľ. „Slovensko je krajina, kde 240 tisíc ľudí pracuje v noci,“ uviedol.

„Toto je ľavicové, to je naše, nenechajme si to zobrať,“ povedal predseda Smeru. Súčasťou balíčka je tiež zvýšenie podpory pri dochádzaní a presťahovaní sa za prácou, či zvýšenie podpory v domácom opatrovateľstve.

Na svoje si prídu aj koaliční partneri

Súčasťou sociálneho balíka vlády je aj návrh SNS na postupné oslobodenie 13. a 14. platov od daní a odvodov, ako aj požiadavka strany Most‑ Híd, aby boli príjmy penzistov z dohôd do sumy 200 € mesačne oslobodené od odvodov.

Bude sa meniť ústava?

Niektoré sociálne opatrenia by sa podľa Fica mohli zakotviť dokonca do Ústavy. V tej sú podľa neho veľmi dobre upravené občianske a politické práva a ich vymožiteľnosť, ale pri sociálnych právach ide len o deklarácie a odkazy na iné zákony.

Zakotvením inštitútu minimálnej mzdy by sa podľa neho zabránilo tomu, aby niekedy pravicová vláda „nezačala špekulovať o inštitúte minimálnej mzdy“.

Volebná mobilizácia

Dôležitou súčasťou straníckeho stretnutia bola aj mobilizácia pred voľbami do VÚC. „Pred nami sú voľby do VÚC a cieľom rokovania je motivovať a pozitívne nabudiť členskú základňu, aby svojou výraznou aktivitou podporila kandidátov,“ povedal predseda Fico ešte pred začiatkom konferencie.

Štvrtý sociálny balíček

• zvýšenie minimálnej mzdy
• príplatky za prácu v noci, cez štátne sviatky a víkendy
• podpora pri dochádzaní za prácou
• oslobodenie 13. a 14. platov od daní a odvodov
• oslobodenie príjmov penzistov z dohôd od odvodov

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VIDEO: Slota proti Dankovi

Vskutku nečakaný návrat do politického života učinil začiatkom týždňa bývalý predseda SNS …