Domov Slovensko SMER-SD chce tajnú voľbu: ustúpiť neplánuje!

SMER-SD chce tajnú voľbu: ustúpiť neplánuje!

0
0

Medzinárodná blamáž, komédia, groteska alebo zlý vtip. Aj takéto titulky sa v médiách vyskytovali po tom, čo sa mnohonásobne nepodarilo zvoliť potrebný počet kandidátov na ústavných sudcov. Práve vládny Smer-SD bol jednou z príčin, prečo dodnes Ústavný súd Slovenskej republiky nemá potrebný počet sudcov v pléne pre úplnú funkčnosť.

Smer-SD neplánuje zo svojej požiadavky tajnej voľby ustúpiť ani pri ďalšom pokuse. Potvrdil to poslanec Národnej rady SR za Smer-SD Erik Tomáš.

Podľa jeho slov a takisto vyjadrení predsedu Roberta Fica, je tajná voľba výdobytkom demokracie a ide teda o jediný možný spôsob ako voliť kandidátov na ÚS SR.

„Jedine tajná voľba je slobodná. Mrzí ma, že pod tlakom sa tu búrajú základné princípy demokracie,“ povedal Tomáš. Takisto odmieta tvrdenia o tom, že by strana robila obštrukcie.

Podľa jeho slov by bolo dobré celý proces ukončiť, pretože chýba zvoliť posledných kandidátov. Tomášovi by azda bolo potrebné pripomenúť, že proces už mohol byť ukončený na jar, no boli to práve poslanci Smeru a predseda strany, ktorí voľbu, doslova sabotovali.

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR

Vo februári tohto roka skončil mandát deviatim ústavným sudcom. V parlamente bolo potrebné navoliť 18 kandidátov, z ktorých mala deväť nových ústavných sudcov vymenovať hlava štátu.

V niekoľkých voľbách sa poslancom podarilo zvoliť iba 14 mien. Aktuálne je na ÚS SR sedem z 13 sudcov. Ďalšia voľba sa má konať 10. septembra.

Prázdne hlasovacie lístky

Poslanci vládneho Smeru boli tými, ktorí v opakovanej voľbe odovzdali prázdne hlasovacie lístky. Ich koaliční partneri pritom v opakovanej voľbe akceptovali verejnú voľbu.

Danko i Bugár sa vtedy vyjadrovali zdržanlivo, no zároveň hovorili o nezodpovednom prístupe smerom k fungovaniu Ústavného súdu SR.

Ešte predtým situáciu skomplikovala ambícia Roberta Fica na post predsedu ÚS SR. Zároveň však nedisponoval dostatočnou praxou a napokon sa rozhodol kandidatúru stiahnuť.

Bugár nestúpi a Danko…

Koaličný Most-Híd a jeho predseda Béla Bugár sa vyjadrili, že už je na čase tento cirkus ukončiť. Preto je zástancom verejnej voľby, ktorá má garantovať, že poslanci k voľbe pristúpia zodpovedne.

Andrej Danko dokonca povedal, že zverejní mená kandidátov, ktorých budú jeho poslanci voliť, aby sa jednoduchšie hľadali prieniky.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…