Domov Slovensko Smeráci rozhodovali o svojej budúcnosti

Smeráci rozhodovali o svojej budúcnosti

0
0

Od novembrových župných volieb, po ktorých strana SMER­‑SD výrazne ustúpila zo svojich pozícií, odborná verejnosť diskutovala o budúcnosti strany. Hovorilo sa o zmene politického prístupu i o zmenách v personálnej štruktúre strany, či jednotlivých ministerstiev patriacich do zodpovednosti Smeru. Všetky diskusie mala ukončiť minulovíkendový snem strany.

Delegáti SMERu­‑SD sa uplynulú sobotu stretli v Martine na ostrosledovanom sneme, ktorý mal napovedať čo to o pokračovaní fungovania strany po neúspešných voľbách do VÚC.

Cieľom vyhrať voľby

Delegátom snemu sa prirodzene najskôr prihovoril predseda strany Robert Fico. Venoval sa v ňom aktuálnej situácii na Slovensku, „boju“ s opozíciou, i budúcnosti strany.

Ako povedal vo svojom prejave, Smer je subjekt, ktorý má za sebou kus práce i chýb, ale to k práci podľa neho patrí. Zároveň zdôraznil, že chce, aby SMER­‑SD piatykrát vyhral parlamentné voľby, ktoré by mali byť v roku 2020.

„Nachádzame sa v ére antipolitiky. Sme svedkami deštruktívneho populizmu, Smer je terčom pozornosti opozície i médií. Na všetko sa pozerajú, čo robíme. Každého z nás kontrolujú.

V atmosfére útokov proti nám je tento cieľ dosiahnuteľný, ale bude to ťažké,“ vyhlásil Fico a zopakoval, že sa aj potkli, ale za chyby zaplatili. Smer chce podľa Fica osloviť voliča, ktorý má silné sociálne cítenie a sú mu blízke sociálnodemokratické hodnoty.

Kopeme si politický hrob

Predseda strany nezabúda neustále opakovať to, aké dobré výsledky jeho vláda dosahuje. Smeru však podľa neho uteká spôsob ako odprezentovať dobré výsledky vlády pred verejnosťou.

Ľudia nevedia, čo bolo schválené. „Ak to nedokážeme predať, že je tu aktívna vláda a Smer, sami si kopeme politický hrob,“ zdôraznil.

Okrem toho Fico vyzval ministrov a štátnych tajomníkov, aby sa netvárili, že sú len ministri a štátni tajomníci. „My sme predovšetkým členovia Smeru­‑SD a prosím každého, aby na to pri práci nezabúdal,“ vyhlásil s tým, že chce, aby ministri chodili do regiónov a stretli sa s ľuďmi.

Kto do teba kameňom…

Fico oznámil, že sa nebude v reálnej politickej praxi riadiť biblickým, „kto do teba kameňom, ty do neho chlebom“. „Kto pôjde po nás kameňom, my pôjdeme dvoma.

Nebudeme tolerovať tie podvody, klamstvá a svinstvá, ktoré tu máme od opozície a médií. Hovorme otvorene, s kým máme dočinenia,“ vyhlásil.

Reagoval tak na opozičné útoky na jednotlivých ministrov strany, ako aj na výstup predsedu OĽaNO Igora Matoviča, ktorý ho na mimoriadnej schôdzi, na ktorej sa opozícia opäť pokúšala odvolať ministra vnútra Róberta Kaliňáka, označil za skorumpovaného zlodeja a počas jeho prejavu pred poslancami parlamentu stál neúctivo pred ním a opakovane mu hovoril, že pôjde do basy.

Nový prístup Smeru, ktorý na sneme Fico deklaroval, využili koaliční poslanci už na spomínanom odvolávaní ministra vnútra, kde sa tvrdšie ako kedykoľvek predtým bránili útokom opozičných poslancov, ktorí doteraz na takýto odpor zvyknutí neboli.

Nový podpredseda strany Richard Raši s predsedom Ficom.

Personálne zmeny

K avizovaným personálnym zmenám došlo, avšak nie v takom rozsahu ako boli pred snemom medializované.

Maďarič skončil

Už pred snemom bolo jasné, že na stoličke podpredsedu strany končí dlhoročný ideológ strany a minister kultúry Marek Maďarič.

Hlavným dôvodom jeho odchodu z vedenia Smeru bolo presvedčenie o potrebe zmien vo vedení strany.

Vo svojom prejave na sneme Robert Fico ministrovi kultúry poďakoval za jeho odvedenú prácu: „Vždy nájdeme spôsob ako využiť jeho skúsenosti. Nielen v mojom mene ti ďakujem za všetko, čo si robil,“ povedal Fico.

Predseda strany ešte vo štvrtok pred snemom navrhol aj meno jeho nástupcu na podpredsedníckej stoličke.

Tú obsadil neúspešný kandidát na košického župana Richard Raši, ktorý po župných voľbách avizoval, že sa budúci rok nebude opätovne uchádzať o stoličku košického primátora.

Nový a bývalý podpredseda strany.

Návrat k regiónom

V televíznej debate TA3 V politike nový podpredseda strany povedal, že chce byť spojivom medzi regiónmi a ministrami. Podľa svojich slov by chcel problémy z regiónov prinášať na jednotlivé ministerstvá.

„Regionálna politika a kontakt s regiónom bol najsilnejšou stránkou Smeru, ale v poslednom čase je toľko problémov, ktoré musia riešiť ministri.

Stávajú sa z nich ministri profesionáli a nemajú čas byť politikmi. To odznelo aj na smene, že treba sa opäť vrátiť do regiónu,“ povedal nový podpredseda strany a košický primátor Richard Raši.

Potrebná miera sebakritiky

Dnes už bývalý podpredseda strany sa delegátom snemu prihovoril tiež. „Voľby potvrdili trend poklesu. O štyroch županov sme prišli. V Bratislave sme nemali kandidáta, ku ktorému sme sa mohli prihlásiť.

Voliči i členovia by pochopili hlbšiu mieru sebakritiky i personálnych zmien. Sebakritika nie je slabosť, ani rúhanie. Miera sebakritiky je mierou vnútornej sily.

Je to normálna vec vyjadrovať kritické názory, ktoré nemôže ohroziť jednotu silnej strany,“ vyhlásil Maďarič, za čo zožal potlesk.

Marek Maďarič.

Každý predstaviteľ by si mal podľa Maďariča položiť otázku, či je prínosom, alebo príťažou. A prijať rozhodnutie. „To je politická kultúra,“ konštatoval.

Zároveň vyzval, aby sa členovia Smeru vrátili k ideálom, malým i veľkým. „Čakal a navrhoval som väčšie zmeny po župných voľbách. Považujem ich za potrebné. Treba začať od seba. Preto môj odchod z funkcie,“ dodal.

Maďarič naďalej ostáva radovým členom Smeru a aj ministrom kultúry.

Nutnosť personálnych zmien

Maďarič bol jeden z tých predstaviteľov strany, ktorí už od župných volieb hovoria o nutnosti zmien v strane, a to personálnych i programových.

Aj pri svojom odchode z pozície podpredsedu strany podotkol, že strana aj naďalej potrebuje programové aj personálne zmeny, a to ani nie tak na čas do parlamentných volieb, ktoré majú byť v roku 2020, ale smerom do vzdialenejšej budúcnosti.

Nutnosť personálnych zmien si zjavne uvedomuje aj predseda strany, ktorý ich v sobotu tiež avizoval. Nie však vo vedení strany, ktoré sa najviac spomínali, ale na nižších úrovniach.

Malo by dôjsť najmä k zmenám na postoch okresných a krajských predsedov. Po novom roku ich zvolí predsedníctvo. Fico uviedol, že stranu nepovažuje za firmu, a tak ju aj vedie.

„Moja trpezlivosť je božská. Vnímam vás ako priateľov, nie podriadených,“ povedal delegátom.

Richter ostáva ministrom

Pred snemom sa veľa diskutovalo aj o personálnych zmenách na ministerských stoličkách.

Zatiaľ čo opozíciou žiadanú zmenu na poste ministra vnútra predseda strany vytrvalo odmieta s tým, že Robert Kaliňák je tou správnou osobou na správnom mieste, veľa sa hovorilo o zmene šéfa rezortu sociálnych vecí, odkiaľ sa mal podľa medializovaných informácií sťahovať Ján Richter.

Ten už počas predsnemového týždňa vyvíjal kroky, ktorými dával najavo, že svoju ministerskú stoličku opustiť nemieni. Podľa jeho vlastných slov mu ministerská stolička chutí viac ako tá stranícka, a plánuje naďalej radšej viesť rezort sociálnych vecí ako byť podpredsedom strany.

Pripomeňme, že Richter jednu významnú funkciu v strane už má, naďalej ostáva manažérom strany.

Maďaričov program nebude

Strana SMER­‑SD sa po sneme mala riadiť novým programom, ktorý vypracoval práve, dnes už bývalý, podpredseda strany Marek Maďarič.

Krátko pred začiatkom snemu však agentúra SITA informovala o tom, že Robert Fico tento program odmietol a on sám vypracoval tvz. Politický rámec činnosti strany, ktorý delegáti snemu schválili.

Tieto informácie však strana poprela. Ako však povedal samotný tvorca programu, ktorý mal byť pôvodne schválený, do dokumentu, ktorý delegáti napokon v Martine odsúhlasili, sa dostal len zlomok preambuly jeho návrhu.

Podľa Maďariča vypracované opatrenia pravdepodobne nezapadajú do politického rámca činnosti strany.

Politický rámec činnosti strany SMER­‑SD

Robert Fico počas svojho prejavu viackrát citoval z pripraveného dokumentu, ktorým je Politický rámec činnosti strany Smer­‑SD, ktorý schválili delegáti.

Smer v ňom definuje základné hodnoty, princípy a záujmy. Zároveň v ňom pomenováva hlavné spoločenské, sociálne, politické a ekonomické výzvy. V dokumente Smer opakuje, že napriek viacerým krízovým javom je pre Slovensko členstvo v EÚ, NATO a eurozóne kľúčovým.

Z politického hľadiska sa Smer podľa dokumentu ocitol v „osudovom zápase“ s novým typom populisticko­‑marketingových strán. „Nie sme internacionálnou, ale slovenskou sociálno­‑demokratickou stranou,“ píše sa v dokumente.

Smer podľa dokumentu stavia na humanizme, slobode, rovnosti a solidarite. Smer chce pokračovať v sociálnom dialógu s partnermi. Smer sa v dokumente hlási k odkazu SNP.

Hlási sa aj k historickému odrazu kresťanskej a osvietenskej myšlienky rovnosti človeka. Rovnosť chápe ako zabezpečenie sociálnych a ekonomických práv občanov. Do DNA Smeru patrí solidarita. Smer chce zastupovať najmä záujmy ľudí práce s dôrazom na zamestnancov, živnostníkov, seniorov a mladých.

Dokument Politický rámec činnosti strany Smeru­‑SD nahradil nový program, na ktorom pracoval odborný tím dnes už bývalého podpredsedu strany Mareka Maďariča takmer rok. Predseda strany Robert Fico ho však podľa informácií agentúry SITA odmietol a sám vypracoval Politický rámec činnosti strany Smer­‑SD.

ano, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…