Domov Šport VIDEO: Smrť Bryanta oplakáva celý svet

VIDEO: Smrť Bryanta oplakáva celý svet

0
0

Tragická smrť basketbalovej legendy Kobeho Bryanta šokovala snáď celý svet. Športovci, umelci a známe osobností sa nemôžu spamätať z tejto straty a Kobemu posielajú do neba množstvo emotívnych odkazov. Na basketbalistu sa spomínalo na športoviskách po celom svete.

Hráči vzdali hold legende na palubovke

Najťažšie niesli stratu svojho kamaráta pochopiteľne hráči zámorskej basketbalovej súťaže. Hoci mnohí volali po tom, aby sa nedeľňajšie zápasy zrušili, vedenie ligy sa k takémuto kroku neodhodlalo.

Z iniciatívy hráčov sa však všetky stretnutia začali rovnako. Bez ohľadu na to, ktorý z tímov vyhral úvodný rozkok, po prechode na útočnú polovicu prestal hrať a nechal uplynúť celý 24-sekundový čas určený na zakončenie.

Následne druhý tím porušil pravidlo 8 sekúnd, za ktoré neprešiel cez poliacu čiaru z obrannej na útočnú polovicu. Práve takto symbolicky vzdali hráči NBA hold svojmu priateľovi a nedávnemu spoluhráčovi, keďže práve čísla 24 a 8 nosil na drese v časoch svojej najväčšej slávy.

Vychádzajúca hviezdička Atlanty Trae Young, ktorý bol obľúbeným mladým hráčom Bryantovej dcéry Gianny, nastúpil na zápas v drese s číslom 8. Množstvo hráčov si svoje zápasové botasky upravilo tak, aby na nich mali nejaký odkaz na Kobeho.

LeBron James sa rozplakal na letisku

Od príchodu LeBrona Jamesa do LA Lakers sa veľa hovorilo o tom, že práve James by mal napodobniť Bryanta a priniesť mestu anjelov titul. Tieto dve basketbalové legendy bolo často vídať ako sa objímajú pred začiatkom domácich zápasov.

Len pár hodín pred tragickou smrťou dokonca James preskočil Bryanta na 3. pozícii v historickej tabuľke počtu nastrieľaných bodov v NBA, a to v Kobeho rodisku, vo Philadelphii.

Práve Jamesovi venoval Bryant svoj posledný status na sociálnej sieti, keď mu gratuloval k tomuto míľniku a vyzval ho, aby naďalej svojou hrou inšpiroval.

James sa o smrti priateľa dozvedel na letisku po tom, čo sa Lakers vrátili z Philadelphie. Internet obletelo video, na ktorom James túto správu znáša len veľmi ťažko a plače v objatí so svojimi blízkymi.

Oficiálne vyjadrenie vydal James až o dva dni. Píše v ňom, ako ťažko sa mu hľadajú slová, lebo sa vždy pri pomyslení na legendu rozplače. „Som zlomený a zničený.

Mám ťa rád, brat môj. Sľubujem ti, že budem pokračovať v tvojom odkaze. Znamenal si veľmi veľa pre nás všetkých, špeciálne v organizácii Lakers. Je mojou povinnosťou, aby som pokračoval,“ odkázal James Kobemu.

Legendy vzdávajú hold legende

Aj bývalí hráči NBA zostali zarmútení. „Bol to výnimočný človek. Kobe bol skvelý, stále tomu nemôžem uveriť. Bol to idol, legenda a inšpirácia pre celú generáciu,“ povedal najlepší strelec histórie NBA Kareem Abdul‑Jabbar.

„Snažím sa niečo zmysluplné napísať, ale moja myseľ sa nachádza akoby na šialených pretekoch. Strácam vieru a celé ráno len plačem nad desivou správou, že Kobe a jeho Gigi sú po smrti.

Mne aj manželke Cookie to trhá srdcia,“ vyjadrila sa ďalšia legenda LA Lakers Magic Johnson. „Bol vyvolený a výnimočný v tom, čo dokázal s basketbalovou loptou.

Náš vzťah presiahol tradičné kontakty medzi trénerom a hráčov. Nikdy na neho nezabudnem,“ spomína na svojho zverenca, s ktorým dosiahol päť ligových titulov, tréner Phil Jackson.

„Neviem slovami opísať svoju bolesť. Mal som Kobeho rád ako vlastného brata. Často sme sa spolu rozprávali a bude mi to veľmi chýbať. Vážil som si jeho bojovnosť, súťaživosť a tiež kreativitu.

Kobe bol aj skvelý otec rodiny, ktorú miloval nadovšetko. Bol právom hrdý na pokroky, ktoré robí jeho dcéra v našom športe. Nech spolu odpočívajú v pokoji,“ rozlúčil sa s kamarátom ďalší legendárny hráč Michael Jordan.

Futbalisti, tenisti, hokejisti a iní

Kobe Bryant bol známy tým, že okrem basketbalu miloval aj futbal. Najmä po tom, čo si začal užívať zaslúžený športový dôchodok, sa stretol s viacerými hviezdnymi svetovými futbalistami.

Hviezda Parížu Saint‑Germain Neymar jr. venoval Kobemu jeden z dvoch gólov, ktoré v nedeľu zaznamenal, keď namiesto oslavy ukázal na prstoch číslo 24, pomodlil sa a vzhliadol k oblohe.

Odkaz Kobemu do neba poslal aj Messi, Ramos, Totti či iní futbalisti. Hold vzdala aj hokejová NHL. Pred zápasmi zámorskej ligy sa spomínalo na basketbalovú legendu, množstvo hráčov si na hokejky napísalo čísla 8 a 24, či odkaz Kobemu.

„Je to ťažké, pretože som ho poznal. Bol legendou vo svete basketbalu a na celom svete. Stále tomu nemôžeme uveriť. Vždy mi potriasol rukou, vedel, kto som,” nechala sa počuť ruská hokejová hviezda Alexander Ovečkin.

Smrť legendárneho hráča neobišla ani melbournské tenisové kurty, na ktorých sa práve odohráva prvý grandslamový turnaj roka Australian Open. Domáci tenista Nick Kyrgios nastúpil na predzápasovú rozcvičku v Bryantovom drese a podobne ako mnohí ďalší neudržal slzy.

Americká tenistka Coco Gauffová zas na svoj zápas nastúpila v teniskách, na ktorých boli čísla 8 a 24 a tiež Kobeho motto: Mamba Mentality. Kobeho dresy na seba oblieklo aj množstvo fanúšikov, ktorí zavítali na tenisové zápasy do Melbourne Parku.

„Čo môžem povedať? Zobudil som sa a našiel túto strašnú správu. Bol to športový velikán, zaslúži si obrovský aplauz všetkých. Bol inšpiráciou pre mnoho detí. Kobe zostane v našich srdciach a myšlienkach navždy,“ povedal po svojom víťaznom zápase španielsky tenista Rafael Nadal.

„Je to jeden z najšokujúcejších a najtragickejších dní, akých som bol súčasťou,“ vyjadril sa golfista Tiger Woods, ktorý dlhé roky býval neďaleko Bryanta a stali sa z nich priatelia.

„Trvalo mi hodiny, kým som napísal týchto pár riadkov a stále nevystihujú to, čo cítim ohľadom tragickej straty Kobeho. Bol to jedinečný športovec, otec, manžel a priateľ.

Už napísať toto je dosť ťažké, ale uvedomiť si, o akú úžasnú osobu sme prišli a aj o jeho krásnu a talentovanú Gianu, mi láme srdce. Inšpiroval ma byť lepším,“ napísal bývalý futbalista David Beckham.

Smrť Bryanta zasiahla aj mimošportový svet

O tom, že veľkosť Kobeho Bryanta presiahla športoví svet, svedčí aj to, že cez sociálne siete jeho tragickú smrť oplakávalo a lúčilo sa s ním množstvo osobností z iných odvetví života.

Práve v Los Angeles sa v nedeľu konalo odovzdávanie hudobných cien Grammy. Smútok z tragédie bolo cítiť všade – na červenom koberci aj na hlavnom pódiu.

Galavečer sa totiž konal tam, kde celé dve dekády žiaril Bryant v tíme Los Angeles Lakers – v hale Staples Center, pred ktorou sa po celý deň zhromažďovali tisícky fanúšikov, aby si uctili legendárneho hráča a spoločne oplakali jeho stratu.

Reklamné plochy v LA boli venované Kobemu

„Los Angeles, Amerika a celý svet prišiel o hrdinu,“ povedala moderátorka večera speváčka Alicia Keys. Umelci svoje vystúpenia venovali tragicky zosnulému hrdinovi.

„Bol legenda na ihrisku a po ukončení kariéry sa rýchlo a úspešne zaradil do normálneho života. Jeho náhly odchod a tiež strata dcéry sú veci, ktoré trhajú srdcia aj nám ako rodičom.

Manželka Michelle a ja posielame na diaľku lásku a modlitby Vanesse aj zvyšku rodiny v tento nepochopiteľný deň,“ vyjadril sa na sociálnej sieti bývalý americký prezident Barack Obama. V podobnom duchu sa vyjadril i súčasný prezident Donald Trump.

ano, foto: SITA, video: youtube, facebook

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…