Domov Cestovanie Socha Slobody a 7 zaujímavostí, o ktorých ste možno nevedeli

Socha Slobody a 7 zaujímavostí, o ktorých ste možno nevedeli

0
0

Amerika je krajinou neobmedzených možností a ľudia tam môžu vidieť veľké množstvo zaujímavých miest či pamiatok. Keď sa povie Amerika, tak jedna z prvých vecí, ktoré napadnú každému z nás je práve Socha Slobody v New Yorku. My sme sa pozreli na zaujímavosti o tejto monumentálnej soche, o ktorých ste doteraz možno nevedeli ani vy sami.

Dar od Francúzov

Socha bola darom od Francúzska. Tak ako si prešli Francúzi vlastnou revolúciou, práve táto socha mala Američanom pripomínať ich boj za nezávislosť, slobodu a demokraciu.

Rozmery sochy

Socha má spolu s podstavcom 93 metrov a návštevníci musia zvládnuť dohromady až 354 schodov, aby sa dostali do jej koruny. Koruna má spolu 25 okien.

V ľavej ruke drží socha dosky, ktoré majú Američanom pripomínať nezávislosť (1776) a v druhej ruke je fakľa.

Čo socha symbolizuje?

Socha má symbolizovať aj fakt, že Američania chceli zbaviť svoju krajinu otroctva a oslobodiť tak tisíce ľudí, ktorí museli nedobrovoľne slúžiť svojim vlastníkom.

Vedeli ste, že pri jej nohách leží nenápadná pretrhnutá reťaz? Aj keď o nej množstvo turistov ani len netuší, v skutočnosti ide o detail symbolizujúci to, za čo sa bojovalo v minulosti.

Sedem lúčov z koruny

Z koruny sochy vychádza dokopy sedem lúčov. Číslo 7 je v tomto prípade symbolické a reprezentuje sedem oceánov a sedem kontinentov.

Prečo je socha zelená?

Čo sa týka farby, socha je zelená. Nie je však namaľovaná touto farbou zámerne, a kov je trochu poškodený a zhrdzavený. Dôvod farby je zapríčinený oxidáciou medi.

Socha súčasťou UNESCO

Socha Slobody je považovaná za jednu z najikonickejších pamiatok mesta New York. Od roku 1984 je dokonca zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Na Slovensku máme vlastnú Sochu Slobody

Po svete je možné nájsť viacero napodobenín tejto sochy. Vedeli ste, že v Pezinku máme vlastnú Sochu Slobody? Tá naša je síce biela a rozmerovo menšia, no je naša.

Radoslav Hoppej, foto: shutterstock

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Cestovanie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…