Domov Slovensko Sociálne balíčky môžu byť záťažou, koalícia sa na nich zatiaľ nedohodla

Sociálne balíčky môžu byť záťažou, koalícia sa na nich zatiaľ nedohodla

0
0

Sociálne opatrenia vládneho trojlístka nie sú niečím, na čo by neboli Slováci zvyknutí. Všetkým takéto opatrenia vyhovujú, no je nutné si uvedomiť, že ak niekam vodu prilejete, odniekiaľ ju musíte aj čerpať.

A presne tak je to i so štátnou pokladnicou a rozpočtom. Vládne strany sa zatiaľ na dlho avizovaných sociálnych opatreniach nedohodli, pretože vraj chcú rozpočet zaťažiť, čo najmenej.

Medzi avizované sociálne opatrenia patrí napríklad i návrh SNS na zníženie DPH na potraviny alebo návrh Smeru-SD na zvýšenie rodičovského príspevku.

Most-Híd navrhuje napr. zníženie odvodov a zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane pre zamestnancov a živnostníkov. Všetky tieto opatrenia ukroja zo štátneho rozpočtu desiatky miliónov eur a razom môže byť smelý plán s vyrovnaným rozpočtom iba predstavou.

Možno aj preto sa koaličné strany na koaličnej rade minulý týždeň na zavedení všetkých svojich navrhovaných opatrení nedohodli.

Bugár vie, čo to stojí

Nedohodu však pred novinárov prišiel vysvetľovať len predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Ten povedal, že vie, čo sociálne opatrenia a ich zavedenie do praxe robí so štátnym rozpočtom.

„Ak ho veľmi zaťažíme, samozrejme, ideme do mínusu a budúcej vláde tu zanecháme balík, s ktorým sa bude musieť nejakým spôsobom vysporiadať, a je to mínus jednoznačne,“ povedal Bugár.

„My nemôžeme zaťažiť rozpočet tak, že nakoniec cieľ, ktorý sme si stanovili – vyrovnaný rozpočet, bude premrštený tak, že budúca vláda bude mať čo robiť, aby hľadala možnosť, ho čo najrýchlejšie dosiahnuť,“ doplnil a konštatoval, že preto nemožno zatiaľ povedať, v akej miere sa sociálne opatrenia dostanú nakoniec do praxe.

Opozícia hovorí o populizme

„Vládna koalícia sa rozhodla kupovať hlasy voličov. Je to primitívna volebná korupcia,“ to si myslí predseda SaS, Richard Sulík.

Práve nižšie preferencie strán vládnej koalície a narastajúce percentá u opozičných a mimoparlamentných strán majú byť dôvodom takýchto premrštených sociálnych opatrení.

„Rôzne daňové sadzby, ktoré sú závislé od obratu, vrátane už existujúcich výnimiek na firemnú vedu a výskum, vytvoria podmienky na daňové špekulácie.

Vzrastie motivácia väčších firiem umelo sa deliť na menšie, aby platili nižšiu daň,“ povedala poslankyňa za SaS Jana Kiššová. Sociálne opatrenia sa pozdávajú hnutiu Sme rodina, no zároveň tvrdia, že vládne strany predkladajú absolútne nezmyslené návrhy, ktoré rozpočet zruinujú skôr či neskôr.

Boris Kollár uviedol, že jedine návrhy Mosta-Híd majú svoju logiku a reálnosť. Ostatné návrhy sú len smelé plány, ktorými sa snažia Smer-SD a SNS získať na svoju stranu voličov.

Denis Ruščák, ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…