Domov Zaujímavosti Hračky, ktoré pobláznili svet

Hračky, ktoré pobláznili svet

0
0

Spinner, pogy, céčka, tamagotchi, No počkaj, Rubikova kocka či tetris? V minulosti už svet pobláznilo viacero hračiek, ktoré chcel mať takmer každý. Pospomínajme si teda na tie, ktoré sa okamžite stali hitmi medzi deťmi a mládežou. Spomínate si ešte, s čím ste sa v minulosti hrávali vy?

Spinner

Z vyššie spomenutých je najnovšou zábavkou, ktorá chytila malých i veľkých, hračka zvaná spinner. Spinner vznikol už na konci minulého storočia a pôvodne bol určený pre autistov a pre tých, ktorí trpeli poruchami pozornosti a hyperaktivitou.

Ide vlastne o hračku, v strede ktorej sa nachádza ložisko, vďaka ktorému sa hračka otáča. Vyrába sa prevažne z plastu, ale za tie kvalitnejšie, ktoré sú vyrobené z mosadze, nerezovej ocele, titánu alebo medi, si musíte priplatiť.

Cieľom je, aby ste spinner na prste udržali čo najdlhšie. Na internete však môžete objaviť videá, na ktorých si ho ľudia krútia na nose, či dokonca s ním robia triky a točiaci sa spinner si prehadzujú v rukách.

Legendárna ruská hra

Spomínate si na ruskú hru No počkaj, v ktorej vlk chytal padajúce vajcia? Nezabudnuteľné zvukové efekty a celkovo nápad, ktorý mal vo svete obrovský úspech.

Hitom sa stal v 80. rokoch minulého storočia, no veľkou zaujímavosťou je to, že v mobilných e‑ shopoch sa dá stiahnuť v rovnakej kvalite aj dnes. Je to jedna z mála hier, ktorej je nedostatočná grafika odpustená. Ak teda chcete, aby vaše deti vedeli, s čím ste sa hrávali vy, určite mu hru odporučte.

Tetris v rôznych podobách

V takmer každej domácnosti by sme dnes našli aj hru Tetris, ktorá sa pre mnohých stala zabíjačom nudy. Viete však, kto s týmto nápadom prišiel? Bol to sovietsky vedec Alexej Pažitnov. Hra bola verejnosti predstavená 6. júna 1984.

Odvtedy si hra prešla rôznymi podobami. Najskôr to bola samostatná videohra a neskôr sa Tetris stal súčasťou takmer každého hracieho prístroja. Hru si môžete aj dnes stiahnuť do vášho telefónu a vybrať si aj grafiku, ktorá vám najviac vyhovuje.

Malé zvieratko, o ktoré sa treba starať

Aj vy ste sa starali o malé digitálne zvieratko, ktoré je známe pod menom Tamagotchi? Tento nápad priniesla v roku 1996 Japonka Aki Maita a stal sa hitom detí na prelome storočí.

Zvieratko bolo potrebné kŕmiť, hrať sa s ním, čistiť neporiadok a pozorovať ako vám pomaly rastie. Problémom tohto fenoménu sa stalo to, že deti si ho začali nosiť do školy a zhoršovali sa im známky.

V niektorých školách bolo Tamagotchi dokonca zakázané. Aj dnes ho dostať kúpiť v predajniach s hračkami, no už ani zďaleka nevyzerá tak, ako jeho pôvodná verzia. Cieľ je však stále rovnaký: starať sa o svojho virtuálneho kamaráta tak, aby neumrel.

Céčka aj ako platidlo

Na prelome 80. a 90. rokoch sa objavil ďalší hit, ktorý sa tešil veľkej obľube. Išlo o malé plastové výlisky v tvare písmena C, ktoré sme poznali ako cvoky alebo céčka.

Stali sa cenným zberateľským artiklom, ale slúžili tiež ako módny doplnok, platidlo, či na výmenný obchod. Deti s nimi hrávali hru čiara, ktorej zmyslom bolo pospájať viacej céčok a hráči potom svoje céčka mali trafiť čo najbližšie k nej.

Ten komu sa to podarilo, vyhral potom aj céčka svojich protihráčov. Neskôr sa objavili aj iné tvary ako klasické C. Vzácnejšími kusmi boli tie, ktoré boli perleťové, priehľadné, či dokonca fosforeskujúce.

Populárna hra pogy

V prvej polovici 90. rokov sa objavila hra Pogy. Ide o malé kartónové kolieska, ktoré deti zbierali a vymieňali si ich navzájom. Pomenovanie získali podľa džúsu POG, ktorého víčka sa pôvodne na hru používali.

Prekvapí vás, že hra bola pôvodne vymyslená v 30. rokoch 20. storočia na Havajskom ostrove Maui a postupne boli viac a viac populárne. Išlo v podstate tiež o hazardnú hru, v ktorej sa hráči medzi sebou dohodli na tom, koľko pogov vsadia a potom ich na seba postavili do komínika.

Potom ich rozrazili pogmi, ktoré boli veľmi vzácne. Išlo o plastové či kovové verzie pogov. Hráčovi, ktorému sa podarilo otočiť aspoň jeden z pogov, ho okamžite získal na svoju stranu.

A ďalšie…

Spomenúť by sme však mohli omnoho viac hračiek, ktoré spôsobili v 20. storočí ošiaľ. Nezabudnuteľné sú napríklad malé plyšové zvieratká mončiči, ktoré sa dnes stali nedostatkovým tovarom a ich ceny stále rastú.

V neposlednom rade bola populárna aj Rubikova kocka, či rôzne stavebnice, ktorých podoba je dnes úplne iná. Doba však ide veľkou rýchlosťou dopredu a  nám už len ostáva čakať, ktoré ďalšie hry a hračky sa stanú zábavkou pre ďalšie generácie.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…