Domov Slovensko Spochybnená bezpečnosť elektronických občianskych preukazov

Spochybnená bezpečnosť elektronických občianskych preukazov

0
0

Minulý týždeň boli zverejnené informácie, ktoré spochybňovali bezpečnosť používania elektronických občianskych preukazov.

Zatiaľ, čo odborníci z IT sektora vnímajú hrozby ich zraniteľnosti ako reálne, ministerstvo vnútra vylučuje možnosť ich zneužitia. Napriek tomu však elektronické služby, pri ktorých je využívaný elektronický podpis, dočasne pozastavili.

Informáciu o zraniteľnosti čipov používaných aj v slovenských elektronických občianskych preukazoch zverejnila nemecká spoločnosť Infineon Technologies.

Hackeri podľa nej dokážu elektronicky podpisovať dokumenty v mene vlastníka získaného kľúča, dešifrovať citlivé dáta, vložiť škodlivý kód do digitálne podpísaného softvéru alebo preniknúť do chránených počítačov.

Ministerstvo nereaguje adekvátne

„Podľa nám dostupných informácií je táto zraniteľnosť mimoriadne závažná a reálne vykonateľná,“ uviedli odborníci. Podľa nich rezort vnútra situáciu zľahčuje, obzvlášť informovaním, že ide „iba o teoretický útok“.

Ministerstvo sa totiž vo svojej prvej reakcii vyjadrilo, že v prípade ak si držiteľ elektronického občianskeho preukazu dôsledne chráni svoj bezpečnostný osobný kód, nie je dôvod na paniku.

Rezort vnútra napokon koná

Konkrétnejšia reakcia prišla až tento týždeň. Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Sáková informovala, že dočasne pozastavia elektronické služby štátnej správy, pri ktorých sa využíva zaručený elektronický podpis.

Dôvodom je to, že certifikačná autorita zrušila platnosť ich bezpečnostného certifikátu. „Ministerstvo vnútra všetky doposiaľ vydané zaručené elektronické podpisy necháva v platnosti, nerušíme ich,“ povedala s tým, že v najbližších týždňoch rezort plánuje tieto podpisy zdokonaliť na vyššiu bezpečnostnú úroveň.

Elektronické občianske preukazy

Zavedenie občianskeho preukazu s čipom súvisí s postupným procesom elektronizácie služieb verejnej správy. Na čipe sú uložené identifikačné údaje občana. Takýto doklad slúži aj na elektronickú identifikáciu a autentifikáciu občana pri používaní elektronických služieb verejnej správy.

Vďaka elektronickému čipu občiansky preukaz slúži aj ako prostriedok pre vytváranie kvalifikovaného elektronického podpisu, ktorý v elektronickej komunikácii občana s verejnou správou plní ekvivalentnú úlohu ako ručne vytvorený podpis využívaný v neelektronickom styku s ňou.

sam, SITA, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…