Domov Zahraničie Spojené štáty americké sa rozhodli opustiť UNESCO

Spojené štáty americké sa rozhodli opustiť UNESCO

0
0

Spojené štáty americké sa rozhodli na protest proti posledným niekoľkým prijatým rezolúciám organizácie UNESCO, ktoré vnímajú ako namierené proti štátu Izraelu, vystúpiť z tejto organizácie.

Prijaté rozhodnutie považujú Spojené štáty americké za veľmi ťažké a náročné. Hlavnou motiváciou tohto kroku neboli len sporné rezolúcie, ale aj potreba reformy celej organizácie.

UNESCO

Je jednou z organizácií OSN, celým názvom Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru, medzi jej hlavné poslania patrí rozvoj vzdelanosti, budovanie medzikultúrneho porozumenia, podporovanie vedeckej spolupráce a ochrana slobody prejavu.

Historické súvislosti členstva USA v UNESCO

Spojené štáty americké neopúšťajú UNESCO po prvý raz, už sa tak raz stalo v roku 1984, kedy americká administratíva Ronalda Reagana nesúhlasila s vtedajšími cieľmi ako aj fungovaním organizácie, svoje členstvo obnovili až v roku 2003.

Súčasný rozpor medzi USA a UNESCO

Posledné roky prichádzalo kontinuálne k viacerým rozporom medzi USA a UNESCO. Už v roku 2011 na protest vstupu Palestíny do organizácie prestalo USA platiť členské príspevky.

Následne koncom minutého týždňa Spojené štáty americké oznámili svoj zámer o opustenie tejto organizácie, čím sa počet členov od konca budúceho roka zníži na 194 zo súčasných 195 členov. USA však zostanú v pozícii pozorovateľského štátu a budú k chodu organizácie prispievať ich odbornými posudkami a stanoviskami.

UNESCO a Slovensko

Slovensko sa stalo členom UNESCO už 9. februára 1993, pričom Československo bolo jedným zo zakladajúcich členských krajín, ktoré v roku 1946 ratifikovalo ústavu.

Medzi pamiatky zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO nájdeme mnohé kultúrne a prírodné pamiatky. Patria sem mnohé drevené kostolíky, mestá ako Banská Štiavnica, Bardejov, Vlkolínec, jaskyne a mnohé ďalšie.

Jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

    Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…
  • Duda mení pôsobisko

    Ondrej Duda sa po viac než troch rokoch strávených v nemeckej Bundeslige sťahuje na Britsk…
  • Počet dôchodcov rastie

    Počet dôchodcov na Slovensku z roka na rok stúpa. Ku koncu minulého roka evidovala Sociáln…
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

HEGER: Mýtny tender: vážny dôvod na basu

Mýto, ktorým žilo Slovensko posledné dni, je veľkou kauzou šéfov Smeru predsedu Roberta Fi…