Domov História Športovci, ktorí na vlastnej koži pocítili hrôzy holokaustu

Športovci, ktorí na vlastnej koži pocítili hrôzy holokaustu

0
0

Holokaust, hromadné vyvražďovanie obyvateľov židovského pôvodu, je najkrvavejšou udalosťou v dejinách ľudstva. Nacistom neunikli ani významné osobnosti, akými boli spisovatelia, maliari či športovci.

2. svetová vojna sa označuje za najväčšiu a najrozsiahlejšiu vojnu v histórii. Vyznačuje sa najmä drastickými praktikami nacistického Nemecka, ktoré v Európe zriaďovalo pracovné a vyhladzovacie tábory.

V ich útrobách zahynuli milióny ľudí, medzi ktorými bohužiaľ nechýbali ani športovci židovského pôvodu.

Olympionik, ktorý zahynul v plynovej komore

Oskar Hekš, československý maratónsky bežec, sa v roku 1932 zúčastnil na Olympijských hrách v Los Angeles. Vďaka výbornému výkonu sa umiestnil na 8. mieste s časom 2:41:35.

Po Heydrichovom rozhodnutí v roku 1941 bol umiestnený do židovského geta, ktorého muži boli poverení prácou. Bol zaradený do tzv. Aufbaukommanda, ktoré pripravovalo kasárne pre príjazd hromadných transportov.

Jeho členovia boli prvými väzňami a na istý čas boli chránení pred zaradením do vyhladzovacích táborov. Hekš bol napokon 6. septembra 1941 prevezený do koncentračného táboru Osvienčim – Brezinky kde v noci z 8. na 9. marca 1944 zahynul v plynovej komore.

Oskar Hekš

Jediný v rodine, ktorý prežil holokaust

Český vodnopólista Kurt Epstein sa narodil 21. januára 1904 v českom meste Roudnice nad Labem. Stal sa členom československej olympijskej výpravy na dvoch olympijských hrách v rokoch 1928 a 1936.

Na oboch olympiádach sa československý vodnopólový tím umiestnil na 9. mieste. Bol jedným z mála židovských športovcov, ktorí sa zúčastnili berlínskych hier v roku 1936. Počas 2. svetovej vojny bol väznený v táboroch v Terezíne a Osvienčime.

Vďaka výbornej fyzickej kondícii sa stal jediným z rodiny, ktorému sa podarilo prežiť hrôzy holokaustu. Po vojne sa stal členom Československého olympijského výboru a v roku 1948 emigroval do Spojených štátov amerických.

Epstein zomrel 1. februára 1975 v americkom meste New York. Jeho dcérou je známa novinárka Helen Epsteinová, ktorá niekoľkokrát opísala ťažký životný osud jej otca.

Kurt Epstein

Poľský lyžiar v prvom transporte

Jedným z najlepších poľských lyžiarov v medzivojnovom období bol Bronislaw Czech. V roku 1928 sa zúčastnil na Olympijských hrách, na ktorých sa v severskej kombinácii umiestnil na 10. mieste.

O štyri roky neskôr sa zúčastnil aj na olympiáde v USA, kde v rovnakej disciplíne skončil na 7. mieste. Okrem lyžovania sa venoval aj horolezectvu a bol aj horským záchranárom.

14. mája 1940 ho v dome prepadlo gestapo a 14. júna bol v prvom transporte väzňov do koncentračného tábora v Osvienčime. Pracoval v stolárskej dielni a neskôr v továrni na varešky.

Na jar roku 1944 sa však jeho zdravotný stav rapídne zhoršil a následne bol prevezený do nemocnice, kde 5. júna 1944 zomrel.

Bronislaw Czech

Tuniský boxer ako obeť nacistov

Victor Perez bol tuniským židovským boxerom. V rokoch 1931 a 1932 sa stal svetovým šampiónom. Ani jemu sa však nacistickým praktikám nepodarilo uniknúť.

Počas okupácie Francúzska bol 21. septembra 1943 zatknutý v Paríži a zadržaný v Tábore Drancy. Odtiaľ bol neskôr prevezený do vyhladzovacieho táboru v Osvienčime, v ktorom slúžil ako otrocký pracovník.

Jeho úlohou bolo zúčastňovať sa boxerských zápasov, ktoré slúžili na pobavenie nacistov. Perez bol napokon zabitý 22. januára 1945 vo veku 33 rokov.

Victor Perez

Chladnokrvnosť, ktorá nemá obdoby

Medzi športovcami, ktorí zahynuli počas holokaustu, bola aj nemecká atlétka Lilli Henochová. Tá bola spolu so svojou matkou deportovaná do geta v Rige. V septembri 1942 bola obeťou hromadnej popravy a pochovaná bola v masovom hrobe v blízkosti Rigy.

Lilli Henochová

Holandská gymnastka Judikje Simonsová bola súčasťou olympijského gymnastického tímu na Olympijských hrách v roku 1928 v Amsterdame, kde získala zlatú olympijskú medailu. Počas vojny bola spolu so svojimi dvomi deťmi deportovaná a 20. marca 1943 bola zavraždená v tábore Sobibor.

Holandský futbalista Eddy Hamel sa stal prvým židovským futbalistom amsterdamského tímu AFC Ajax. Nacistami bol zadržaný v roku 1942 kvôli svojmu židovskému pôvodu. Štyri mesiace bol nútený robiť ťažkú prácu v Osvienčime.

Kvôli chorobe bol však neskôr odkázaný na smrť, ktorá napokon prišla 30. apríla 1943 v plynovej komore. Je neuveriteľné s akou nevraživosťou a chladnokrvnosťou sa v minulosti pristupovalo k ľuďom len na základe ich pôvodu a národnosti.

Nacistom neuniklo ani množstvo významných osobností. Či už išlo o olympijských víťazov alebo obyčajných ľudí, nik si nezaslúžil prežiť toľko zla na vlastnej koži.

puma, foto: internet

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…