Domov Šport Športovci sa pomaly vracajú na športoviská

Športovci sa pomaly vracajú na športoviská

0
0

Pomerne dobré správy pre športovcov priniesol minulý týždeň. Vzhľadom na to, že väčšina krajín obmedzila pre šírenie smrteľnej nákazy možnosti športových aktivít, ostali mnohí športovci doma, bez možnosti trénovať. To sa, zdá sa, pomaly ale isto mení.

Niektoré krajiny, vrátane Slovenska, pristúpili minulý týždeň k zmierneniu niektorých opatrení zavedených na zastavenie šírenia nového koronavírusu, ktoré sa týkali športových aktivít.

Individuálne už športujeme

Od stredy 22. apríla sa na Slovensku povolilo otvorenie vonkajších športovísk, na ktorých tak mohli začať trénovať športovci za určitých sprísnených podmienok.

Športovci pri tréningu nemusia mať rúško, avšak povoľuje sa len bezkontaktný šport, pričom na jednom športovisku nemôže byť v jednom okamihu viac ako 5 osôb.

Zároveň platí, že pre päť športovcov sa vyžaduje plocha minimálne 30 x 30 metrov. „Znamená to, že na priestore vo veľkosti futbalového ihriska môže v rovnakom čase športovať viacero takýchto skupín pri dodržaní nariadených rozostupov.

To musia kontrolovať tréneri,“ informoval štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre šport Ivan Husár. V tejto súvislosti vypracovala Únia ligových klubov (ÚLK) manuál reštartovania tréningového procesu účastníkov futbalovej Fortuna ligy.

„Súčasťou manuálu je aj odporúčanie k monitorovaniu zdravotného stavu hráčov a členov realizačného tímu, aby sme predišli akýmkoľvek problémom s možným šírením ochorenia COVID-19,“ povedal výkonný riaditeľ ÚLK Michal Mertinyák.

Česi povolili aj skupinové tréningy

Individuálne športovanie na vonkajších športoviskách už skôr povolila aj Česká republika. Od 20. apríla navyše povolila skupinové tréningy, avšak len v skupinkách po maximálne 8 športovcov a bez kontaktu.

Zároveň je jasné, že minimálne do 8. júna sa pozastavené profesionálne súťaže nezačnú, a aj v prípade, že po tomto termíne začnú, budú sa usporadúvať za sprísnených opatrení a bez divákov.

La Liga bude izolovať hráčov

O postupnom návrate na zelené trávniky sa už intenzívne diskutuje aj v Španielsku. V krajine nateraz stále platí zákaz vychádzania, vrátane akéhokoľvek, aj individuálneho, športovania vonku.

Ak by sa situácia nezhoršila, predpokladá sa, že toto opatrenie by sa mohlo zrušiť alebo aspoň čiastočne zrušiť 2. mája a preto aj športové kluby pripravujú možnosti na návrat do tréningového procesu.

Futbalová La Liga od utorka 28. apríla testuje všetkých hráčov, pričom v snahe dokončiť ročník 2019/2020 plánuje izolovať hráčov 15 dní pred obnovením súťažných duelov v hoteloch a tréningových centrách jednotlivých klubov.

Bez spoločných osláv a diskusií s rozhodcami

O izolácii hráčov sa hovorí ako o jednej z možností na pokračovanie ligovej súťaže aj v Nemecku, kde by chceli obnoviť súťaž už začiatkom mája, záleží to však na tom, či Bundesliga dostane povolenie od štátnych orgánov.

Okrem hráčov by na jednom mieste boli izolovaní aj realizačné tímy, zdravotnícki pracovníci a ďalší, ktorí by s nimi mohli prísť do kontaktu.

Okrem takejto karantény je v hre aj možnosť pokračovať vo futbalovom zápolení s povinnosťou nosenia špeciálnych masiek pre hráčov a rozhodcov a zároveň zákaz spoločných osláv gólov či diskusií s rozhodcami. O podobných opatreniach sa hovorí aj v poľskej Ekstraklase.

sam, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Šport

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…