Domov Slovensko Správa SIS odhaľuje závažné skutočnosti

Správa SIS odhaľuje závažné skutočnosti

0
0

Minulú stredu rokoval parlament v neverejnom režime na mimoriadnej schôdzi, ktorú inicioval Smer-SD. Ten chcel, aby premiér vysvetlil obsah stretnutia najvyšších predstaviteľov štátu v budove SIS. Predseda parlamentu na schôdzi prečítal správu SIS, ktorá mala následne uniknúť na verejnosť.

Predseda parlamentu Boris Kollár prečítal na neverejnej schôdzi poslancom správu SIS. Tá podľa jeho slov bola totožná s informáciami, o ktorých sa týždeň predtým rozprávali najvyšší ústavní činitelia na tajnom stretnutí v budove SIS.

Rozdiel medzi informáciami zo stretnutia a správou, ktorú čítal poslancom, bol podľa jeho slov len v tom, že poslanci nedostali konkrétne mená.

Ak sa to potvrdí, je to veľký problém

Viacerí poslanci, opoziční i koaliční uviedli, že zo správy vyplývajú závažné informácie. Správa hovorí podľa opozície o tom, že na polícii a prokuratúre existuje organizovaná skupina ľudí, ktorá manipulovaním svedkov a využívaním tzv. univerzálnych svedkov ovplyvňuje trestné konania.

Tí majú byť pripravení povedať čokoľvek na kohokoľvek, čo ovplyvňuje trestné konania. „Informácie sú vážne, treba ich preveriť,“ povedal v relácii TA3 V Politike Kollár s tým, že konať majú kompetentné orgány aj s inšpekciou ministerstva vnútra.

Práve preto ho mal minister vnútra uistiť, že zriadil špeciálny tím, ktorý to vyšetruje. „Budem rád, ak sa takéto niečo nepotvrdí,“ povedal o podozreniach, že v rámci orgánov činných v trestnom konaní vznikla skupina, ktorá ovplyvňuje vyšetrovania viacerých káuz a výpovede svedkov.

Ak sa niečo takéto potvrdí, Kollár hovorí o veľkom probléme. Šéf parlamentu zároveň vysvetlil, že najvyšší ústavní činitelia sú príjemcovia informácií zo zákona.

Stretnutie špičiek štátu v SIS mali podľa jeho slov zorganizovať práve preto, že už dlhšiu dobu dostávali znepokojujúce informácie. Myslí si, že zvolili správny formát a urobili dobre.

Tajná správa na verejnosti

Tajná správa SIS čítaná v parlamente sa mala objaviť už aj na internete. V súvislosti s tým Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varoval pred ďalšou distribúciou alebo medializáciou materiálu, ktorý je šírený ako utajovaná správa Slovenskej informačnej služby (SIS).

„Ak by išlo o autentický dokument, a teda o utajovanú skutočnosť, takáto informácia je určená iba pre oprávnené osoby a vzťahujú sa na ňu ustanovenia zákona o ochrane utajovaných skutočností,“ ozrejmil NBÚ.

Úrad dodal, že bezpečnostné zložky zachytili šírenie rôznych elektronických exemplárov materiálu, ktorý má znaky utajovanej písomnosti, a to cez rôzne mobilné aj desktopové aplikácie.

Opozícia si však myslí, že informácie zo správy by verejnosť mala poznať. Predseda Smeru-SD Robert Fico nevylúčil, že správu prečítajú a odvolajú sa na zákon.

ano, TASR, foto: TASR/Jakub Kotian  Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…