Domov Šport VIDEO: St. Louis sa raduje z historicky prvého zisku Stanley Cupu

0
0

Hokejisti St. Louis Blues získali po prvýkrát vo svojej klubovej histórii prestížny Stanleyho pohár. Triumf spečatili v noci na štvrtok na ľade „medveďov“ z Bostonu. Tých zverenci Craiga Berubeho v rozhodujúcom siedmom zápase pokorili v pomere 4:1. V zostave Bruins nechýbal slovenský obranca Zdeno Chára, ktorý nastúpil napriek viacerým zraneniam.

Do rozhodujúceho stretnutia nastúpili lepšie domáci hokejisti, ktorí boli mimoriadne aktívni smerom dopredu a defenzívu súpera neustále držali pod tlakom.

Medzi troma tyčami hostí však stál spoľahlivý Binnington a postupne likvidoval všetky šance Bruins. Na kanadskom brankárovi si vylámali zuby Johansson, Marchand aj Krejčí.

Blues sa ujali vedenia v 17. minúte, keď strelu Bouwmeestera pred Raskom tečoval O’Reilly. Následne náskok navýšili 7,9 sekundy pred sirénou, po šikovnom bekhende, Pietrangela.

Druhá tretina aj napriek snahe oboch celkov gól nepriniesla, a tak v závere Bruins vrhli všetko do útoku. Proti nim však stála stena v podobe Jordana Binningtona, ktorý fantastickým zákrokom betónom „vymazal“ Acciariho strelu do odkrytej brány.

Oprát sa opäť chopili Blues a v 52. minúte bolo rozhodnuté. Po prihrávke Tarasenka strelou z prvej prepálil Raska Schenn. V 56. minúte spečatil historický triumf hostí Sanford. Dve minúty pred koncom dokázali domáci zaznamenať čestný zásah vďaka navrátilcovi Grzelczykovi.

Z nuly na sto za 5 mesiacov

Ešte v januári by zrejme nikto netipoval, že hokejisti z Enterprise Center zodvihnú nad hlavu trofej pre víťaza profiligy. Veď kurz na ich triumf sa nachádzal na úrovni 250 : 1.

St. Louis totižto v tom období patrila úplne posledná priečka celej NHL. Nakoniec postúpili do play‑off z tretej pozície v centrálnej divízii. Vo vyraďovacích bojoch im postupne padali za obeť tímy ako Winnipeg Jets, Dallas Stars či favorizované San Jose Sharks.

„Cesta, ktorou sme si museli prejsť, aby sme sa dostali do play‑off, nás výborne pripravila na vyraďovacie boje. Neviem, či som bol niekedy počas mojej hokejovej kariéry šťastnejší.

Som hrdý na hráčov a som veľmi rád za celé mesto St. Louis a našich fanúšikov,“ povedal tréner Craig Berube, ktorý tím prevzal 19. novembra 2019, keď za kormidlom nahradil vyhodeného Mikea Yea.

Z AHL do historických tabuliek

25-ročný brankár Jordan Binnington výraznou mierou prispel k zisku prestížnej trofeje. V play‑off, ako jediný nováčik v histórii súťaže, vychytal 16 víťazstiev.

V tejto štatistike strčil do vrecka aj také legendy, ako napr. Patrick Roy či Cam Ward. Binnington, pritom ešte v prvej polovici sezóny pôsobil v tíme San Antonio Rampage z AHL.

Chára prejavil odhodlanie

Kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára po prehre v rozhodujúcom siedmom dueli neskrýval sklamanie, no podľa slov 42-ročného Trenčana čakajú jeho tím svetlé časy.

„Niet pochýb, že tento tím má obrovský charakter. Sú v ňom silné osobnosti, lídri, držíme pokope, nielen v tejto sezóne, ale už niekoľko rokov. Niekedy vás takéto pády urobia ešte silnejšími.

Verím, že toto mužstvo má potenciál vrátiť sa späť do finále a úspešne to dokončiť.“ Svoje už tretie finále v kariére, po triumfe v roku 2011 a neúspechu o dva roky neskôr, dohrával Chára aj napriek zlomenine čeľuste, ktorú si odniesol zo štvrtého finálového zápasu.

Podľa jeho vlastných slov mu zlomené časti držali pokope dve doštičky a niekoľko drôtikov. Spočiatku musel dokonca prijímať stravu len v tekutom stave.

„V play off hráte aj s hrčami a modrinami. Je to súčasť hry,“ poznamenal niekdajší kapitán slovenskej reprezentácie.