Domov Šport Stanley Cup pre Washington Capitals

Stanley Cup pre Washington Capitals

0
0

Piaty zápas finálovej série boja o Stanleyho pohár medzi Washingtonom Capitals a Vegas Golden Knights predstavil svetu nového šampióna NHL. Svojej premiérovej trofeje od vstupu do profiligy v roku 1974 sa dočkal tím z hlavného mesta USA. Nováčik súťaže z Las Vegas svoju rozprávkovú úvodnú sezónu nezakončil úspešne, no aj napriek porážke sa môže pýšiť nevídaným úspechom.

Boli to práve „zlatí rytieri“, kto mal po gólmi nabitej 2. tretine nakročené k víťazstvu a prípadnému zdramatizovaniu celej série. Na ľade sa objavil aj Tomáš Tatar, pre ktorého to bol 2. finálový zápas.

Práve po Tatarovej asistencii vyrovnal stav David Perron a ešte do prestávky sa Vegas gólom Reillyho Smitha ujalo vedenia 3:2. V 3. tretine však prebrali iniciatívu opäť hráči Capitals a gólmi Smith‑Pellyho a Ellera zvrátili nepriaznivý stav.

Knights nepomohla v závere ani power play bez brankára, a tak sa po záverečnej siréne mohli zverenci Barryho Trotza pustiť do bujarých osláv zisku vytúženej trofeje.

Rekordman Ovečkin

Alexander Ovečkin sa po piatom finálovom dueli stal prvým ruským kapitánom, ktorý svoj tím doviedol k triumfu v najprestížnejšej hokejovej klubovej súťaži.

V zápase si navyše na svoj strelecký účet v tochtosezónnom play‑off pripísal už 15. zásah, čím prekonal klubový rekord Johna Drucea z roku 1990.

„Dokázali sme to,“ povedal 32-ročný rodák z Moskvy, „dosiahli sme niečo, na čo nikdy nezabudneme. Je to moment, ktorý si budem pamätať do konca života. Som taký šťastný. Je to niečo neuveriteľné.“

Čo sa stane vo Vegas, zostane vo Vegas

„Chvíľu po tom, ako bol jasný výsledok, sa v našej kabíne rozhostilo úplné ticho. Ale časom si uvedomíme, akú obrovskú vec sme dokázali,“ zhodnotil zdarné pôsobenie svojho tímu brankár rytierov Marc‑Andre Fleury, „ pobláznili sme Vegas. Nadchli sme pre hokej aj ľudí, ktorí o ňom doteraz nič nevedeli.“