Domov Zahraničie Štátny prevrat v Sudáne priniesol zvrhnutie prezidenta Umara Al-Bašíra

Štátny prevrat v Sudáne priniesol zvrhnutie prezidenta Umara Al-Bašíra

0
0

Počas minulého týždňa prišlo v africkej krajine Sudán k štátnemu prevratu, kedy sudánska armáda zvrhla a zatkla dnes už bývalého prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý v krajine vládol 30 rokov.

Zvrhnutie prezidenta nebolo náhodné a neočakávané. V krajine už dlhé mesiace prebiehali protesty proti bývalému prezidentovi Umarovi al-Bašírovi, protesty boli iniciované najskôr ekonomickou krízou, no protestanti začali žiadať aj koniec vlády al-Bašíra.

No samotný spôsob prevzatia moci nezískal verejnú podporu, keďže protestujúci nesúhlasili s vojenským prevzatím moci, najmä s tým, aby sa do čela dostal minister obrany Avád Ibn Úf, ku ktorému nemali protestujúci dôveru.

Sudán

Sudán, alebo celým názvom Sudánska republika, sa nachádza na severovýchode Afriky, má viacero susedov – Egypt, Eritreu, Etiópiu, Južný Sudán, Stredoafrickú republiku, Čad a Líbyu.

V Sudáne žije okolo 40 miliónov ľudí, hlavné mesto je Chartúm a krajina sa rozprestiera na ploche okolo 2,5 milióna kilometrov štvorcových.

Hlavným náboženstvom je islam a krajina je známa svojou produkciou bavlny. V krajine bol po vojenskom prevrate v roku 1989 až do minulého týždňa na čele Umar al-Bašír.

Protestujúci v Sudáne majú veľkú silu

Protestné hnutie v Sudáne si vybojovalo viacero víťazstiev, okrem zvrhnutia Umara al-Bašíra sa im podarili aj menšie víťazstvá s jeho nástupcom, ktorý prevzal moc a postavil sa na čelo vojenskej rady.

Na čelo sa najskôr dostal minister obrany Avád Ibn Úf, voči ktorému ale mali protestujúci viacero výhrad, najväčšia súvisela s tým, že mal svoj podiel na genocíde v Dárfúre.

Neutíchajúcim tlakom sa im podarilo, že sa svojej pozície vzdal a na čelo vojenskej rady sa dostal generál Abdel-Fattah al-Burhan, ktorého považujú za lepšieho, keďže bol ochotný s nimi komunikovať počas demonštrácií ako aj počúvať ich požiadavky.

Tiež sa im podarilo zrušiť zákaz nočného vychádzania, no v krajine aj tak bude stále platiť zavedený výnimočný stav.

Čo čaká Sudán v najbližšej dobe

Podľa súčasných informácií bude vojenská rada v čele krajiny nasledujúce dva roky a následne by malo prísť k slobodným voľbám.

Práve súčasná hlava krajiny generál Abdel-Fattah al-Burhan vo svojom vystúpení chválil pokojný priebeh revolúcie, tiež prepustil politických väzňov.

Prisľúbil, že sa bude snažiť o dialóg so všetkými stranami, ktorého cieľom by malo byť vytvoriť prechodnú civilnú vládu až do uskutočnenia nových volieb, ktoré protestujúci žiadajú skôr ako o dva roky.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…