Domov Zahraničie Štáty uvoľňujú opatrenia, Nemci varujú pred druhou vlnou

Štáty uvoľňujú opatrenia, Nemci varujú pred druhou vlnou

0
0

To, že koronavírusom najviac postihnuté európske štáty začínajú uvoľňovať prísne opatrenia, by mohlo byť dobrým znakom, že sme blízko víťazstva nad touto pandémiou, avšak nemeckí vedci varujú pred rýchlym uvoľňovaním obmedzení, s tým, že situácia ešte nie je stabilná a koronavírus sa môže vrátiť v druhej, ešte silnejšej, vlne.

Pandémia koronavírusu na európskom kontinente najviac postihla Taliansko a Španielsko. Obe krajiny sa v uplynulých týždňoch pasovali s desaťtisíckami nakazených a tisíckami mŕtvych.

Posledný týždeň však priniesol výrazne zlepšené čísla, čo vedie vlády oboch krajín k zmierňovaniu obmedzení, dokonca rýchlejšiemu ako je tomu v krajinách, kde koronavírus neudrel takou veľkou silou.

Koronavírus vo svete

K 28. aprílu 2020 bolo vo svete potvrdených 3 099 395 prípadov nákazy, z toho 213 621 nakazených chorobe COVID-19 podľahlo. Minimálne jedného nakazeného evidovalo 210 krajín sveta.

Najviac dotknutou krajinou boli USA (1 016 692 prípadov), pričom evidovali aj najviac úmrtí (57 132). Z európskych krajín eviduje najviac prípadov nákazy Španielsko (232 128), Taliansko (201 505) a Francúzsko (165 842).

Taliansko sa chce vrátiť do normálu od júna

V Taliansku sa od 4. mája znovu otvoria továrne, parky a ožije i stavebný ruch. Ľudia budú môcť cestovať v rámci svojho regiónu a navštevovať blízkych.

Profesionálni športovci budú môcť začať individuálne trénovať a reštaurácie a bary budú môcť k donáškovej službe pridať aj výdajňu jedla. Od 18. mája by sa malo povoliť otvorenie ďalších prevádzok a taktiež aj skupinové tréningy.

Takmer do normálu by sa mal život v krajine vrátiť už od 1. júna. Deti do školských lavíc zasadnú však najskôr v septembri, nad podujatiami s väčším množstvom ľudí visí zatiaľ otáznik.

Španieli už chodia na prechádzky

Španielska vláda už od minulej nedele povolila vychádzky rodinám s deťmi, pričom na prechádzku môže ísť len jeden z rodičov, maximálne kilometer od domova a na jednu hodinu.

Od soboty 2. mája sa povolia vychádzky všetkým obyvateľom a aj individuálny šport vo vonkajšom prostredí. Núdzový stav aktuálne platí v Španielsku do 9. mája, avšak vláda už avizovala jeho predĺženie minimálne o ďalších 15 dní.

Zároveň však plánuje jednotlivé opatrenia postupne uvoľňovať, a to v závislosti na aktuálnej situácii.

Nemci varujú

Na aktuálne pomerne pozitívnu náladu v niektorých európskych krajinách reagujú aj v Nemecku, kde sa dokonca vrátili niektorí žiaci do škôl. Vedci však vyzývajú na opatrnosť a varujú pred rýchlym uvoľňovaním obmedzení.

Hlavný orgán na kontrolu chorôb v Nemecku Inštitút Roberta Kocha uviedol, že epidemiologická situácia je príliš nestabilná na to, aby sa pristúpilo k ďalšiemu zmierňovaniu opatrení.

K tomu by malo dôjsť podľa inštitútu až potom, ako sa denný prírastok nakazených bude počítať v stovkách, nie tisíckach ako je tomu teraz.

Okrem toho Nemci varujú pred druhou vlnou vírusu, ktorá môže „udrieť kdekoľvek a všade naraz“, čím sa stratí náskok pred vírusom.

USA sa obáva druhej vlny

Pred druhou vlnou varujú aj americkí vedci. Riaditeľ Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Robert Redfield uviedol, že tá by mohla byť ešte nebezpečnejšia ako aktuálna, a to preto, že existuje možnosť, že udrie vtedy, kedy aj klasická chrípka.

Podľa neho by v takom prípade nadchádzajúca zima, kedy sa okrem chrípkovej epidémie, objaví v rovnakom čase aj epidémia koronavírusu, mala na USA oveľa ťažší dopad, ako v súčasnosti.

Aj USA patria medzi krajiny, kde sa pomaly so znižujúcim sa nárastom nakazených uvoľňujú reštriktívne opatrenia.

ano, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…