Domov Zaujímavosti Ste originál? Toto sú najčastejšie priezviská na Slovensku

Ste originál? Toto sú najčastejšie priezviská na Slovensku

0
0

Priezvisko tvorí identitu každého človeka. Dnes ho považujeme za našu neoddeliteľnú súčasť a nezamýšľame sa nad tým, odkiaľ pochádza to naše. Sledovať pôvod priezvisk však môže byť v niektorých prípadoch veľmi zaujímavé.

V ďalekej minulosti naši predkovia ako rozlišovací prvok používali len krstné mená. Priezviská sa začali používať len v 10. storočí. Prvými krajinami, kde bolo zavedené povinné používanie priezvisk, boli Veľká Británia, Francúzsko a neskôr aj Holandsko, Belgicko a Nemecko.

Prekvapením je, že na územie Slovenska tento trend prenikol až v 18. storočí vďaka patentu Jozefa II. z roku 1786. Prvé priezviská na našom území boli spájané s pôvodom majiteľa.

Niektoré z nich vypovedali aj o povolaní nositeľa či o duševných a telesných predispozíciách človeka. Dnes teda poznáme rôzne priezviská. Podľa prieskumov je na Slovensku najpoužívanejším priezviskom Horváth.

V tomto rebríčku za ním nasledujú priezviská ako Kováč, Varga, Tóth, Nagy, Baláž, Molnár, Balog, Szabó a Novák.

Prvé priezviská Slovákov

Po uzákonení povinnosti používať priezvisko sa k menám pričlenili akési prívlastky, ktoré o človeku vypovedali viac. Na základe geografickej príslušnosti začali vznikať priezviská ako Prešovský či Spišák.

Prideľovali sa aj na základe zamestnania, keď dostal muž pracujúci s drevom priezvisko Tesár. Útlejší muž si zas vyslúžil priezviská ako Malý či Chudý. Súvislosť týchto priezvisk s ich nositeľom bola teda jednoznačná.

Najviac je Horváthovcov

Podľa prieskumu sa na Slovensku najviac vyskytuje priezvisko Horváth. Už na prvý pohľad je jasné, že jeho pôvod nie je celkom slovenský.

Pôvod tohto mena je podľa všetkého spojený s migráciou obyvateľov z juhu Európy, najmä z Chorvátska.  Priezvisko Horváth teda možno jednoducho vysvetliť ako maďarské pomenovanie Chorváta.

Medzi najznámejších nositeľov tohto mena patrí herec Emil Horváth, majster sveta v kulturistike Jaroslav Horváth či futbalista, ktorý s kapitánskou páskou doviedol Slovan Bratislava k triumfu v Pohári víťazov pohárov v roku 1969, Alexander Horváth.

Kováč sa používa aj v iných jazykoch

Druhým najbežnejším priezviskom u nás je Kováč. Pôvod tohto priezviska je jednoznačne spojený s remeslom. Ich pôvodní nositelia sa venovali kutiu železa a výrobe kovových nástrojov či zbraní.

Zaujímavosťou je, že priezvisko Kováč sa používa aj v iných jazykoch. Cudzojazyčným ekvivalentom tohto mena je de Smet v Belgicku, Bakker v Holandsku, Kovács v Maďarsku, Ferreira v Portugalsku či Smith vo Veľkej Británii.

Najznámejšími slovenskými nositeľmi tohto priezviska sú prvý slovenský prezident Michal Kováč, slovenský dôstojník Dominik Kováč či historik Dušan Kováč.

Vargovci majú maďarský pôvod

Trojicu najpoužívanejších priezvisk uzatvára priezvisko Varga. Počiatky tohto priezviska sú takisto spojené s remeselníkom. V minulosti Varga označoval človeka, ktorý si zarábal opravou obuvi.

Okrem remesla sa toto priezvisko viaže aj na krajinu, z ktorej pochádza. Prišlo od nás z Maďarska, kde je dodnes najpoužívanejším priezviskom vôbec.

Okrem Slovenska sa toto priezvisko používa aj v Rumunsku, Amerike či Nemecku. Na Slovensku sa najviac používa v okresoch Bratislava, Dunajská Streda, Komárno, Prešov či Košice. Najznámejším nositeľom tohto priezviska je hudobník Marián Varga.

Tóthovci sú maďarskí Slováci

Štvrtým najčastejším slovenským priezviskom je Tóth. Aj toto priezvisko pochádza z maďarčiny a je maďarským označením Slovana z Uhorska. Aj dnes sa používa najmä v Maďarsku a jeho priľahlých oblastiach.

Na Slovensku najviac jeho nositeľov nájdete v okolí južných hraníc, najmä v Nových Zámkoch, Dunajskej Strede, Komárne, Leviciach či Bratislave.

Najznámejšími Tóthovcami dnes je olympijský víťaz v chôdzi Matej Tóth, bývalá ministerka spravodlivosti Katarína Tóthová či bývalý slovenský politik, básnik a publicista Viliam Paulíny‑Tóth.

Veľký Nagy

Aj piate najčastejšie priezvisko v tomto rebríčku obsadilo také, ktoré má maďarský pôvod. Slovíčko nagy v Maďarčine znamená veľký. S tým súvisí aj fakt, že najviac Nagyovcov by ste na Slovensku našli v okrese Komárno.

Ďalšími okresmi s rozšírením priezviska Nagy sú Dunajská Streda, Galanta či Bratislava. Asi najznámejším nositeľom tohto priezviska na Slovensku je spevák Peter Nagy.

Balážovci s modrou krvou

Šiestu priečku v rebríčku obsadilo priezvisko Baláž. Podľa pôvodu je toto priezvisko takisto spojené s našimi južnými susedmi. Baláž je maďarskou formou mužského mena Blažej.

Možno vás ale prekvapí, že Balážovcov by ste v okolí južných hraníc hľadali ťažšie. Najviac sa totiž vyskytujú na Liptove. Podľa niektorých historických udalostí sa dokonca hovorí, že Balážovcom v žilách koluje modrá krv.

Najslávnejšími nositeľmi tohto priezviska je hudobník zo skupiny Elán Ján Baláž, rímskokatolícky biskup Rudolf Baláž či ochranár a filmár Erik Baláž.

Molnárovci tiež prišli z juhu

Priezvisku Molnár patrí v rebríčku najčastejších slovenských priezvisk 7. priečka. Aj toto, na pohľad rýdzo slovenské priezvisko, má však svoje korene práve v Maďarsku. Molnár totiž v maďarskom jazyku označuje mlynára.

Molnárovcov by ste teda zaručene najviac našli v Maďarsku či Rumunsku. Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje v okolí Nitry, Nových Zámkov, Levíc či Komárna.

Zaujímavosťou je, že toto priezvisko používajú aj v iných krajinách, kde sa takisto dostalo medzi tie najčastejšie. V Nemecku by ste Molnárovcov hľadali pod priezviskom Müller, v Španielsku pod priezviskom Molina a vo Švédsku znie preklad tohto priezviska Möller.

Priezvisko Balog pochádza z východu

Ôsmym najčastejším priezviskom na Slovensku je Balog. Odhaduje sa, že toto priezvisko je odvodené z názvu osady Balog nad Ipľom.

Jeho východoslovenský pôvod sa odzrkadlil na tom, že najviac Balogovocov by ste našli na východnom Slovensku v okresoch Košice, Michalovce, Prešov či Trebišov. Priezvisko Balog má viacero ekvivalentov ako Balogh či Bago.

Szabó pochádza z rodu krajčírov

Aj deviate najčastejšie slovenské priezvisko Szabó sme prebrali od našich južných susedov a jeho pôvod súvisí s povolaním. Práve Szabó je maďarské slovo, ktoré označuje krajčíra.

Používa sa najmä v Maďarsku a južných oblastiach Slovenska. Najznámejším slovenským nositeľom tohto priezviska je niekdajší kanoista Attila Szabó.

Najčastejšie české priezvisko

Na desiatom mieste v rebríčku najčastejších priezvisk sa umiestnilo priezvisko Novák. Ide o priezvisko odvodené od prídavného mena nový.

V Česku toto priezvisko používa najviac ľudí a dlhodobo sa pohybuje na prvom mieste v takomto rebríčku. Najviac Novákovcov by ste na Slovensku našli v Bratislave, Trnave, Prešove a Žiline.

Najčastejším priezviskom je dokonca aj u našich ďalších susedov, v Poľsku. Poľský ekvivalent tohto priezviska znie Nowak.

puma, foto: mh



Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zaujímavosti

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…