Domov Kultúra Štefan Nosáľ celý život zasvätil folklóru a tradíciám

Štefan Nosáľ celý život zasvätil folklóru a tradíciám

0
0

Do umeleckého neba v sobotu 22. júla vo večerných hodinách odišiel človek, ktorý tu toho zanechal skutočne veľa. Jeho prínos vo folklóre je nezanedbateľný a hlavne nezabudnuteľný.

Profesor Štefan Nosáľ je jedným zo zakladateľov umeleckého folklórneho súboru Lúčnica. Pôsobil ako umelecký vedúci, choreograf či tanečný pedagóg súboru takmer sedem desaťročí.

S istotou možno povedať, že práve vďaka nemu sa Lúčnica stala svetovým fenoménom a patrí medzi najlepšie tanečné telesá na svete. S Lúčnicou precestoval viac ako 60 krajín a v každej z nich zanechala Lúčnica skvelý dojem a úspech.

Vystúpenie Lúčnice v rámci 50. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v roku 2015.

Ranný život

Štefan Nosáľ sa narodil 20. januára 1927 v podpolianskej obci Hriňová. Stredoškolské vzdelanie absolvoval na osemročnom gymnáziu v Banskej Bystrici, kde v roku 1947 zmaturoval.

Po maturite odišiel študovať do Bratislavy na Fakultu stavebného inžinierstva, kde získal titul stavebného inžiniera. Popri škole začal pôsobiť ako tanečník umeleckého súboru Lúčnica.

Začiatky v Lúčnici

Tanečníkom Lúčnice sa stal v roku 1949, kedy sa stal členom mužskej skupiny „Odzemkári“, ktorá bola považovaná za jednu zo základných zložiek súboru.

Netrvalo dlho a o chvíľu bol zvolený za umeleckého vedúceho tanca a choreografa skupiny. V roku 1951 sa stal umeleckým vedúcim a hlavným choreografom celého súboru.

Počas 50. ročníka festivalu Jánošíkove dni v Terchovej.

Pôsobenie na VŠMU

V roku 1957 absolvoval štúdium na fakulte choreografie Vysokej školy múzických umení v Bratislave. V roku 1968 sa stal pedagógom a v rokoch 1972 – 1992 pôsobil ako vedúci Katedry tanečnej tvorby.

Docentom sa stal v roku 1974 a v roku 1982 vyštudoval profesúru. Na fakulte vychoval aj niekoľko skvelých choreografov ako napríklad Jamrišku, Moravčíka, Vargu či Ďurovčíka.

Tvorba v Lúčnici

V Lúčnici vychoval desiatky generácií a cez ruky mu prešlo obrovské množstvo mladých ľudí, ktorí folklór milovali. Pre Lúčnicu vytvoril niekoľko choreografií, ktoré sa dočkali nevídaného úspechu nielen doma, ale aj v zahraničí.

Okrem jednotlivých tancov pre Lúčnicu vytvoril aj niekoľko celovečerných programov ako napríklad Pieseň a práca, Vitaj jar, To je Lúčnica, 60 rokov krásy, Karpaty, Hra a svadba, Elán a Lúčnica, Od Tatier k Dunaju, Lúčnica a IMT Smile a mnoho iných.

Jeho tvorba je svojská, no originálna. Zameral sa na prekomponovávanie pôvodných ľudových tancov do umeleckej štylizácie.

Štefan Nosáľ, Ján Ďurovčík a Ivan Tásler.
Štefan Nosáľ v spoločnosti Jána Ďurovčíka a Ivana Táslera po jednom z vystúpení IMT Smile a Lúčnica.

Úspech na najprestížnejších miestach

Medzi najväčšie úspechy Lúčnice patria vystúpenia v tých najznámejších svetových divadlách. Za najväčší úspech sa pokladá vystúpenie pred vypredaným publikom v londýnskej Royal Opera House v Covent Garden. Vtedy to bolo historicky jedinýkrát, kedy sa slovenský folklór predstavil na takom mieste.

Okrem iných slovenská ľudová pieseň vďaka Lúčnici zaznela aj v Lyric Opera v Chicagu, v moskovskom Veľkom divadle či v divadlách na Broadwayi, v Sydney či Melbourne.

Choreografie, ktoré nemajú páru

Okrem viac ako sto choreografií v Lúčnici tvoril aj vo filme, televízii či divadlách. Spolupracoval aj so Slovenským národným divadlom v Bratislave a súborom SĽUK.

Spolupracoval aj na tvorbe legendárneho muzikálu Na skle maľované, ktoré malo v SND viac ako 600 repríz, čím vytvorilo absolútny rekord. Okrem neho spolupracoval aj na operách Jánošík či Svätopluk.

Choreografie tvoril aj pre zahraničné divadlá, ako napríklad Národné divadlo v Prahe, či pre Belgickú kráľovskú operu v Antverpách.

Tvorba vo filme

Štefan Nosáľ spolupracoval aj na televíznych inscenáciách, pri ktorých pôsobil ako poradca režiséra. Jeho tvorbu možno vidieť vo filmoch ako Rodná zem, Rok na dedine, Sváko Ragan, Tanečné miniatúry, Kytica trvalej krásy, Kubo a iné.

Tvoril programy na najväčších festivaloch

Okrem programov, ktoré vytvoril pre súbor Lúčnica, ho mnohokrát oslovili aj organizátori folklórnych festivalov. Pôsobil ako predseda programovej rady Folklórneho festivalu Východná.

Bol režisérom mnohých programov folklórnych festivalov v Strážnici, Detve, či už spomínanej Východnej. Pôsobil aj vo funkcii predsedu viacerých odborných porôt choreografických súťaží a kvalitatívnych prehrávok celovečerných programov folklórnych súborov, ktoré organizovalo dnes Národné osvetové centrum v Bratislave.

Ocenenia a vyznamenania

Za jeho tvorbu a prínos vo folklórnej oblasti bol niekoľkokrát ocenený domácimi a štátnymi vyznamenaniami. V roku 1968 mu bol udelený titul Zaslúžilý umelec a v roku 1989 Národný umelec za mimoriadny prínos v oblasti slovenskej kultúry.

V roku 1997 mu prezident udelil štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy a v roku 2007 Pribinov kríž I. triedy za významný prínos k rozvoju slovenskej kultúry.

V roku 2001 mu bola udelená cena ministra kultúry za výnimočné celoživotné choreografické dielo. Vo februári tohto roka mu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák udelil Zlatú plaketu.

Štefan Nosáľ a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.
Štefan Nosáľ preberá Zlatú plaketu od ministra zahraničia Miroslava Lajčáka.

V Lúčnici sa zaľúbil

Nie je náhoda, že aj jeho manželka kedysi v Lúčnici tancovala. Ich jediná dcéra Barbora, ktorá je manželkou známeho speváka Joža Ráža tiež kedysi tancovala, no podľa jeho slov sa vždy viac venovala škole.

Jeho vnuci však v šľapajách starého otca nešli, no vždy sa veľmi radi išli pozrieť na programy, ktoré vytvoril. Profesor nikdy nedal dopustiť na svojho zaťa a frontmana skupiny Elán Joža Ráža, o ktorom tvrdil, že je správny chlap. Aj ten jeho robotu určite obdivoval a o Lúčnici dokonca naspieval aj známu pieseň.

Životné míľniky Štefana Nosáľa

NARODENIE:

  • 20. január 1927, Hriňová

ŠTÚDIUM:

  • 1947 absolvent gymnázia v Banskej Bystrici
  • 1953 absolvent Stavebnej fakulty v Bratislave
  • 1957 absolvent štúdia choreografie na VŠMU v Bratislave

PRÁCA:

  • 1968 pedagóg na VŠMU v Bratislave
  • 1972 – 1992 vedúci Katedry tanečnej tvorby
  • 1980 profesor na VŠMU v Bratislave

PÔSOBENIE v LÚČNICI:

  • od roku 1949 sólista súboru
  • od roku 1951 choreograf a vedúci tanečného súboru
  • 1975 – 1997 pripravoval programy súboru

TVORBA:

  • 1962 – Štefan Nosáľ: Na ceste k súčasnej choreografii
  • 1984 – Štefan Nosáľ: Choreografia ľudového tanca
  • 2000 – Štefan Nosáľ: Môj život Lúčnica

VYZNAMENANIA:

  • 1968 – zaslúžilý umelec
  • 1989 – národný umelec
  • 1997 – štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy
  • 2001 – Krištáľové krídlo v kategórii hudba
  • 2001 – cena ministra kultúry za výnimočné cloživotné choreografické dielo
  • 2002 – Laureát Slovak Gold za dlhoročný významný prínos pre slovenskú kultúru
  • 2007 – Laureát Pribinovho kríža I. triedy

puma, foto: SITA, facebook  

  • Na Horehroní sa opäť spievalo a tancovalo

    V Heľpe sa od 23. do 25. júna konal už 52. ročník Horehronských dní spevu a tanca. Ani ten…
Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Kultúra

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…