Domov Zahraničie Stíňanie hláv a „islamofašizmus“ vo Francúzsku

Stíňanie hláv a „islamofašizmus“ vo Francúzsku

0
0

Traja ľudia zomreli a niekoľko ďalších utrpelo zranenia pri štvrtkovom útoku nožom v kostole vo francúzskom meste Nice. Podľa spravodajského portálu BBC, ktorý sa odvoláva na políciu, útočník jednej žene sťal hlavu. Útočníka zatkli a previezli do nemocnice so zraneniami, ktoré utrpel pri zatýkaní.

K útoku došlo v kostole Notre Dame v Nice.

Podozrivým z útoku v Nice je 21-ročný muž, ktorý iba nedávno pricestoval do Európy z Tuniska.

Útočník mal potvrdenie talianskeho Červeného kríža vydané po tom, ako minulý mesiac pricestoval v člne s migrantmi na taliansky ostrov Lampedusa.

Polícia ho po útoku postrelila a momentálne sa nachádza v kritickom stave. Jeho rodina žiada kamerové záznamy zachytávajúce útok.

Otec a brat útočníka vyhlásili, že sú „proti terorizmu“ a v prípade, že ich príbuzný spáchal tento zločin, „mal by čeliť spravodlivosti“.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Nurmagomedov sa pustil do Macrona

Islamofašizmus

Starosta Nice Christian Estrosi tesne po útoku povedal, že všetko ukazuje na „teroristický útok v srdci baziliky Notre-Dame“, pričom spomenul aj slovo „islamofašizmus“.

Podozrivý podľa jeho slov opakoval „Allahu Akbar“ (Boh je veľký). Jednou z obetí je podľa starostu správca baziliky.

Miesto tragického útoku

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil konanie páchateľa za „islamistický teroristický útok“, pri ktorom dokonca jednej žene sťal hlavu.

Nariadil, aby ochranu verejných miest, napríklad kostolov a škôl, zabezpečovalo viac príslušníkov armády. Ich počet tak stúpne z troch na sedemtisíc.

V rámci vyšetrovania zadržali aj 47-ročného muža, o ktorom sa domnievajú, že bol v kontakte s útočníkom a neskôr i 35-ročného muža, ktorý sa s útočníkom pred incidentom v meste stretol. Zatiaľ však nie je známe, ako konkrétne s prípadom súvisia.

Vo štvrtok sa stali aj ďalšie dva útoky – jeden vo Francúzsku a druhý v Saudskej Arábii. V Montfavete neďaleko juhofrancúzskeho mesta Avignon zastrelili muža po tom, čo sa policajtom vyhrážal zbraňou.

Pred francúzskym konzulátom v Saudskej Arábii zas napadli ochrankára. Podozrivého zatkli a ochrankára previezli do nemocnice.

Karikatúry Mohameda

Útok v Nice prišiel iba niekoľko dní po tom, ako na predmestí Paríža sťali hlavu učiteľovi dejepisu, ktorý so svojou triedou diskutoval o karikatúrach islamského proroka Mohameda.

Táto vražda zvýšila napätie vo Francúzsku. Prezident Macron sa rozhodol brániť práva na zverejňovanie karikatúr, pričom vládne pokusy o potláčanie radikálneho islamu rozhnevali Turecko a ďalšie štáty s prevahou moslimského obyvateľstva.

ano, SITA, foto: SITANačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Koment 25/2022: Prezidentkine veto je prelomené, koalícia ešte viac rozhádaná

Jedni prelomili prezidentkine veto s fašistami, druhí hlasovali za prezidentkine veto s fa…