Domov Zahraničie Strategický výhľad v politike posilní odolnosť EÚ aj Slovenska

Strategický výhľad v politike posilní odolnosť EÚ aj Slovenska

0
0

Strategický výhľad znie možno na prvé počutie zložito či abstraktne, ale mali by sme ho vnímať ako užitočný nástroj na formovanie našich politík, či už ide o domácu, európsku, zahraničnú alebo bezpečnostnú politiku.

Zhodli sa na tom účastníci workshopu venovaného téme strategického výhľadu, ktorý koncom októbra v Bratislave zorganizoval rezort diplomacie v spolupráci s Organizáciou pre ekonomický rozvoj a spoluprácu (OECD).

Na podujatí sa zúčastnili predstavitelia expertnej, akademickej či mimovládnej sféry, ako aj zástupcovia viacerých rezortov vlády SR.

Namiesto reakcie treba konať vopred

„Strategický výhľad monitoruje súčasné trendy, analyzuje vznikajúce problémy a ich možné budúce dôsledky a súčasne identifikuje príležitosti na základe dnešných udalostí.

Vďaka tomu nám umožňuje dostať sa pri zodpovednej tvorbe politík z reakčného módu do akčného a lepšie čítať možné scenáre vývoja,“ uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) Martin Klus, ktorý na európskej úrovni zastupuje Slovensko v rámci agendy strategického výhľadu ako tzv. minister pre budúcnosť.

Na podujatí vystúpil aj podpredseda Európskej komisie zodpovedný za medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič, ktorý predstavil nedávno vydanú druhú Správu EK o strategickom výhľade na rok 2021.

Tá pomenúva desať oblastí, v ktorých by mala EÚ konať, aby posilnila svoju otvorenú strategickú autonómiu a globálne líderstvo.

Slová slávneho hokejistu ako inšpirácia

„Cieľom strategického výhľadu je to isté, čo svojím výrokom kedysi povedal aj špičkový kanadský hokejista Wayne Gretzky:

Nekorčuľujem tam, kde puk je, ale tam, kde puk bude. O to isté sa usilujeme aj my na Slovensku a v EÚ,“ priblížil štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Dodal, že budúca úspešnosť krajín a medzinárodných organizácií závisí od dnešného nastavenia politík. Platí to pre Slovensko ako malú, no zároveň ekonomicky, politicky aj spoločensky veľmi otvorenú krajinu, ale platí to aj pre EÚ, ktorej sme súčasťou a ktorá má na to byť globálnym hráčom.

Pri nastavovaní budúcich politík nekorčuľujme tam, kde je puk teraz, ale tam, kde puk ešte len bude.

Martin KLUS, štátny tajomník MZVaEZ

md, foto: archív MKNačítať ďalšie súvisiace články
Load More By Admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

VISKUPIČ: Predčasné voľby sú jediným riešením

Za SaS môžem povedať, že predčasné voľby sú v tejto vypätej situácii jediným riešením, chc…