Domov Zahraničie Stretnutie európskych nacionalistov v Prahe

Stretnutie európskych nacionalistov v Prahe

0
0

Počas minulého týždňa sa v Prahe zišli európske krajne pravicové strany, ktoré sa vzájomne pred voľbami do Európskeho parlamentu podporujú na svojich predvolebných stretnutiach.

Práve minulý týždeň líder českej politickej strany Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura hostil na svojom predvolebnom stretnutí, ktorým začínal kampaň pred voľbami do Európskeho parlamentu, aj popredných európskych nacionalistov a populistov.

Podporu mu prišli vyjadriť predsedníčka francúzskeho Národného združenia Marine Le Penová a tiež predseda holandskej Strany slobody Geert Wilders.

Okamura je členom európskej skupiny Európa národov a slobôd, do ktorej sa nedávno pridala aj strana Borisa Kollára Sme rodina.

Európa národov a slobôd

Európa národov a slobôd, skratka ENF, je politická skupina, alebo frakcia v Európskom parlamente, ktorá združuje národná politické strany v tomto parlamente.

Politická skupina sa združuje nacionalistické, populistické a krajne pravicové strany, ktoré inklinujú k protieurópskym a protiimigračne zameraným témam.

Prejavy sa niesli v duchu hesiel krajnej pravice

Väčšina prejavov sa niesla v duchu prinesenia novej európskej harmónie, ktorá má priniesť suverenitu národných štátov a ukončiť diktát Bruselu. Viacerí sa vyjadrovali proti multikulturalizmu, migrantom a najmä proti Európskej únii.

Ako chcú spolupracovať?

Očakáva sa, že spojenectvo populistických strán, vrátane talianskej Ligy Severu, rakúskej Strany slobody s podporou nemeckej strany Alternatíva pre Nemecko, bude mať spoločne v novom Európskom parlamente dostatok hlasov.

No viacerí odborníci spochybňujú ich vzájomnú schopnosť spolupracovať v tomto prostredí, keďže všetky strany obhajujú najmä svoje národné záujmy.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Najvhodnejšie potraviny pre správne naštartovanie dňa

Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa. Toto je jedna z najdôležitejších zásad zdravého živo…