Domov Slovensko Stretnutie krajín V4 a Kórejskej republiky, Lajčák spája aj s arabským svetom

Stretnutie krajín V4 a Kórejskej republiky, Lajčák spája aj s arabským svetom

0
0

Šéfovia diplomacií krajín V4 sa stretli poslednýkrát v rámci slovenského predsedníctva. Pozvanie prijala i ministerka zahraničných vecí z Kórejskej republiky. Hlavnými témami boli spolupráca vo vedeckej a technologickej oblasti a taktiež investície a obchod. Okrem toho Lajčák absolvoval i stretnutie s ministrom zahraničných vecí Spojených arabských emirátov.

Šéfovia diplomacií krajín Vyšehradskej štvorky sa zhodli v tom, že Kórejská republika je pre náš región veľmi dôležitý partner.

Rozvoj výskumu

„Zhodli sme sa na tom, že dialóg Kórejskej republiky a V4 je pre naše krajiny veľmi dôležitý. Krajiny V4 predstavujú najväčší exportný trh pre Kórejskú republiku v EÚ,“ informoval Lajčák.

Ocenil aj to, že Kórejská republika spolupracuje s krajinami V4 v oblasti pomoci krajinám západného Balkánu a je pripravená pokračovať.

Kórejská strana označila krajiny V4 za dôležitých obchodných partnerov. Šéfka diplomacie Kang Kyunh-wha vidí potenciál aj v ďalšej spolupráci.

„Krajiny V4 majú veľmi dobrý základný výskum, Kórea má zas skúsenosti s komercionalizáciou,“ vyslovila sa ministerka. Výskum sa týka i kybernetickej bezpečnosti, kde je Kórea popredným hráčom.

Posledné stretnutie

Posledné, ale nie konečné. Aj to je prívlastok minulotýždňového stretnutia V4 u nás, keďže bolo posledným v rámci slovenského predsedníctva, ktoré trvalo presne rok.

Už od 1. júla prevezme opraty V4 náš západný sused z Českej republiky. Maďarský šéf diplomacie Péter Szijjártó ocenil príspevok Slovenska a potvrdil, že motto „Dynamický Vyšehrad pre Európu“ bolo naplnené do bodky.

Rozvoj vzťahov s arabským svetom

V poradí tretia návšteva ministra zahraničných vecí Anwara Mohammeda Gargaša na Slovensku značí, že Blízky východ má záujem o rozvoj vzťahov.

Ministri hovorili o vývoji v krajinách Perzského zálivu a zamerali sa i na rozvoj bilaterálnych vzťahov našich krajín. „Je potrebné, aby sa posilnila partnerská spolupráca medzi Európou a arabskými krajinami,“ uviedol Lajčák.

V lete má Slovensko navštíviť aj delegácia ministerstva investícií zo Spojených arabských emirátov.

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
  • Prípravný kemp repre

    Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…
  • Profitenis sa vráti v júli

    Po tom, čo sa v Európe postupne začínajú hrať rôzne futbalové súťaže, sa v júli môžu na ná…
  • Príde Istanbul o finále LM?

    Finále tohtosezónnej edície futbalovej Ligy majstrov sa možno neuskutoční v tureckom Istan…
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Prípravný kemp repre

Slovenská basketbalová reprezentácia žien sa v pondelok 1. júna zišla v Piešťanoch na spol…