Domov Zahraničie Stretnutie lídrov Európskej únie v Salzburgu neprinieslo zásadnú zhodu

Stretnutie lídrov Európskej únie v Salzburgu neprinieslo zásadnú zhodu

0
0

Minulý týždeň sa uskutočnil neformálny summit európskych lídrov v rakúskom Salzburgu, ktorý otvoril viacero problémov súčasnej Európskej únie. Lídri neformálne diskutoval o migrácii, bezpečnosti, ale najmä o brexite.

Počas dvoch dní minulého týždňa (19. – 20. 9.), sa stretli predsedovia vlád alebo hláv štátov Európskej únie, aby spoločne diskutovali o vnútornej bezpečnosti, migrácii a samozrejme o najpálčivejšej téme, brexite a snahe o dosiahnutie dohody medzi Britániou a 27 členskými krajinami EÚ.

Diskusné témy summitu

Samotné neformálne summity Európskej rady sú zväčša komplikované, pretože od diplomatov sa neočakáva, že počas neformálnych rozhovorov budú mať 100-percentné nasadenie.

Každé predsedníctvo si môže vybrať tému, na ktorej bude počas šiestich mesiacov pracovať ako na priorite. Rakúsko si za túto tému osvojilo migráciu, teda problém, ktorý v EÚ už viac ako tri roky vyvoláva rozdielne reakcie.

Nakoniec ani v Salzburgu sa nič nezmenilo. Diskusia medzi lídrami EÚ o migrácii mala pôvodne priniesť zhodu, namiesto toho však poukázala na staré nezhody a odhalila niekoľko nových.

Rakúske predsedníctvo

Po štyroch predsedníctvach EÚ, ktoré zastávali novšie, menšie členské krajiny, Slovensko, Malta, Estónsko a Bulharsko, sa bruselskí úradníci tešili na to, že Rakúsko preberá Radu Európskej únie.

Predsa len Viedeň patrí k čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ a je jednou z vyspelých krajín. Nakoniec sa ale ukázalo, že nie vždy skúsenosti a vyspelosť je to hlavné, čo prinesie úspešné predsedníctvo.

Otázka brexitu rezonovala aj po summite

Britská premiérka Theresa Mayová predniesla na summite návrh plánu na odchod Británie z EÚ, ktorý predstavil možnosť, že by Británia po odchode zostala v zóne európskeho jednotného trhu v oblasti výrobkov, nie už však v oblasti služieb alebo voľného pohybu osôb.

Na to však samotný predseda Európskej rady Donald Tusk reagoval počas summitu skepticky a po skončení summitu ako na možnosť, ktorú nie je možné v EÚ aplikovať.

Podľa neho nemôže prísť k podkopávaniu jednotného trhu EÚ. Britská premiérka Theresa Mayová však reagovala po svojom, keď naznačila, že samotný problém nie je v jej návrhu, ale v pozícii Európskej únie a je na čase, aby už ustúpila Únia a nie opäť Británia.

Dozvuky summitu

Ako najproblematickejšia sa ale stále javí dohoda o hranici medzi Írskom a Severným Írskom, kedy po odchode Británie z EÚ bude jedinou pevnou hranicou medzi Britániou a EÚ.

Tiež sa kráti čas na uzavretie dohody, aj keď do odchodu Británie z EÚ ešte stále ostáva okolo pol roka, na to, aby sa dohoda ratifikovala a prešli všetky procedúry je nevyhnutné prijať dohodu o brexite v najbližších týždňoch. Preto aj britský minister diplomacie vyzval Úniu na hľadanie kompromisu.

Média ako v saune

Priestor pre médiá bol príliš malý, okolo 1000 prítomných novinárov sa vďaka sklenenej streche a neprimerane teplému septembrovému počasiu ocitlo akoby v saune.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

NBA smúti: Zomrel legendárny tréner

Smutná správa zasiahla zámorskú basketbalovú rodinu minulý víkend. Po dlhej a ťažkej choro…