Domov Zahraničie Stretnutie Trump-Putin sa nieslo v nekonfliktnom duchu

Stretnutie Trump-Putin sa nieslo v nekonfliktnom duchu

0
0

Začiatkom tohto týždňa sa uskutočnilo historické stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a ruského prezidenta Vladimira Putina vo fínskych Helsinkách. Donald Trump sa momentálne nachádza na turné po Európe a toto stretnutie je len jedno z viacerých, ktoré americký prezident absolvoval.

Osobný rozhovor ako súčasť summitu, ktorý sa konal v pondelok medzi Trumpom a Putinom, bol plánovaný na približne hodinu. Nakoniec stretnutie medzi štyrmi očami trvalo okolo dvoch hodín.

Stretnutia sa okrem dvoch prezidentov zúčastnili len ich tlmočníci, viacerí analytici poukazovali, že takéto stretnutie nebolo nevyhnutné, zvlášť pri vzťahoch, ktoré majú obe krajiny.

Najdiskutovanejší bod stretnutia

Americký prezident Donald Trump po stretnutí s Vladimirom Putinom povedal, že nevidí dôvod domnievať sa, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016, kedy už aj samotné americké spravodajské a vyšetrovacie služby priznali, že takýto vplyv tu bol.

Analytici sa zhodujú, že tieto slová, sú tvrdou ranou pre americké spravodajské agentúry, kedy Trump skôr než im dôveruje prezidentovi Ruska, či Rusko zasiahlo alebo nezasiahlo do týchto volieb.

Pritom len pred niekoľkými dňami osobitný prokurátor v Spojených štátoch amerických obvinil 12 ruských agentov za to, že ukradli dokumenty Demokratickej strany, ktoré mohli pomôcť k výhre vo voľbách.

Očakávania verzus realita

Donald Trump čelil za tento summit kritike z vlastných radov, ale aj zo strany spojeneckých krajín, ktoré ho nabádali k tvrdej rétorike pri rokovaniach s Putinom.

No nakoniec počas tlačovky nepovedal ani jedno kritické slovo o politike Moskvy, nekritizoval ani anexiu Krymu. Turné v Európe ukázalo novú tvár americkej zahraničnej politiky, resp. Trumpovej zahraničnej politiky.

Aj počas stretnutia s Theresou Mayovou, alebo počas rokovania členských štátov NATO sa vyjadroval veľmi kriticky k svojim partnerom, naopak voči Putinovi bol veľmi mierny.

Budúcnosť vzťahov je ťažko odhadnuteľná

Donald Trump posiela spojencom signály, že nemôžu dôverovať Amerike, na druhú stranu sa stretáva s americkými dlhodobými nepriateľmi, či dokonca autoritárskymi vodcami.

Jeho zahraničné cesty povedú ďalej do Číny. Výsledkom tohto súčasného stavu môže byť aj iný svet, oveľa násilnejší, dokonca niektorí analytici poukazujú na zrod nového formátu G3 – Amerika, Rusko a Čína.

Putin daroval Trumpovi loptu z MS.

Reakcie verejnosti svetových médií

Počas summitu sa uskutočnilo niekoľko protestov, ktoré boli zamerané na viacero tém, proti odstúpeniu Spojených štátov Amerických od parížskej klimatickej dohody, proti Putinovmu potláčaniu práv menšín, alebo aj protesty proti ruskej anexii Krymu.

Ruské médiá hodnotia toto stretnutie ako veľmi úspešné, ako najpozitívnejšie vidia, že si vôbec obaja prezidenti našli k sebe cestu. Americké médiá sa naopak vyjadrujú negatívne, pretože vinia Rusko za to, že zasahujú do ich vnútorných záležitostí.

Malý incident priamo pred tlačovkou oboch prezidentov

Novinár, ktorý chcel priamo na tlačovke protestovať malým papierom proti zbrojeniu oboch krajín bol vyvedený bezpečnostnými zložkami.

Tlačovka po summite

Vladimír Putin sa vyjadril, že dialóg je dôležitý a je potrebný pre udržanie mieru vo svete. Naše vzťahy nikdy neboli horšie ako sú dnes, povedal Donald Trump, no verí, že tento stav sa zmení a je potrebné ďalej diskutovať.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Mužov zachránil nápis SOS v piesku

Obrovský nápis SOS v piesku zachránil trojicu Mikronézanov, ktorí uviazli na drobnom ostro…