Domov Zahraničie Stretnutie Trumpa s Čong-unom sa skončilo predčasne a bez výsledku

Stretnutie Trumpa s Čong-unom sa skončilo predčasne a bez výsledku

0
0

Minulý týždeň sa zrak mnohých ľudí upieral na druhé stretnutie medzi Donaldom Trumpom a Kimom Čong-unom, do ktorého viacerí vkladali veľké nádeje. Samotné stretnutie však nakoniec skončilo skôr ako bolo plánované a bez želaného výsledku.

Už skoro týždeň pred summitom vyrazil smerom do Vietnamu vlak, ktorý používa Kim Čong-un na svoju prepravu. V tú dobu už vrcholili dohady analytikov aj vysokých diplomatov ako dopadnú rokovania medzi Trumpom a Čongunom, ktoré sa odohrávali počas dvoch dní, 27. a 28. februára tohto roka.

Kým niektorí analytici očakávali denuklearizáciu Kórejského polostrova, iní boli skeptickí k možnému pokroku vo vzájomných rozhovoroch.

Hanoj ako miesto rokovaní

Vietnam sa zaručil, že pripraví summit na vysokej úrovni a tiež s maximálnymi bezpečnostnými opatreniami, aby všetko prebehlo bez komplikácií a narušení.

Hanoju sa to napokon podarilo, no nakoniec to boli lídri, čo neboli pripravení na ďalší pokrok vo vzájomných vzťahov. Oficiálne stretnutia začali 27. februára spoločnou večerou oboch lídrov a vzájomným súkromným rozhovorom.

Začiatok summitu sa niesol v priateľskej atmosfére. Priebeh druhého dňa však už nebol taký hladký, rozhovory skončili skôr, bez dohody a spoločná tlačová konferencia sa neuskutočnila.

Ukázalo sa, že diplomatická ofenzíva vedená americkým prezidentom Donaldom Trumpom nie je všemocná.

Dlhodobo prezentoval Donald Trump svoju diplomatickú politiku založenú len na výhražných rečiach a tlaku ako úspešnú, na základe pokroku v rokovaniach s Kim Čong-unom po minuloročnom summite.

Aplikácia tejto politiky aj na Irán a jeho jadrový program sa ukázala ako zlyhanie, a teraz je vidieť, že ani na vodcu severokórejského režimu nemá dlhodobý želaný efekt.

Klasická diplomacia musí byť prvoradá

Vzhľadom na skutočnosť, že počas summitu neprišlo k ďalšiemu pokroku ani k dosiahnutiu dohody sa analytici v odpovediach zamerali na to, že za tento stav môže najmä premárnená politika prezidenta Trumpa za posledný rok, kedy mal požadovať viac ústupkov a dodržania už dojednaných vecí z posledného summitu, aby prišlo k uskutočneniu ďalšieho summitu.

Analytici považujú klasickú vyjednávaciu diplomaciu za jedinú cestu vpred, pretože podľa nich neexistuje žiadna skratka, ktorú chcel využiť Trump.

Tá podľa nich nevedie k pokrokom. Americkí diplomati však zdôrazňujú, že ak bola pri rokovaniach na stole len zlá dohoda a Trump ju odmietol, tak toto rozhodnutie prezidenta rešpektujú.

Oficiálna návšteva Kim Čong-una vo Vietname

Po summite s prezidentom USA sa severokórejský vodca Kim Čong-un v piatok presunul na oficiálnu návštevu Vietnamu, na ktorú ho pozval generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Vietnamu a zároveň aj prezident Vietnamu Nguyen Phu Trong.

Návšteva sa uskutočnila po 55 rokov od poslednej návštevy Kimovho deda v roku 1964. Vzájomné vyhlásenie sa nieslo v duchu posilňovania dvojstrannej spolupráce oboch krajín.

jus, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Zahraničie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

Superpotraviny nemusíme dovážať len spoza hraníc

Potraviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov označujeme pojmom superpotraviny. Množst…