Domov Slovensko Stretnutie V4 a Francúzska v Bratislave. Hlavnou témou Európa

Stretnutie V4 a Francúzska v Bratislave. Hlavnou témou Európa

0
0

Minulý týždeň sa v Bratislave uskutočnilo stretnutie šéfov jednotlivých diplomacií krajín V4 a takisto sa stretnutia zúčastnil i francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian.

Predstavitelia sa stretli v rámci slovenského predsedníctva krajín Vyšehradskej štvorky.

Európska karta

Stretnutia sa zúčastnili ministri zahraničných vecí krajín V4. Medzi nimi maďarský minister Péter Szijjártó, poľský šéf diplomacie Jacek Caputowicz, český minister zahraničných vecí Tomáš Petríček, no a nechýbal ani slovenský zástupca diplomacie Miroslav Lajčák.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian prijal pozvanie taktiež. Hlavnou témou boli nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu, brexit a taktiež blížiaci sa samit v Sibiu, kde sa budú riešiť najnaliehavejšie otázky a výzvy, ktoré sa týkajú Európskej únie.

Konkurencieschopnosť a noví členovia

Maďarský minister zahraničných vecí Szijjártó spolu so svojím poľským kolegom Caputowiczom hovorili o tom, že v Európe je potrebné zachovať voľný trh a vytvárať konkurencieschopnosť.

Francúzsky šéf diplomacie Le Drain však oponoval, že ochrana trhu a zároveň konkurencieschopnosť sa nevylučujú a určitá regulácia trhu je potrebná.

Stretnutie však Le Drain označil za úspešné, pretože krajiny aspoň prezentovali, ako vnímajú jednotlivé témy a problémy. Český minister zahraničných vecí Tomáš Petríček vyzdvihol hlavne rozhovory na tému rozširovania EÚ.

„Hovorili sme o potrebe otvoriť prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom ako kroku, ktorý dodá našej politike rozširovania dôveryhodnosť,“ opisoval Petríček. Spomenul aj možnosť spolupráce krajín V4 s Francúzskom v africkom regióne Sahel.

(Ne)sloboda tlače Lajčáka prekvapila

Do diskusie sa dostal aj Svetový index slobody tlače, keďže Maďarsko sa v ňom umiestnilo až na 87. mieste, čo je v rámci krajín V4 najhoršie. Szijjártó reagoval, že výsledky nedávajú zmysel a vidí za nimi politikárčenie.

Rebríček prekvapil aj slovenského ministra Miroslava Lajčáka, ktorý s ním tak úplne nesúhlasil, no rešpektoval ho. Slovensko sa v rebríčku posunulo z 27. miesta na 35.

„Mám silný pocit, že na Slovensku je nezávislosť a sloboda médií garantovaná a vysoká,“ uviedol Lajčák. Podotkol, že takéto informácie sú pomerne citlivé, pretože aj tie vytvárajú v zahraničí obraz o Slovensku.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Slovensko kleslo v rebríčku slobody médií

Denis Ruščák, foto: SITA

Načítať ďalšie súvisiace články
Load More By admin
Load More In Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pozrite si tiež

8. Tiger Woods (62,3 milióna USD, golf)

Po dvoch quarterbackoch amerického futbalu presedláme na predsa len jemnejší šport. Osmičk…